Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Jeden deň v meste kráľov a šumivého vína

Obklopené svetoznámymi vinicami, širokými údoliami a stredovekými kamennými dedinkami s románskymi kostolíkmi. Kráľovské mesto Remeš, hlavná metropola regiónu Champagne, patrí k tým najvýznamnejším kultúrnym dedičstvám Francúzska. Navštíviť by ste ho mali nielen kvôli gotickej katedrále, v ktorej bolo korunovaných 33 francúzskych kráľov. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto síce značne zdevastované, ale jeho historické centrum citlivo zrekonštruovali a mnohé budovy sú nanovo postavené v pôvabnom Art deco štýle (Zoznam budov nájdete tu). Dnes sú v mnohých múzeá, galérie, útulné kaviarničky, či noblesné reštaurácie. Ešte som vás nepresvedčila? Tak čítajte ďalej.

ČO VŠETKO VIDIEŤ V REMEŠI ZA JEDEN DEŇ

GOTICKÁ KATEDRÁLA NOTRE-DAME

Severné Francúzsko je kolískou gotickej architektúry. Nádherná remešská katedrála Notre-Dome na námestí Cardinal-Lucon bola od samého začiatku navrhnutá pre korunovácie francúzskych kráľov, ktoré sa začali už v roku 1180 Filipom II. a skončili v 1825 Karolom X.. Vďaka týmto slávnostným obradom boli v chrámovej lodi postavené oveľa širšie arkády, trifórium bolo už len dekoratívnym doplnkom, obrovské galérie s oknami mali prepúšťať oveľa viac svetla a na výzdobe sa skutočne nešetrilo. Svetlosivé steny katedrály dodnes striedajú farebné vitráže znázorňujúce výjavy zo Starého a Nového zákona, z pestovania vinnej révy, výroby vína a zo života francúzskych kráľov. Tie najkrajšie sú od francúzskeho maliara Marca Chagala a skrývajú sa za hlavným oltárom, v apsidách katedrály. Veľa okien, sôch a plastík bolo bohužiaľ zničených počas veľkého požiaru v 15. storočí, ale aj počas bombardovania v 1. a 2. svetovej vojne. Niektoré cenné sa však zachovali a uvidíte ich na vonkajšej fasáde, portáloch a priečeliach katedrály. Milovníkom gotických katedrál a kostolov odporúčam úžasnú stránku mappinggothic.org. Nájdete v nej všetky dôležité cirkevné pamiatky na celom území Francúzska.

2

Chrámová loď a rady podporných pilierov, vďaka ktorým mohla byť katedrála ešte vyššia. Pod oknami môžete vidieť už len dekoratívne trifórium.

1

Bočná loď a lomené krížové klenby ako charakteristický znak gotiky v katedrále Notre-Dame.

3

Maketa katedrály Notre-Dame a jej bohato zdobeného priečelia.

4

Pohľad na zadnú stranu, obrovské rozetové okná a plastikami ozdobenú stenu.

6

Na portáloch pri vstupe do katedrály uvidíte stovky plastík kráľov, biskupov, ale aj Posledný súd a krst franského kráľa Chlodvika I.

7

Sochy francúzskych kráľov z bočnej strany katedrály.

ARCIBISKUPSKÝ PALÁC TAU 

Hneď vedľa katedrály sa nachádza arcibiskupské sídlo, v ktorom sú uchované pozostatky pôvodných vitráží a sôch z katedrály poškodených počas 1. a 2. svetovej vojny. V paláci sa nachádza aj bohatá zbierka korunovačných klenotov a krásne tapisérie. Ďalším dôvodom, kvôli ktorému by ste palác mali určite navštíviť, je bohatá zbierka korunovačných klenotov, tapisérií a slavnostých šiat, v ktorých boli francúzski králi počas slávnostného obradu oblečení.

palac tau2

Arcibiskupský palác Tau, v pozadí zadná ochoza, oporné oblúky, vežičky a veniec kaplniek katedrály Notre-Dame.

BAZILIKA ST. RÉMI

Táto najväčšia románska bazilika v severnom Francúzsku sa nachádza v južnej časti mesta na námestí Chanoine. V 11. storočí bola súčasťou známeho reformného hnutia Cluny, čo bolo opátstvo založené v Burgundsku a patrilo mu množstvo kostolov, bazilík a kláštorov v strednom a východnom Francúzsku. Celé stáročia sa v nej uchovávala ampulka s korunovačným olejom, z ktorej ostali už z nej už len jej fragmenty a sú vystavené v paláci Tau. Od roku 1991 sú bazilika, katedrála a palác Tau zapísané v UNESCO.

8

Chór baziliky St. Rémi zo zadnej juho-východnej strany, v ktorej sa krstil franský kráľ Chlodvik I.

9

Bazilika St. Rémi, postavená na mieste bývalej kaplnky, má prvky románskeho i gotického štýlu. 

10

Remešskými uličkami…

KRÁSNE NÁMESTIA A ANTICKÉ PAMIATKY

Na námestí Cardinal-Luçon sú okrem katedrály Notre-Dame a paláca Tau ďalšie pamiatky, ktoré stoja za vašu pozornosť. Sú nimi jednoznačne bronzová socha Johanky z ArkuJustičný palác s revolučným nápisom na západnom priečelí Liberté – Égalité – Fraternité (Sloboda – Rovnosť – Bratstvo). Ak sa pozriete za sochu Johanky, uvidíte budovu, v ktorej sa nachádza Múzeum výtvarných umení. Šarmantné neoklasicistické budovy s bronzovou sochou francúzskeho kráľa Ľudovíta XV nájdete na Kráľovskom námestí (place Royale), za ktorým sa nachádza ďalšie významné námestie du Forum s archeologickými pamiatkami a rímskou galériou Cryptocorticus. Najzaujímavejšie je tu čarovné Múzeum Hotel Le Vergeur s pozoruhodnou zbierkou dekoratívneho umenia, obrazov z histórie Remeša, korunovácií a originálnych rytín Albrechta Dürera. Aby toho nebolo málo, na námestí de l’Hotel de Ville je krásna renesančná budova radnice. Najväčší víťazný oblúk z rímskeho obdobia PORTE MARS objavíte na námestí Republique. 

11

Bronzová socha Johanky z Arku na námestí Cardinal-Lucon pri katedrále.

12

Zadné priečelie neoklasicistickej budovy Justičného paláca s nápisom Liberté – Égalité – Fraternité.

13

Kráľovské námestie obklopené neoklasicistickými budovami s bronzovou sochou francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.

Vergeur

Museum Hotel Le Vergeur na námestí du Forum, Zdroj: museelevergeur.com

Vergeur1

Zbierka úžitkového a dekoratívneho umenia v Múzeu Hotel Le Vergeur, Zdroj: museelevergeur.com

Hotel Ville

Radnica na námestí de l’Hotel de Ville, Zdroj: reims-tourism.com

Hotel Ville1

Interiér radnice, Zdroj: reims-tourism.com

14

Rímsky víťazný oblúk PORTE MARS na námestí République.

15

Pamätník mŕtvych na námestí République, ktorý bol postavený po 1. svetovej vojne na pamiatku padlým 4567 vojakom a 740 civilistom z Remeša. Pamätník, inšpirovaný veľkými starovekými pomníkmi, je dielom architekta Henriho Royera a sochára Paula Lefebvre.


MALÉ TIPY NA ZÁVER

Ak vám ostane ešte chvíľu čas a ešte stále nie ste nasýtení pamiatkami, tu sú ďalšie tipy na miesta, ktoré môžete navštíviť:

Múzeum Automobile Reim Champagne (84 avenue Georges Clemenceau): Milovníci starých automobilov by nemali z Remeša odísť bez návštevy tohto múzea 🙂 Je tu vystavených takmer 230 áut, 110 šlapacích áut, ale aj motocyklov a Taxi of the Marne zo začiatku 20 storočia. Obdivuhodná zbierka vyše 5000 miniatúrnych autíčiek je určite rajom pre všetkých zberateľov. Pozor, múzeum je otvorené len od apríla do októbra!

Automobile

Múzeum Automobile Reim Champagne.

Múzeum de la Reddition (ulica Franklin Roosevelt): V pondelok 7. mája v roku 1945 o 14:41 v miestnosti Salle de la Signature podpísal veliteľ Jodl kapituláciu Nemecka za prítomnosti veliteľa západných vojsk Eisenhowera. Budova je zachovaná v pôvodnom stave a vystavené exponáty ukazujú rolu Remeša počas 2. svetovej vojny, od okupácie po oslobodenie. Návštevníci sa tu navyše dozvedia zaujímavé informácie o francúzskom odboji.

Salle

Salle de la Signature – miestnosť, v ktorej veliteľ spojeneckých vojsk Eisenhower podpísal s nemeckým generálom Jodlom kapituláciu Nemecka. Zdroj: reims-tourisme.com

Múzeum de la Pompelle (8 km od Remeša): obranná pevnosť postavená po prusko-francúzskej vojne. Počas 1. svetovej vojny ostala ako jediná v rukách spojeneckých vojsk. Dnes je tu múzeum s významnými vojenskými zbierkami. Jednou z nich je napríklad 560 ochranných heliem patriacich nemeckej cisárskej armáde.

Pompelle

Vojenská zbierka v Múzeu de la Pompelle. Zdroj: reims-tourisme.com

Návšteva vínnej pivnice Maison Mumm: O aktuálnych návštevných hodinách vo vínnych pivniciach s ochutnávkami a prehliadkou v múzeu zameraného na výrobu šampanského sa dozviete v turistickej informačnej kancelárii (kúsok od katedrály).

Maison Mumm

Vínne pivnice v Maison Mumm.

Terroir_champagne

Špecializovaný obchod na vína, šampanské a miestne špeciality v prednej časti severného portálu katedrály Notre-Dame.

Verím, že vás toto ďalšie francúzske mestečko zaujalo a raz ho niekedy navštívite. Alebo ste Remeš už navštívili? 🙂

Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.