Cestovanie, Francúzsko, Zámky a hrady
Pridaj komentár

Zámok francúzskych dám

Nachádza sa niekoľko hodín južne od Paríža. Cestou budete prechádzať otvorenými poliami a lesíkmi, popri kľukatých riekach a zámkoch roztrúsených po celom údolí rieky Loiry. Naskytne sa vám nezabudnuteľný pohľad na francúzsky život očami šľachty. Zámok Chenonceau jednoznačne patrí medzi najkrajšie pamiatky Francúzska.

Kto stál za vybudovaním tohto jedinečného zámku a jeho bohato dekorovanými interiérmi? Čo sa skrýva v jeho oporných stĺpoch nad riekou? Prejdite sa so mnou aspoň takto virtuálne po zámku Chenonceau. Začneme prechádzkou popri alejách vzácnych stromov, zablúdime v labyrinte, ako každá žena strávime večnosť v záhradách plných kvetov, vstúpime do jeho prepychových interiérov a nakoniec si pozrieme farmu zo 16. storočia. Dúfam, že vás bude moja prehliadka inšpirovať k samotnej návšteve zámku 😉 

LABYRINT A VZÁCNE STROMY V CHENONCEAU

V areáli zámku je obdivuhodná zbierka vzácnych stromov – gaštanov, magnólií, bielych akácií, sekvojí, cédrov, platanov, španielskych jedlí… Z hlavnej cestičky sa dostanete k talianskému labyrintu, ktorý bol vytvorený na prianie Kataríny Medicejskej. Celý je vysadený z dvoch tisíc tisov a v strede sa nachádza vyvýšený altánok zo živého vŕbového prútia. Kúsok ďalej sa ukrývajú Karyatídy od francúzskeho sochára a architekta Jeana Goujona.

1

Kamennou cestičkou popri aleji stromov k zámku Chenonceau.

2

Taliansky labyrint s besiedkou vytvorený na žiadosť Kataríny Medicejskej.

3

Caryatides vytvorené francúzskym architektom a sochárom Jeanom Goujunom.

ZÁMOK ŠIESTICH DÁM

Po prejdení renesančných záhrad sa dostanete na dvoranu zámku, kde po vašej ľavej ruke uvidíte záhradu Diany de Poitiers a po pravej ruke záhradu Kataríny Medicejskej.  Ide o jediný zámok na svete, ktorý je postavený ako most cez rieku. Vašej pozornosti neuknikne ani studňa ozdobená chimérom a orlom, emblénom rodiny Marques, ktorej predtým patril opevnený mlyn a hrad.

Chenonceau postavili v 16. storočí Katherine Briconnet s manželom Thomasom Bohierom v talianskom renesančnom štýle a to na 5 pilieroch bývalého opevneného mlyna na rieke Cher. Ich syn po smrti svojich rodičov zámok odstúpil francúzskemu kráľovi Františkovi I. kvôli nevyplateným dlhom pána Bohiera.

Za peknou fasádou a okúzľujúcimi záhradami sa skrývajú príbehy plné intríg, konfliktov a lásky. “Naši návštevníci prichádzajú na zámok obdivovať históriu slávnych francúzskych dám, ktoré ho vystavali a vyzdobili,” vyjadruje sa riaditeľka komunikácie Caroline Darrasse. Zámok obývali celých 400 rokov Diana de Poitiers, Katarína Medicejská, Louisa Lotrinská, Louisa Dupinová, Marguerite Pelouzevá, Simone Menierová.

uvodna3

Zámok odrážajúci sa zrkadlovo v rieke Cher patrí medzi najviac fotogenické zámky na svete.

10

Vež rodiny Marques prestavaná do renesančného štýlu.

Ako sa Chenonceau dostal do rúk dámy Diany de Poitiers?

“The cold Diane” bola veľmi krásna, múdra, ale aj prefíkaná. Mala 27 rokov a bola vydatá, keď sa prvý krát stretla a pobozkala princa Henricha II., syna kráľa Františka I.. Ten mal vtedy iba 7 rokov a v budúcom kráľovi zanechal bozk veľký dojem. O pár rokov neskôr, v roku 1547, daroval princ Henrich II. svojej Diane kráľovské klenoty a zámok Chenonceau. Ako vášnivo miloval Henrich Dianu, tak Diana milovala seba ešte viac 🙂 Táto dáma, o 20 rokov staršia milenka budúceho kráľa, dodržiavala prísnu sebadisciplínu. Aby si zachovala svoju krásu, každý deň sa nahá kúpala v studenej rieke Cher, pila rôzne nápoje, elixíry a natierala sa maskami. Diana bola múzou kozmetických expertov.

Ako sa jej podarilo strojnásobiť hodnotu zámku? Hodváb sa v 16. storočí stával čoraz viac žiadaným artiklom v módnom priemysle. Diana neváhala a v záhradách vysadila veľké množstvo stromov moruší. Pokračovala bohatou výsadbou kvetinových záhrad, terás, labyrintu s fontánou…

12

Spálňa Diany de Poitiers – posteľ s baldachýnom a nástenný gobelín.

11

Nástenný gobelín a čerstvá kvetinová výzdoba v spálni Diany de Poitiers.

CHENONCEAU ZA KATARÍNY MEDICIJSKEJ

V roku 1559 kráľ Henrich II. nešťastne zomrel pri turnajovom zápase. Jeho manželka, Katarína Medicejská, vysťahovala Dianu de Poitiers z Chenonceau a zničila všetko, čo jej kráľovu milenku pripomínalo. Ako prvé nechala odstrániť iniciály a emblény HDC zo stien zámku (H ako Henrich, D ako Diana,C ako Chenonceau) a namiesto nich bol vytesaný nový monogram – dve prepletené písmená C ako Catherine. Katarína pokračovala v architektonických prácach a ešte viac skrášlila záhrady 🙂 Na moste vybudovala dvojposchodovú galériu, v ktorej sa usporiadávali hostiny. Zo zeleného kabinetu riadila kráľovstvo. Na zámku vychovávala svojho syna Henricha III., budúceho francúzskeho kráľa.

13

Zo spálne Diany de Poitiers vstúpite do obrovskej galérie Kataríny Medicejskej. Na oboch koncoch sú krásne renesančné krby. Galéria s 18-timi oknami je dlhá 60 m a široká 6 m.

19

Spálňa Kataríny Medicejskej zdobená gobelínmi s biblickou tématikou. V strede izby je renesančná posteľ s baldachýnom a obraz na stene s názvom “Milostná výchova”.

20

Spálňa piatich kráľovien. Názov je venovaný pamiatke dvoch dcér a troch neviest Kataríny Medicejskej.

18

Salón Ľudovíta XIV. s kolekciou francúzskych malieb zo 17. a 18. storočia.

 BIELA KRÁĽOVNÁ A POHREBNÁ KAPLNKA

Po zavraždení kráľa Henricha III. mníchom Clémentom sa v roku 1589 stiahla na Chenonceau jeho smútiaca manželka Lujza Lotrinská. Obklopená vernými dvoranmi a stále oblečená podľa etikety kráľovského smútku v bielom ju prezývali “Biela kráľovná”. Jej pokoj sa nachádza na najvyššom poschodí a je vyzdobený symbolmi smútku. Zámok sa počas jej obývania stal doslova pohrebnou kaplnkou, keďže sa Lujza na dlhých dvanásť rokov ponorila do hlbokého smútku a modlitieb.

28

Spálňa Lujzy Lotrinskej, smútiacej manželky kráľa Henricha III.

ÚTOČISKO INTELEKTUÁLOV A POSLEDNÉ DÁMY ZÁMKU

V 18. storočí Louisa Dupinová opäť oživuje nádheru zámku Chenonceau. Zariadila tu slávny salón, ktorý navštevovali významní spisovatelia, básnici, vedci a filozofi (Rousseau, Voltaire, Montesquieu…). Luisa Dupinová ochránila zámok vďaka svojim dobrým vzťahom s poddanými aj počas Veľkej francúzskej revolúcie.

Madame Marguerite Pelouzeová vo veľkom zámok zrekonštruovala zo svojich vlastných peňazí. Pre politickú aféru Marguerite skrachovala a Chenonceau bol predaný.

Počas 1. svetovej vojny bola v zámku zriadená nemocnica. Nemocnicu riadila a prestavala hlavná sestra Simone Menierová na svoje náklady a do dnešného dňa je v súkromnom vlastníctve jej rodiny.

29

Madame Dupin zachránila kaplnku v zámku počas revolúcie tým, že z nej urobila skladisko na drevo. Zamaskovala tak náboženský charakter tohto miesta.

15

V základoch zámku, v prvých dvoch pilieroch sa nachádza kuchyňa, mäsiareň, udiareň a špajza.

14

V pilieroch zámku.

16

V kuchyni, kde sa pripravovali jedlá pre šľachtu.

ZÁHRADY ZÁMKU

Kúzelná záhrada Diany de Poitiers s veľkolepou rozlohou 12 000 m2 sa skladá z ôsmich trávnikových trojuholníkov s fontánou v strede. V záhonoch záhradníci 2 krát do roka vysadia viac ako 30 000 kvetín.

Záhrada Kataríny Medicejskej je o niečo menšia, ale za to rafinovanejšia. V krásnych líniách sú tu vysadené ruže, petúnie, begónie, tulipány, sedmokrásky…Rezané kvetinky zo záhrad zdobia miestnosti zámku Chenonceau.

8

Pohľad na zámok a vežu rodiny Marques zo záhrady Diany de Poitiers.

22

Pohľad z balkóna zámku na záhradu Diany de Poitiers.

21

Pohľad z balkóna zámku na záhradu Kataríny Medicejskej.

STREDOVEKÁ FARMA

V areáli zámku sa nachádza aj farma zo 16. storočia a bývalá stajňa Kataríny Medicejskej so vzácnou zbierkou konských kočiarov šlachty a dedinských vozov.

Za farmou sa rozprestiera zeleninová a kvetinová záhrada. V budove je obrovská kvetinová dielňa, v ktorej dve kvetinárky po celý rok pripravujú kvetinovú výzdobu interiérov v súlade s ročnými obdobiami. Návštevníci tak môžu aj počas zimných mesiacov v Chenonceau obdivovať nielen oheň v krboch, ale aj krásnu výzdobu s čerstvo narezanými kvetinkami.

25

V zeleninovej záhrade…

24

Galéria záprahov – Zbierka dedinských vozov a šľachtický kočiarov v jednej zo stajní farmy.


TIPY NA ZÁVER

– Na zámok sa dostavte v ranných hodinách pred otvorením, aby ste sa vyhli veľkému množstvu turistov.

– Pri zakúpení lístka si nezabudnite zobrať sprievodcu, ktorý je preložený aj do češtiny.

– NIGHT WALK – Počas letných mesiacov od 1.7. – 31.8. môžete zámok navštíviť aj vo večerných hodinách. Informácie o otváracích hodinách nájdete na chenonceau.com

30

Night walk počas letných mesiacov. Photo: Michael Nassar

– Na stránke chenonceau.com si môžete pozrieť aj panoramatickú prehliadku a prejsť sa 3D po všetkých miestnostiach 😉

BOAT TRIP na rieke Cher – najkrajšie výhľady na zámok Chenonceau sú jednoznačne z rieky Cher. Môžete si zakúpiť prehliadku loďkou alebo si požičať kanoe 🙂 Viac nájdete tu.

31

Loďkami po rieke Cher s výhliadkou na Chenonceau v plnej kráse.

Aj vás zámok šiestich dám očaril? Na takýto skvost určite nezabudnete do konca života 😉

Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.