Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

10 pamiatok a miest, ktoré musíte v Štrasburgu vidieť

Ak si myslíte, že Štrasburg je “čisto francúzske mesto”, ste na veľkom omyle. Svojim názvom, architektúrou a kuchyňou sa viac podobá svojim susedným nemeckým mestám za riekou Rýn.
Na ráz tohto mesta sa podpísali viaceré historické udalosti. Po francúzsko-pruskej vojne patrilo od roku 1871 Nemecku a to až do podpísania Versaillskej mierovej zmluvy v 1919. Počas 2. svetovej vojny si Nemci Štrasburg opäť na niekoľko rokov privlastnili. Vďaka týmto historickým udalostiam je dnes zmesou francúzskej i nemeckej kultúry, má prekrásne zachovalé centrum a je sídlom viacerých významných európskych inštitúcií. Štrasburg sa jednoducho musí nachádzať vo vašom bucket liste 😉

10 PAMIATOK A MIEST, KTORÉ MUSÍTE V ŠTRASBURGU VIDIEŤ

1. PRECHÁDZKA PO ŠTVRTI LA PETITE FRANCE A POZDĹŽ RIEKY ILL

Ráno začnite prechádzkou po starobylej štrasburskej štvrti La Petite France (Malé Francúzsko), popri ktorej sa preplietajú ramená rieky Ill. Celá štvrť je od roku 1988 zapísaná v UNESCO. V minulosti bola domovom rybárov, garbiarov a mlynárov. Pomenovanie dostala po nemocnici, v ktorej sa v 15. storočí liečili ľudia na syfilis a preto bola táto časť mesta známa aj ako “Francúzska choroba”.

Spletité uličky, kaviarne a reštaurácie, štvrť La Petite France.

Kvetinová výzdoba na moste nad hlavným kanálom rieky Ill, štvrť La Petite France.

Dnes môžete v La Petite France obdivovať malebné stredoveké hrázdené domčeky z drevených trámov zo 16. – 17. storočia a túlať sa spletitými dláždenými uličkami. V letných mesiacoch si všimnite nádhernú kvetinovú výzdobu. Táto štvrť je navyše skvelým miestom na rannú kávičku a nákup drobných suvenírov.

Piváreň a reštaurácia Ami Schutz, štvrť La Petite France.

Kanál rieky Ill a priznané drevené kostry na hrázdených domoch, štvrť La Petite France.

2. VÝHLIADKA Z BARRAGE VAUBAN

Na konci štvrte La Petite France prídete k sústave obranných mostov. Prejdite sa po otvorenej galérii na hornom poschodí hrádze Barrage Vauban zo 17. storočia. Naskytne sa vám odtiaľ úžasná panoráma na Pont Couverts – rad 3 mostov so stredovekými vežami, ktoré spájajú ramená rieky Ill. V pozadí uvidíte aj dominantu Štrasburgu – katedrálu Notre-Dame.

Panoráma z hrádze Barrage Vauban.

3. KATEDRÁLA NOTRE-DAME

V samotnom srdci mesta navštívte monumentálnu gotickú katedrálu Notre-Dame, ktorá bola postavená v 11. – 15. storočí. Celá je z červeného pieskovca a striedajú sa v nej prvky románskeho, gotického a renesančného štýlu. Ohúri vás nielen jej výška, ale aj bohato zdobené priečelia, portály, plastiky a výjavy zo Starého a Nového zákona na tympanónoch.

Na prehliadku interiéru katedrály si vyhraďte aspoň hodinu. Poprechádzajte sa po hlavnej a bočných lodiach katedrály, neprehliadnite sochy, farebné vitráže, varhany, fresky, rozetové okná, oltár a gotické klenby, ktoré sa tiahnu do obrovskej výšky. Pôvodné stredoveké plastiky a sochy, kolekcie farebných vitráží sú uložené na námestí v múzeu Notre-Dame (oproti katedrále).

Cestou ku katedrále Notre-Dame a budovy z červeného pieskovca.

Hlavné priečelie katedrály Notre-Dame.

Pohľad do hlavnej lode katedrály s oltárom, gotické klenby a varhany hore v ľavej časti.

Pohľad na kružbu a varhany gotickej katedrály.

4. DREVENÝ ORLOJ S ASTRONOMICKÝMI HODINAMI

Príchod do katedrály si načasujte v obedných hodinách. V jej transepte sa totiž skrýva až 18 metrov vysoký drevený orloj s astronomickými hodinami zo 16. storočia. Len o 12:30 uvidíte v pohybe figuríny apoštolov na čele s Kristom, ktorý im žehná, zatiaľ čo kohút 3x zakikiríka 🙂 Orloj samozrejme ukazuje pohyb planét, kalendár a rôzne astronomické údaje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drevený orloj s astronomickými hodinami z roku 1574 v transepte katedrály. V pohybe vždy o 12:30!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pilier anjelov z roku 1230 s 12 sochami anjelov, 4 evanjelistami a sochou Ježiša.

5. PANORÁMA Z  KATEDRÁLY

Určite stojí za pozornoť vyjsť 360 schodov na výhliadkovú plošinu katedrály, z ktorej budete mať celý Štrasburg ako na dlani. Za dobrej viditeľnosti môžete dokonca v diaľke vidieť Čierny les v Nemecku, kde pramení Dunaj. Okrem panorámy môžete obdivovať aj sochy zdobiace strechu a jedinú vežu katedrály.

Veža katedrály zdobená sochami bola dokončená v roku 1439 a siaha do výšky 142 metrov. Za dobrej viditeľnosti ju vidieť aj z 30 kilometrovej vzdialenosti.

Vďaka oporným bočným klenbám sa mohli katedrály stavať do obrovských výšok.

Štrasburg z výhliadkovej plošiny katedrály.

Palác Rohan z výhliadkovej plošiny katedrály.

6. POZRIEŤ MÚZEÁ V PALÁCI ROHAN

Renesančný palác Rohan nájdete na námestí Place du Chateau, od katedrály 2 minútky. Musím vás sklamať, ale tento palác nemá nič spoločné s Éowyn a Éomerom z kráľovstva Rohan z trilógie Pána prsteňov 😦 Ale jeden deň v ňom býval napríklad taký Napoleon. Teraz sa v ňom nachádza Múzeum výtvarných umení (Museé des Beaux-Arts) a Múzeum umeleckých remesiel a archeológie (Museé des Arts Décoratifs et d’Archeologie). V prvom nájdete diela zvučných mien: Rubens, Goya, Boticelli, Giotto, Raffaelo, Corot…a uvidíte tu aj prvú verziu obrazu Olympie! V druhom múzeu si môžete pozrieť spálňu, v ktorej spal Napoleon alebo historickú knižnicu.

Palác Rohan.

7. NAVŠTÍVIŤ KOSTOL ST. THOMAS

Jednou z našich záľub pri návštevách európskych miest sú prieskumy kostolov. Sú situované mimo hlučných turistických oblastí, vedú k nim úzke uličky a je v nich oveľa menej turistov. V Štrasburgu sme tak objavili protestantský kostol St. Thomas z 9. storočia (pôvodne katolícky), nazývaný aj “Old Lady”. Nachádza sa na námestí St. Thomas, medzi štvrťou La Petite France a námestím La Cathedrale. Na kostole môžete pozorovať románske, alej aj gotické prvky. Vnútri uvidíte stredovekú fresku sv. Michala, krásny chór a vašej pozornosti by nemal uniknúť orgán, navrhnutý významným nemeckým tvoriteľom orgánov – Silbermannom. Hral na ňom aj samotný Mozart počas svojej 3-dňovej návštevy Štrasburgu.

Kostol má nádherné farebné vitráže s botanickými prvkami, nachádzajú sa v ňom náhrobné kamene a hrobky, mauzoléum francúzskeho maršála Maurice de Saxe a v sarkofágu sú uložené pozostatky prvého biskupa Štrasburgu – Adelochusa. Ak vám zvýši čas, určite si pozrite aj ďalšie kostolíky, ktoré sú vyznačené na každej lepšej mapke mesta.

Luteránsky kostol St. Thomas. V kostole je orgán, na ktorom hral Mozart.

Hlavná loď kostola St. Thomas.

Mauzoléum maršála Maurice de Saxe.

Organ Strasburg

Orgán v kostole St. Thomas. Zdroj: otstrasbourg.fr

8. NAVŠTÍVIŤ ALSASKÉ MÚZEUM 

Ak sa chcete dozvedieť niečo o každodennom živote v Alsasku v 18. a 19. storočí, jednoznačne navštívte Alsaské múzeum, ktoré je kúsok od kostola St. Thomas. V troch domoch spojenými bludiskami chodbičiek a schodov môžete obdivovať zrekonštruované interiéry typické pre rôzne oblasti Alsaska, remeselné dielne, bohatú zbierku starých nábytkov, dobového oblečenia, pomôcok a doplnkov v domácnosti…

Alsaské muzeum1

Alsaské múzeum v 3 štrasburských domoch. Zdroj: otstrasbourg.fr

Alsaske muzeum2

V múzeu sú okrem zrekonštruovaných interiérov aj remeselnícke dielne z rôznych kútov Alsaska. Zdroj: otstrasbourg.fr

9. BOAT TRIP PO RIEKE ILL

Ak už máte dosť peších prehliadok po celom dni a ešte stále nie ste nasýtení pamiatkami, vydajte sa na “lodnú túru” po rieke Ill. Prehliadky začínajú za Palácom Rohan a trvajú približne hodinu. Z riečnej perspektívy uvidíte nielen staré mesto, ale aj novú, modernú časť Štrasburgu, ktorá je sídlom európskych inštitúcií (Európsky parlament, Rada Európy a Európsky súd pre ľudské práva). Podrobné informácie s trasou a pekným propagačným videom nájdete na stránke batorama.com

Batorama

Boat Trip Batorama. Okrem starej časti mesta uvidíte aj modernú časť Štrasburgu, kde sídlia významné európske inštitúcie. Zdroj: mystrasbourg.com

10. NAVŠTÍVIŤ REŠTAURÁCIU FLAMS

V Štrasburgu je jedna z najstarších univerzít sveta a mesto je preplnené nielen turistami, ale aj študentmi. Rušnú atmosféru zažijete určite v reštaurácii FLAMS, v ktorej môžete ochutnať miestnu špecialitu Flammkuchen (tenká pizza s cibuľovou omáčkou) a osviežujúce pivá Kronenbourg a Panaché. Reštaurácia FLAMS sa nachádza v jednej z ulíc za katedrálou – rue des Fréres 29.

IMAG1233

Flammkuchen v reštaurácii Flams.

freres Flams

Reštaurácia Flams. Zdroj: flams.fr

MALÉ TIPY NA ZÁVER

– Jeden deň na prieskum Štrasburgu nestačí. Zvoľte radšej predĺžený víkend a vychutnajte si toto prekrásne historické mesto, jeho múzeá, pamiatky, uličky a tajné zákutia.

– V turistickej informačnej kancelárii (na námestí la Cathedrale) si môžete zakúpiť Strasbourg pass v cene 18,9 Eur.

Strasbourg pass

Strasbourg pass. Zdroj: otstrasbourg.fr

– Mapku mesta zoženiete v turistickej informačnej kancelárii. Ak sa chcete pripraviť vopred, odporúčame vytlačiť alebo stiahnuť do tabletu túto. Pomohla nám aj mapka vo veľkom turistickom sprievodcovi Francúzskom od National Geographic.

– Budete prekvapení, ale mnoho kaviarní a reštaurácií sú v obedných hodinách zatvorené.

– Astronomický orloj v katedrále je v pohybe len o 12:30. Navyše katedrála je v tomto čase zatvorená a dovnútra k orloju púšťajú turistov len so vstupenkami.

– Na námestí la Cathedrale neprehliadnite jednu z najkrajších budov Štrasburgu – Maison KammerzelJe to jedna z najznámejších stavieb zo 16. storočia a v minulosti patrila bohatým obchodníkom.

Kammerzel

Maison Kammerzel zo 16. storočia pri katedrále.

– V Štrasburgu sú aj ďalšie múzeá. Celý zoznam s otváracími hodinami nájdete na stránke musees.strasbourg.euAk máte radi umenie, oplatí sa navštíviť Múzeum moderného umenia, kde nájdete diela od Picassa, Renoira, Moneta.

Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.