Cestovanie, Portugalsko
Pridaj komentár

1 deň vo Funchale – Tipy na zaujímavé ulice, pamiatky, múzeá a chutné reštaurácie

Funchal je hlavné mesto portugalského ostrova Madeiry a mnohí ho volajú “Malý Lisabon”. V jeho histórii zohrávali dôležitú úlohu moreplavci, piráti a anglickí obchodníci s vínom a cukrovou trstinou. Po objavení Madeiry Gonçalvesom Zarcom v roku 1419 si bohatí portugalskí mecenáši na ostrove rozdelili pozemky, na ktorých zo začiatku pracovali otroci zo severnej Afriky a Kanárskych ostrovov. Tí však boli v 16. storočí oslobodení a postupne ich začali nahrádzať chudobní ľudia z Portugalska. V roku 1566 napadli Madeiru francúzski korzári, ktorí dva týždne plienili kostoly, kláštory a paláce. Samozrejme, že s bohatým úlovkom potom aj utiekli. Počas napoleonských vojen umiestnila na ostrov Veľká Británia 2000 svojich vojakov, z ktorých tu väčšina po skončení vojny ostala a venovala sa obchodu s vínom. Čím viac detí sa rodilo, tým menej bolo možností na zárobok. Veľa obyvateľov preto začalo v 19. storočí migrovať do Brazílie, ktorá bola jej hlavný konkurentom vo vývoze cukrovej trstiny. V súčasnoti je Madeira autonómny región Portugalska, má vlastného prezidenta a parlament sídliaci vo Funchale. Relatívne samostatná je aj v hospodárstve, kultúre a sociálnej oblasti. Lisabonom je riadená len zahraničná politika, justícia a finančná správa. Žije tu viac ako 250.000 ľudí, z toho 90% v hlavnom meste a na juhu ostrova. Madeirčania sú milí a vážia si zahraničných turistov, ktorí sú hlavným zdrojom ich príjmov.

V rušnom, živom Funchale sme boli ubytovní jeden týždeň, keďže je vďaka svojej polohe a dobrej infraštruktúre vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do centrálnej a východnej časti ostrova. Nasledovné tipy kopírujú naše potulky mestom v rámci jedného dňa. Ktoré ulice, pamiatky, múzeá a paláce s hodnotnými umeleckými zbierkami by ste rozhodne mali vidieť?

1. NAVŠTÍVTE TRŽNICU MERCADO DE LAVRADORES. HNEĎ RÁNO!

Na návštevu starej tržnice si vyhraďte čas v doobedných hodinách. Veľké množstvo chutného tropického ovocia a čerstvej zeleniny sa tu totiž rýchlo vypredáva. K tomu sa vyzbrojte veľkou dávkou trpezlivosti a nervov. Miestni predajcovia sú naozaj neodbytní a budú vám chcieť za každú cenu niečo predať. Tržnicu slávnostne otvorili v roku 1940 a za jej návrhom stojí miestny architekt Edmundo Tavares. Prednú fasádu a vnútorné steny zdobia portugalské bielo-modré kachličkové obrazy tzv. azulejos. Na hlavnom nádvorí a poschodiach si tu okrem ovocia a zeleniny môžete zakúpiť aj madeirské víno alebo prútené a kožené výrobky od miestnych remeselníkov. V zadnej časti budovy nájdete obrovskú halu, v ktorej sa spracovávajú a predávajú čerstvo ulovené morské ryby.

Pohľad na tržnicu z druhého poschodia.

Momentka zo spracovania čerstvo uloveného tuniaka v tržnici Mercado de Lavradores.

Miestna babička oblečená v madeirskom kroji predáva kvety pred tržnicou. V pozadí bielo-modrý kachličkový obraz – Leda a labuť z gréckej mytológie, pričom fontána na obrázku sa reálne nachádza v mestskej radnici.

2. PREJDITE SA PO NAJSTARŠEJ ULICI A PODAJTE SI RUKU S MALÝM PRINCOM.

Rua de Santa Maria je najstaršia ulica v meste. Nachádza sa v nej mnoho lokálnych reštaurácií, pred ktorými postávajú časníci a pozývajú okoloidúcich na obed. Na budovách v tejto štvrti sa už bohužiaľ podpísal zub času. Zo stien opadáva omietka a mnoho domov je neobývaných. Šarm a dôstojnosť im vrátili až miestni umelci, ktorí v rámci projektu Arte Portas Abertas farebne vymaľovali vstupné dvere takmer každého domu. Kliknite si na link, nájdete v ňom zoznam všetkých street art diel v uliciach Funchalu. TIP: O histórii ostrova a jeho elektrifikácii sa môžete dozvedieť v dvoch múzeách – Madeira Story Center a Electricidade (obe nájdete na paralelných uliciach s Rua de Santa Maria – Rua D. Carlos I a Casa da Lux).

Reštaurácie s čašníkmi, ktorí pozývajú okoloidúcich na obed v Rua de Santa Maria.

Krásne vymaľované dvere domu č.7 v ulici Travessa do Pimenta (kolmá ulica na Rua de Santa Maria).

3. OBJAVTE  MIESTNE GALÉRIE A POZRITE SI NAŽIVO TVORBU UMELECKÝCH DIEL.

Na ulici Santa Maria je jedna malá Galéria Caraval, v ktorej sa predávajú obrazy a rôzne darčekové predmety. Čo však musíte vidieť, je dvojposchodová Galéria 4 (vchádza sa do nej z opačnej strany ulice). Sú v nej vystavené desiatky farebných umeleckých diel rôznych žánrov od miestnych maliarov. Atmosféra je tu skutočne úžasná a ak budete mať šťastie, v ateliéroch naživo uvidíte umelcov pri maľovaní. Vstup do galérie je zdarma.

Miestna umelkyňa vo svojom ateliéri pri tvorbe nového obrazu.

Jeden zo vstupov do Galérie 4. Za ošarpanými stenami sú vystavené mnohé krásne diela miestnych artistov.

4. VYCHUTNAJTE SI VÝHĽADY NA OCEÁN A PRÍSTAV ZO ŽLTEJ PEVNOSTI SÃO TIAGO. 

Pevnosť Fortaleza de São Tiago bola postavená v dávnom 17. storočí na ochranu mesta pred francúzskymi korzármi, ktorí v roku 1566 ostrov napadli a vyplienili. Z jej sýto okrových hradieb sú úžasné výhľady na celý prístav a pobrežie Funchalu. Niekoľkokrát do roka sa tu uskutočňujú kultúrne výstavy, počas ktorých miestni umelci a výrobcovia vystavujú svoje umelecké diela. TIP: Pri/v pevnosti je vynikajúca reštaurácia s výhľadom na oceán.

Pevnosť Fortaleza de São Tiago.

5. PREJDITE SA PO PROMENÁDE K PRÍSTAVU, NAVŠTÍVTE MÚZEUM CR7 A MALÚ RYBÁRSKU ZÁTOKU V CÂMARA DE LOBOS.

Od žltej pevnosti vedie dlhá promenáda, ktorou sa dostanete do prístavu. Tu musí každý futbalový fanúšik navštíviť Múzeum CR7, v ktorom je vyrozprávaný príbeh Cristiana Ronalda. Okrem iného sú v ňom vystavené aj ikonické fotografie z jeho kariéry, vosková figurína a 3 zlaté lopty. Z prístavu sa môžete dostať do susedného rybárskeho mestečka Câmara de Lobos. Oficiálna trasa začína až od hotelovej štvrte – komplexu Balnear Lido, trvá približne 1,5 hodiny a my sme ju podnikli až na konci dňa. Začiatok chodníka sa vám možno nebude až tak páčiť, keďže vedie popri luxusných hoteloch a bazénoch. Po pár minútach chôdze sa našťastie dostanete ku ostrým skaliskám a krásnym výhľadom z vyvýšeného pobrežia, kde nakoniec cez tunel prejdete na čiernu kamienkovú pláž – Praia Formosa. Po ďalšej promenáde sa dostanete až ku zátoke Câmara de Lobos s prístavom s farebnými, drevenými, rybárskymi loďkami. Z tohto miesta je navyše úžasný pohľad na obrovský útes Cabo Girāo. TIP: V okolí je ešte jedna pláž, ku ktorej sa dostanete len lanovkou z Fajās Cabo Girão.

Najlepšie miesto na fotenie celého Funchal-u je z lode, lanovky a promenády.

Promenáda na nábreží.

Praia Formosa – jedna z mála pláží na Madeire.

6. OBJAVTE PAMIATKY NA ULICI AVENIDA ARRIAGA.

Známu ulicu Avenida Arriaga v historickom centre Funchalu lemujú malé útulné kaviarne a lavičky, na ktorých zvyknú domáci často oddychovať alebo čítať noviny. Určite by ste tu nemali obísť mestskú záhradu Municipal s množstvom tropických rastlín a stromov, ktorú vybudovali v 19. storočí ako prvý verejný park na ruinách františkánskeho kostola. O pár metrov ďalej uvidíte zadné múry paláca São Lourenço, ktorý bol kedysi obrannou pevnosťou proti pirátom. Pred návštevou jeho honosných interiérov s barokovou záhradou si dobre pozrite aktuálne otváracie hodiny. Azda najkrajšou pamiatkou je gotická katedrála Sé, ktorá je jednou z posledných zachovalých budov postavených za čias portugalského kráľa Manuela I..

Z prístavu na známu ulicu Avenida Arriaga.

Zadná časť palácu São Lourenco na ulici Avenida Arriaga.

Katedrála Sé.

7. POZRITE SI DIELA FLÁMSKYCH MALIAROV A NÁDHERNÝ INTERIÉR BAROKOVÉHO KOSTOLA NA RADNIČNOM NÁMESTÍ.

Od katedrály Sé vedie ulica Joāo Tavira na radničné námestie Praça do Município. Kráčať budete po krásnych čierno-bielych mozaikových dlaždičkách, z ktorých sú vytvorené obrázky lodí, či typického Madeirčana oblečeného v kroji, v kožených topánkach, širokých nohaviciach a s carapuça na hlave (čapica so strapcom). V radnici môžete navštíviť jej vnútorné nádvorie s fontánkou (bola vyobrazená na kachličkách pred vstupom do tržnice). Čo vás určite očarí i ochladí, je prezdobený interiér barokového kostola, ktorý patrí jezuitskému kolégiu Igreja do Colégio. Na južnej strane námestia sa v biskupskom paláci z 18. storočia nachádza Múzeum sakrálneho umenia. Okrem cirkevných pokladov je tu i vzácna zbierka flámskych obrazov z 15. a 16. stor., ktoré kupovali bohatí obchodníci s cukrovou trstinou a vínom v Holandsku.

Radničné námestie – vľavo barokový kostol, vpravo radnica.

Barokový kostol jezuitského kolégia Igreja do Colégio.

8. NAKUKNITE DO PREPYCHOVÝCH MEŠTIANSKYCH DOMOV. 

Tieto dva kaštiele bývalých bohatých mešťanov by mal navštíviť každý milovník historických interiérov, architektúry a nábytku. Za ružovou fasádou Casa-Museu Frederico de Freitas sa skrývajú nádherné barokové izby bývalého funchalského notára, vášnivého zberateľa anglického nábytku, predmetov zo slonoviny, obrazov, keramiky a azulejos. Vysoko hodnotné sú najmä kúsky nábytku vyrobené z mahagónových dební na cukor. Po svojej smrti prenechal Frederico zbierku Madeire, ktorá ho po starostlivej rekonštrukcii otvorila ako múzeum verejnosti. O niekoľko metrov ďalej sa nachádza Quinta das Cruzes. V tomto kaštieli z 15 stor. býval jeden z objaviteľov ostrova – Zarco. Po ničovom zemetrasení v roku 1748 bol prerobený do barokového štýlu a dnes patrí k najkrajším múzeám vo Funchale.

Ružovo-červená fasáda kaštieľa Frederico des Freitas. Vo vnútorných priestoroch nie je fotenie povolené.

Interiéry oboch kaštieľov sa oplatí navštíviť. Zdroj: Visit Funchal

Kaštieľ Quinta das Cruzes. V záhrade sa nachádza mnoho stromov, kvetov, lavičiek a náhrobných kameňov.

9. NÁJDITE SOCHU CISÁROVNEJ SISSI.

V roku 1860 bola na Madeire aj rakúska cisárovná Sissi, oficiálne na liečení tuberkulózy. Jej pobyt na ostrove pripomína socha v ďalšom prekrásnom parku Santa Catarina (presne pred kasínom).

Socha rakúskej cisárovnej Sissi.

10. POZORUJTE DELFÍNOV A VEĽRYBY NA OTVORENOM OCEÁNE.

Niekedy aj platené výlety stoja za zváženie 🙂 Plavbu za delfínmi na otvorený oceán s Catamaranom sme podnikli v tretí deň nášho pobytu na Madeire. Lístky si zakúpite v prístave alebo od jedného z pouličných predajcov. TIP: Na pozorovanie choďte v podvečerných hodinách. Uvidíte romantický západ slnka pri útese Cabo Girao a krásne vysvietený Funchal. PS: Teplo sa oblečte. Aj v lete. 


TIPY NA UBYTOVANIE A REŠTAURÁCIE

Funchal má vynikajúcu polohu na výlety do centrálneho pohoria a na východné pobrežie, preto sme sa na jeden týždeň ubytovali v hoteli Oceans Gardens, cca 15 minút od centra. Personál bol vždy nápomocný a milý, raňajky boli vynikajúce s krásnym výhľadom na celé prebúdzajúce sa mesto. Viac foto a recenzií nájdete tu.

– Reštaurácie sme vyberali podľa hodnotení na Tripadvisor a rezenciách na Google. Veľmi sme si pochutnali, preto ich rada ďalej odporúčim:

Olives, Armazén do Sal, Churrascaria ZarcosRestaurant Do Forte

Vaša Luc x.

Hotel Oceans Garden.

Hotel Oceans Garden.

Hotel Oceans Garden.

V reštaurácii Churrascaria Zarcos.

V reštaurácii Olives neďaleko miestnej tržnice.

Tradičný madeirský sladký nápoj Poncha vyrobený z fermentovanej šťavy cukrovej trstiny a ovocia. Ak máte citlivé zuby na cukor, objednajte si radšej pivo Coral 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.