Záhrady Clauda Moneta sú presne ako jeho obrazy – svieže, farebné, posiate ľaliami, vistériami a plávajúcimi leknami. Tento hlavný predstaviteľ impresionizmu strávil so svojou rodinou v malej francúzskej dedinke Giverny posledné roky svojho života a namaľoval tu mnoho známych obrazov, ktoré sa nachádzajú v najznámejších múzeách sveta.
Milovníci umenia tu môžu nazrieť do Monetovho domu, jeho dielne a vkusne zariadených miestností. Tento umelec bol zberateľom japonského umenia, čo je vidieť aj v jeho zbierke obrazov a dekoračných doplnkov.
Monet nebol však kreatívny len na svojich maliarskych plátnách. V 90.-tych rokoch 19. storočia začal vo veľkom renovovať svoje záhrady. Najväčšiu pozornosť púta japonská záhrada s vysokými bambusmi, jazierkami, leknami a zelenými mostíkmi, ktoré sú obrastené fialovými vistériami. Záhrady sú jeho ďalším majstrovským dielom a nejeden návštevník sa v nich prechádza s otvorenými ústami.
Claude Monet mal dvoch synov so svojou prvou manželkou Camille, ktorá však v roku 1879 podľahla tuberkulóze. S deťmi po jej smrti Monetovi pomáhala rodinná priateľka Alice Hoschedé, ktorá vychovávala už svoje štyri vlastné deti. V roku 1882 sa zosobášili a so šiestimi deťmi presťahovali práve do pokojnej dedinky Giverny, ktorá je vzdialená necelých 60 kilometrov od rušného Paríža. Monet spolu s ďalšími predstaviteľmi impresionizmu – Degasom, Boudinom, Pissarrom, Cézannom, Sisleym, Reniorom musel vo svojich ranných umeleckých začiatkoch čeliť veľkej kritike svojich diel. Určite si niekedy prečítajte zaujímavú knihu Impresionisté. Jejich životní příběhy. od Suoe Roeovej.
Základom impresionizmu je zachytiť atmosféru v danej chvíli okolo nás. Krajinu, predmety, osoby, ktoré vidíme sa však neustále menia. Všetko to, čo práve vidíme…to je ten jedinečný okamih, ktorý v nás vyvoláva dojem, impresiu – a to sa impresionisti snažili zachytiť vo svojich dielach. Claude Monet najradšej maľoval krajinky, morské scenérie, dámy s dáždnikmi, rodinné pikniky… Krátke ťahy štetcom a nemiešané žiarivé farby – tejto technike maľovania impresionistov sa môžete priučiť v neďalekom mestečku Rouen, priamo v budove na hlavnom námestí, odkiaľ Monet niekoľkokrát kreslil katedrálu Notre-Dame 🙂 Pri prehliadke impresionistických diel si držte väčší odstup, pretože zblízka vidíte farebné škvrnky a nerovnomerný povrch plátna. Ja si navyše prižmúrim oči, aby som dielo videla jasnejšie.
TIPY NA ZÁVER
1. Pokiaľ je možné, objednajte si lístky vopred online. Ja som objednávala z tejto stránky. PS: Nechytajte paniku keď uvidíte dlhé rady na lístky. Vchod je potom z bočnej strany cez úzku uličku 😉 POZOR! Keď budete už v záhradách, tak k tej japonskej sa dostanete podchodom cez cestu.
2. Návštevu Monetovho domu a záhrad si naplánujte na ráno alebo na podvečer. Upozornenia, ktoré som čítala v zahraničných článkoch pred našim výletom, boli pravdivé…Rad na lístky mal skutočne viac ako 100 metrov a to bolo poobedie.
3. Pri východe zo záhrad odporúčam v obchode zakúpiť knižku “Monet at Giverny” od Adrien Goetz. V knihe sú aj krásne fotografie od Erica Sandera.
4. V múzeu impresionistov v dedinke Giverny je veľká zbierka maliarov tohto umeleckého smeru.
Krásny deň prajem.
Luc x