Historické interiéry, Maďarsko, Umenie & Kultúra
komentáre 4

Knižnica Ervin Szabó – skrytý poklad v Budapešti

Milujem vôňu kníh, skryté príbehy v nich a ešte viac útulné miestnosti, v ktorých sú schované tisícky autorov šepkajúcich svoje myšlienky a skutočné či vymyslené príbehy. Najviac mi inklinujú historické knižnice, ktoré majú krásnu architektúru a bohato zdobené interiéry.

CENTRÁLNA MESTSKÁ KNIŽNICA ERVIN SZABÓ 

Jednu takú som objavila v hlavnom meste našich južných susedov – v Budapešti. Nachádza sa kúsok od Národného múzea (Magyar Nemzeti Múzeum), na námestí Szabó Ervin. Dobrá správa je, že tento palác s knižnicou je pre turistov pomerne neznámou turistickou atrakciou. A tá zlá správa…Knižnica je preplnená študentmi pripravujúcimi sa na skúšky a záverečné práce.

Wenckheim palác bol postavený na konci 19. storočia v neobarokovom štýle. Má bohato zdobenú prednú fasádu, ktorá predvída vznešene a veľkolepo dekorovaný interiér v štýle Ľudovíta XV. Knižnica sa tu nachádza od roku 1931 a je pomenovaná po Ervinovi Szabóovi, ktorý pomohol vyvinúť systém verejných knižníc v Budapešti. Pri vstupe sa nenechajte zmiasť modernou architektúrou a na recepcii si zakúpte turistický lístok. K nemu dostanete aj letáčik so stručnými informáciami o histórii, architektúre a jednotlivých miestnostiach paláca, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti (leták je len v maďarskom alebo anglickom jazyku).
Historické sály a slávna smoking room s točitými schodmi sa nachádzajú na 4. poschodí. My sme sa neopýtali a chvíľu sme blúdili po jednotlivých poschodiach 🙂

Szabo Ervin_Coucou160214

Wenckheim palác.

THE SMOKING ROOM, BALLROOMS, DINING ROOM

Po točitom mramorovom schodisku bez okien a rokokovými dekoráciami sa dostanete na 4. poschodie, kde vstúpite do bývalej jedálne paláca. Celá miestnosť vyvoláva tajomnú a temnú atmosféru. Je síce tmavá, ale honosne vyzdobená s dreveným stropom a obrovským lustrom uprostred. Študenta oblečeného v uniforme nacionálnej strany Jobbiku som radšej z fotky orezala 😉

Szabo Erwin_Coucou160203

Bývalá jedáleň, dnes študovňa.

Z jedálne vstúpite do obrovskej bývalej tanečnej sály. Pohľad na túto miestnosť vám vyrazí dych! Steny a strop sú bohato dekorované v štýle Ľudovíta XV. K veľkoleposti prispievajú veľké visiace lustre. Závidím všetkým študentom, ktorí trávia dni študovaním v týchto čarovných priestoroch!

Szabo Erwin_Coucou160207_01

Bývalá tanečná sála. Nechceli sme rušiť študentov a fotila som narýchlo mobilom.

Szabo Ervin_Coucou160211

Veľká tanečná sála v kvalitnejšom rozlíšení, Zdroj: io9.com

V tichosti môžete ďalej vstúpiť do strieborných budoárov paláca, ktoré sú ako inak opäť veľkoryso vyzdobené. V jednom budoári sa nachádzajú krásne biele kachle a taktiež sú tu umiestnené pohodlné kreslá, v ktorých môžu študujúci nerušene čítať.

Dominantou bývalej fajčiarne (smoking room) sú dvoje špirálovité drevené schody. Celá miestnosť je skutočným skvostom interiérového dizajnu na prelome 19.-20. storočia 🙂

Szabo Ervin_Coucou160213

Jeden z dvoch budoárov. Foto: @alexandratranson

Szabo Ervin_Coucou160210

Strieborný budoár, Zdroj: jetsetgluttonette.com

Szabo Erwin_Coucou160205

Točité drevené schody v bývalej fajčiarskej miestnosti.

Szabo Ervin_Coucou160212

Smoking room, bývalá fajčiarska miestnosť. Zdroj: pbase.com

Knižnica Ervin Szabó vo Wenckheim paláci je jednoznačne jedným z najčarovnejších miest, aké som kedy navštívila. Priestranné sály a miestnosti poskytujú útulný domov pre všetkých, ktorí túžia po nových vedomostiach a príbehoch.

Luc x

4 Comments

  • Yes, this is a magnificent place to read books. Do you have any tips for other historical libraries in Europe, which would you like to visit? 🙂 I would like to visit next time the Admont Abbey Library in Austria.

   Like

 1. jetsetgluttonette says

  Luc, I REALLY recommend visiting this library in Prague – http://www.strahovskyklaster.cz/library. I booked a private tour (about 70$) by emailing the library’s staff. They hired a translator who spent about an hour walking me through the place and telling me the history! General public are not allowed to enter. It was one of the most priceless experiences I ever had. I’ll be writing about it on my blog soon! You can see pictures of the library here (http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274707-d313662-Reviews-Strahov_Monastery-Prague_Bohemia.html). If you need information on how to make a reservation to see this library I can send it to you!

  Thanks for recommending the library in Austria. I will be visiting Vienna soon so maybe I will be able to make it 😉 I really want to visit The Library of El Escorial, Spain!

  Like

  • Wow, thank you very much for the recommended library in Prague. I was in Prague a few years ago and I missed this library. The reason I have to return again to this magical city. Im looking forward to your article 🙂 I want to visit several art galleries and museums in Madrid soon. The Library of El Escorial is located near Madrid. This is good to know! Thank you once again 🙂

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.