Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Giverny – v záhradách Clauda Moneta

Záhrady Clauda Moneta sú presne ako jeho obrazy – svieže, farebné, posiate ľaliami, vistériami a plávajúcimi leknami. Tento hlavný predstaviteľ impresionizmu strávil so svojou rodinou v malej francúzskej dedinke Giverny posledné roky svojho života a namaľoval tu mnoho známych obrazov, ktoré sa nachádzajú v najznámejších múzeách sveta.

Milovníci umenia tu môžu nazrieť do Monetovho domu, jeho dielne a vkusne zariadených miestností. Tento umelec bol zberateľom japonského umenia, čo je vidieť aj v jeho zbierke obrazov a dekoračných doplnkov.

Monet nebol však kreatívny len na svojich maliarskych plátnách. V 90.-tych rokoch 19. storočia začal vo veľkom renovovať svoje záhrady. Najväčšiu pozornosť púta japonská záhrada s vysokými bambusmi, jazierkami, leknami a zelenými mostíkmi, ktoré sú obrastené fialovými vistériami. Záhrady sú jeho ďalším majstrovským dielom a nejeden návštevník sa v nich prechádza s otvorenými ústami.

Zelený mostík v japonskej záhrade Clauda Moneta.

Mostík rokmi obrástli fialové vistérie.

Výhľad z mostíka na jazierko s leknami.

V pozadí dom Clauda Moneta.

Ružová fasáda a zelené okenice Monetovho domu.

V ateliéri.

V ateliéri.

Žltá jedáleň so zbierkou japonských obrazov.

Medené kuchynské doplnky.

Áno, boli aj v zlatom prevedení 😉

Claude Monet mal dvoch synov so svojou prvou manželkou Camille, ktorá však v roku 1879 podľahla tuberkulóze. S deťmi po jej smrti Monetovi pomáhala rodinná priateľka Alice Hoschedé, ktorá vychovávala už svoje štyri vlastné deti. V roku 1882 sa zosobášili a so šiestimi deťmi presťahovali práve do pokojnej dedinky Giverny, ktorá je vzdialená necelých 60 kilometrov od rušného Paríža. Monet spolu s ďalšími predstaviteľmi impresionizmu – Degasom, Boudinom, Pissarrom, Cézannom, Sisleym, Reniorom musel vo svojich ranných umeleckých začiatkoch čeliť veľkej kritike svojich diel. Určite si niekedy prečítajte zaujímavú knihu Impresionisté. Jejich životní příběhy. od Suoe Roeovej.

Základom impresionizmu je zachytiť atmosféru v danej chvíli okolo nás. Krajinu, predmety, osoby, ktoré vidíme sa však neustále menia. Všetko to, čo práve vidíme…to je ten jedinečný okamih, ktorý v nás vyvoláva dojem, impresiu – a to sa impresionisti snažili zachytiť vo svojich dielach. Claude Monet najradšej maľoval krajinky, morské scenérie, dámy s dáždnikmi, rodinné pikniky… Krátke ťahy štetcom a nemiešané žiarivé farby – tejto technike maľovania impresionistov sa môžete priučiť v neďalekom mestečku Rouen, priamo v budove na hlavnom námestí, odkiaľ Monet niekoľkokrát kreslil katedrálu Notre-Dame 🙂  Pri prehliadke impresionistických diel si držte väčší odstup, pretože zblízka vidíte farebné škvrnky a nerovnomerný povrch plátna. Ja si navyše prižmúrim oči, aby som dielo videla jasnejšie.


TIPY NA ZÁVER

1. Pokiaľ je možné, objednajte si lístky vopred online. Ja som objednávala z tejto stránky. PS:  Nechytajte paniku keď uvidíte dlhé rady na lístky. Vchod je potom z bočnej strany cez úzku uličku 😉 POZOR! Keď budete už v záhradách, tak k tej japonskej sa dostanete podchodom cez cestu.

2. Návštevu Monetovho domu a záhrad si naplánujte na ráno alebo na podvečer. Upozornenia, ktoré som čítala v zahraničných článkoch pred našim výletom, boli pravdivé…Rad na lístky mal skutočne viac ako 100 metrov a to bolo poobedie.

3. Pri východe zo záhrad odporúčam v obchode zakúpiť knižku “Monet at Giverny” od Adrien Goetz. V knihe sú aj krásne fotografie od Erica Sandera.

4. V múzeu impresionistov v dedinke Giverny je veľká zbierka maliarov tohto umeleckého smeru.

Giverny20

Vstup do múzea impresionizmu v dedinke Giverny.

Dedinka Giverny.

Giverny21

Plan-giverny-2013

Mapka dedinky Giverny.

Krásny deň prajem.

Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.