Cestovanie, Slovinsko
Pridaj komentár

Víkend v Slovinsku: Maribor a Ptuj

Po krátkom výlete v Maribore a Ptuji neviem povedať, v ktorom ročnom období by bolo najlepšie tieto dve historické mestá navštíviť. Ešte pred koncom zimnej sezóny v lyžiarskom stredisku v Maribore sa domáci v neďalekom Ptuji pripravujú na medzinárodný fašiangový festival Kurentovanje, známy karnevalový pochod s mytologickými a strašidelnými postavami. V lete sa v uliciach oboch miest konajú viaceré kultúrne podujatia a v jeseni sa zas na populárnom festivale The Old Vine harvest oslavuje zber úrody, vinobranie. Ja som tieto mestečká navštívila v polovici mája, kedy sa nekonala žiadna z vyššie uvedených udalostí, ale napriek tomu som odišla spokojná, presýtená krásnymi pamiatkami a hlavne s plnou hlavou nových poznatkov.

Čo vidieť v Maribore, v meste najstaršieho vína, historických pamiatok, festivalov, športu a kulinárskych lahôdok?  

Maribor je druhé najväčšie mesto Slovinska a nachádza sa pri severovýchodných hraniciach s Rakúskom. Jeho historické centrum ohraničuje z južnej časti pokojná rieka Drava a zo severnej menší kopec s vinicami, ktorý je známy ako Pyramída. Svoje najbúrlivejšie roky zažilo mesto počas tureckých vpádov, ale značne zdevastované bolo až neskôr, počas druhej svetovej vojny. V roku 2012 sa Maribor stal Európskym hlavným mestom kultúry, vďaka čomu dnes patrí popri Ľubľane, Julským Alpám, rieke Soči a jazeru Bled k najnavštevovanejším miestam krajiny.

Františkánsky kostol a regionálne múzeum.

Ak sa chcete dozvedieť viac z histórie mesta, určite navštívte Regionálne múzeum na námestí Grajski trg. Je umiestnené v bývalom barokovom zámku a disponuje zaujímavou zbierkou archeologických nálezov z doby železnej a bronzovej, rytierskych zbraní, stredovekých sôch a umeleckých diel. Jedna samostatná miestnosť je venovaná dobovej lekárni, v ktorej sú zozbierané rôzne farmaceutické pomôcky zo 17. až 20. storočia a milovníkov hudby určite poteší dočasná výstava venovaná klaviristovi Franzovi Lizstovi.

Námestie Grajski trg a barokový zámok, v ktorom je regionálne múzeum.

Vnútorné nádvorie múzea s renesančnými arkádami.

Zbierka rytierskych zbraní.

Hneď vedľa múzea sa nachádza známa vínna pivnica Vinag. Jej sklady s drevenými sudmi sú síce staré už niekoľko stáročí, ale najstaršie víno má len 70 rokov. Tie nacennejšie kúsky sa totiž počas nacistickej okupácie vypili. Vínna pivnica patrí momentálne banke, ktorá ich získala od neúspešného privatizéra. Za celú prehliadku spolu s degustáciou, ktorú sme si zajednali vopred, sme zaplatili len 5 Eur na osobu.

Vínna pivnica Vinag.

Miestny muzikant na Gosposkej ulici.

Katedrála v Maribore.

V jednej z ulíc v centre mesta.

Maribor nemá veľké centrum, v ktorom by ste sa stratili. My sme sa však pomerne dlho motali v úzkych uličkách, keďže som hľadala tie najkrajšie a najvtipnejšie street art diela, ktoré navyše ako-tak zachraňujú pôvab niektorých mestských domov. Vo veľmi dobrom zachovalom stave je hlavné námestie Glavni trg s prekrásnou radnicou a stĺpom pripomínajúcim nešťastné 17. storočie, kedy mesto postihol mor. V minulosti bolo najväčším trhoviskom a dnes na ňom farebné meštianske domy s kaviarničkami vyvolávajú príjemnú prímorskú atmosféru. Z tohto námestia sa rýchlo dostanete na známy červený Glavni most a k dlhej promenáde popri rieke Drava, ktorá sa nachádza v najstaršej časti mesta Lent. Už na začiatku mosta sa nám prihovoril miestny deduško a s nadšením ukazoval na jednu z budov: “Stará trta, Stará trta! Tú musíte vidieť!” Bez toho, ako vtipne tento názov v slovenčine vyznie, sme sa poďakovali za tip, o ktorom sme už dávno vedeli a odišli k odporúčanej turistickej atrakcii 🙂 Most počká, Stará trta je dôležitejšia. Áno, Slovínci sú obzvlášť hrdí na najstarší vinič na svete, ktorému vzdáva poctu práve múzeum Stará trta s vinotékou. Ten v Maribore a v jeho okolí rastie už viac ako 400 rokov, čo je zapísané aj v Guinessovej knihe rekordov.

Glavni trg s radnicou, farebnými meštianskymi budovami a morovým stĺpom.

Glavni trg.

Stará trta – múzeum, ktoré vzdáva poctu najstaršiemu viniču na svete.

Železný Glavni most.

Z promenády v najstaršej časti mesta Lent.

Na Glavnom moste.

Výhliadka z Glavného mosta na najstaršiu časť mesta Lent a Starú trtu.

Rieka Drava a Pohorje z Glavného mosta.

Z obranných múrov, ktoré v 16. storočí chránili mesto pred tureckými vpádmi, sa dodnes zachovali len dve obranné veže Vodni stolp a Sodni stolp. V prvom je dnes malá kaviarnička s príjemným posedením, s výhľadom na most a novú, modernú časť mesta a kúsok od druhého je vynikajúca reštaurácia Jack & Joe.

Z kaviarne pri obrannej veži Vodni stolp.

Obranná veža Vodni stolp a moderná budova Lekárskej fakulty.

Pyramída s panoramatickým výhľadom na celé mesto a okolité Pohorje je obľúbeným miestom pre neúnavných turistov a domácich športovcov. Trasa k samotnému vrcholku s bielou kaplnkou vedie cez mestský park a vinice. Milovníkov histórie tu určite potešia pozostatky bývalého hradu z 12. storočia, ktorý tu stál do roku 1790. Na výhliadku môžete ísť aj večer, chodník je osvetlený bodovými svetlami, bohužiaľ nie tými, ktoré sú natiahnuté ponad celú vinicu.

K Pyramíde s výhliadkou na celé mesto.

Kalvária s kostolíkom, ktorá sa nachádza vedľa Pyramídy.

Nočný Maribor z Pyramídy.

Street art.

Street art.

ČO VIDIEŤ V NAJSTARŠOM MESTE SLOVINKA V PTUJI?

Prvá zmienka o mestečku Ptuj siaha až do čias Rímskej ríše a dnes je povestné svojou tisícročnou vínnou tradíciou, regionálnym múzeom Ormož a krásnou promenádou popri rieke Drava s výhliadkou na historické centrum. V 13.- 15. storočí žila v Ptuji silná židovská komunita, istý čas patrilo mesto salzburgskému arcibiskupstvu a neskôr celé stáročia Habsburskej monarchii. To sú len jedny z mála zaujímavých informácií, ktoré sa dozviete z vynikajúco spracovaného turistického sprievodcu. Dostanete ho zdarma v turistickej informačnej kancelárii v anglickom a nemeckom jazyku.

Veduta mesta – Ptujský zámok, z ktorého sú fascinujúce panoramatické výhliadky na terakotové strechy a kľukaté dláždené ulice.

Ptujský zámok je dnes sídlom regionálneho múzea so zbierkou stredovekých zbraní, hudobných nástrojov, feudálneho nábytku, tradičných fašiangových masiek, gotických a barokových umeleckých diel. Veľký dojem vo mne zachovali najmä krásne maľby tureckých žien v slávnostnej sieni a renesančné nádvorie. Zo zámku je možné prejsť k dominikánskemu kláštoru a potom sa vrátiť pozdĺž rieky späť do stredovekého centra mesta. V jednej z ptujských uličiek sa odohral zaujímavý príbeh. V roku 1847 zomrel zbožný 74-ročný poštár, Joseph Matija Frantzke, ktorý pravidelne navštevoval kostol. Keďže bol plešatý, nosil v zime na omše bielu čiapku. To prekážalo miestnemu kňazovi, ktorý mu raz dal takú za ucho, až mu čiapka pri údere spadla na zem. Táto udalosť poštára neodradila a naďalej navštevoval bohoslužby. Po jeho smrti ho však kňaz odmietol pochovať. Nepomohli ani sťažnosti a náreky rodiny a nakoniec bol Frantzke po 30-tich dňoch pochovaný ako neveriaci. Pri pohrebnej reči povedal protestantský pástor:”Čo je to za pastiera, čo v poslednej hodine opustil svoje stádo.” O celom príbehu sa v dnešnom hoteli Mitra dopočula skupinka opitých husárov, vojenských jazdcov uhorského vojska, vďaka ktorým sa počas jeho pochovávania rozvonili kostolné zvony.

Jadranská ulica, v ktorej v 13. storočí bývala silná komunita židov.

Dom Hudby v Jadranskej ulici, v ktorom sa každoročne počas festivalu Poézie a vína stretávajú básnici z celého sveta a svojmu publiku predčítavajú svoje básne.

Prešernova ulica a kostol sv. Juraja, ktorý patrí k tým najkrajším architektonickým pamiatkam mesta. Nachádza sa v ňom originál gotickej drevenej sochy sv. Juraja, ochrancu mesta i kostola, ktorý stojí na drakovom tele pokúšajúc sa mu prepichnúť hrdlo. Kríž na jeho hrudi je vyobrazený na mestskom erbe.

Grajskou ulicou k regionálnemu múzeu Ormož.

Grajská ulica.

Panoráma zo zámku na historické centrum mesta a najväčšiu vodnú nádrž v Slovinsku.

Renesančné nádvorie zámku.

Zbierka nábytku, umeleckých diel a tapisérií zo 16. až 20 storočia v regionálnom múzeu.

Slávnostná sieň s obrazmi žien tureckých veliteľov a bojovníkov.

Regionálne múzeum Ormož.

Výstava tradičných fašiangových masiek.


TIPY NA ZÁVER

– Obe mestá sú od seba vzdialené len 30 minút autom a na ich spoznanie stačia 2 dni, prípadne sa pri nich môžete zastaviť cestou na dovolenku do/z Chorvátska.

– Mapky mesta s vyznačenými pamiatkami, ktoré sú dostupné v turistických informačných kanceláriách, vám zaručene uľahčia orientáciu. V Ptuji je navyše vynikajúco spracovaný turistický sprievodca (zdarma v Aj a Nj).

– Do historického centra v Maribore je vstup autám zakázaný, čo môže byť menší problém, ak si tu rezervujete ubytovanie ako my. Hotel Orel mal síce vlastné parkovisko, bolo však platené a pred vstupom sme si museli najskôr ísť na recepciu pre špeciálnu kartu na otvorenie závor. Zaparkovať je možné aj mimo centra, počas víkendu dokonca zadarmo, ale k akémukoľvek hotelu v uzavretej časti si musíte s batožinou prejsť zopár metrov. Osobne mi vôbec zákaz vstupu áut do centier miest neprekáža, skôr naopak, malo by tak urobiť každé (samozrejme s výnimkami pre zásobovanie..).

– V Maribore sme si dobre pochutnali v reštaurácii Jack & Joe, ale bola nám odporúčaná aj Rožmarin. V Ptuji sme si pochutnali v Gostilna Ribič. Pri tejto však musíte rátať s vyššou cenovou reláciou.

– Z Ptuju sme sa nevracali po rýchlostnej ceste, ale cez dedinky s vinicami. Severovýchodná časť Slovinska je ako malé Toskánsko.

Vaša Luc x

V reštaurácii Gostilna Ribič.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.