Rakúsko, Turistika
Pridaj komentár

Turistika v pohorí Hochschwab: Fölzalm-Fölzstein

Pohoria v regiónoch severovýchodného Štajerska v Rakúsku sú ideálne na jednodňové výlety alebo predĺžený víkend. Jedným z nich je vápencové pohorie Hoschschwab s mnohými značenými turistickými chodníkmi a panoramatickými výhľadmi. Táto oblasť ešte neprepadla masovému turizmu a v okolitých mestečkách nájdete len zopár ubytovacích zariadení a reštaurácií (v nemecky hovoriacich krajinách ich nájdete označené ako Gasthaus alebo Gasthof). Väčšina ľudí sa tu príde prejsť len k rozprávkovému Zelenému jazeru (Grüner See pri Tragöß-Oberort), ktoré je najčarovnejšie počas jari pri topení snehu. Pred našou prvou turistikou v regióne Hochschwab som zakúpila opäť vynikajúco spracovaného sprievodcu od vydavateľstva Rother (v NJ). Vybrať si z 50 odporúčaných trás v tejto knižke nebolo vôbec jednoduché, ale keďže sme skúšali nové turistické topánky, 9- až 10-hodinové túry neprichádzali do úvahy. Zvolili sme preto len krátky výstup na horský pasienok Fölzalm a nakoniec aj na vyšší kopec Fölzstein. Dominantu pohoria s totožným názvom Hochschwab zdoláme inokedy.

Dôležité body trasy:

—> 1. Trasa začína z plateného parkoviska na Fölzstraße (765m.n.m.), za dedinou Palberdorf (3 eurá/celý deň) —> 2. Po približne 5 minútach od parkoviska je križovatka. My sme sa vydali doprava, smerom k Alpengasthaus Schwabenbartl (814m.n.m.) Cez malú roklinu zľava sme vychádzali na konci turistiky —> 3. Hneď za chatkou je odbočka č. 860 na Fölzalm —> 4. Po viac ako 300 výškových metroch a cca. 70 minútach sa cesta v Almtörl (1168m.n.m.) križuje s chodníkom, ktorý je ideálny pri ceste späť —> 5. Hneď ako sme vystúpili z lesa, prechádzali sme sprava popri vápencových stenách masívov Mitteralpenturm a Winkelkogel a zľava sa nám ukazoval v plnej kráse cieľ našej trasy – Fölzstein —> 6. Chodník vedie na idylický horský pasienok Fölzalm (1484m.n.m.) s chatkami Herzerhütte a Grassehütte —> 7. Za chatou Grasserhütte je malý drevený smerovník na Fölzstein (1946m.n.m.) —> 8. Cestou späť sme zišli naspäť k chatám a potom k Almtörl, odkiaľ sme sa vydali druhou trasou rovno do údolia k malej rokline a nakoniec k parkovisku.

Táto 6-hodinová trasa má celkové prevýšenie cca 1200m a dĺžku cca 13 km.

Na Fölzstraße za dedinkou Palbersdorf sú 2 platené parkoviská, ktoré sú dobrým východiskovým bodom.

Chodník bol po pasienok Fölzalm značený a dobre udržiavaný. Od chatiek sme však cestou na vrchol Fölzsteinu nevideli žiadne značky. Viedla nás len úzka vychodená cestička, ktorá sa miestami kvôli menším kamenným zásypom strácala. Dbajte preto na pevnú obuv s kvalitnými podrážkami. Čím vyššie budete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa stretnete s kamzíkmi alebo kozorožcami. Vrchol Fölzsteinu je paradoxne široká a veľká lúka, pričom zospodu vyzerá ako ostrý špic.

Prvá križovatka. Tu sme odbočili doprava, smerom k Alpengasthaus Schwabenbartl. Z tejto rokliny sme vychádzali až na konci turistiky.

Alpengasthaus Schwabenbartl.

Za mostíkom za chatou Alpengasthaus po trase č. 860 začína prvé stúpanie.

Prvé výhľady po prekonaní hranice lesa za križovatkou Almtörl. Vpravo masívna vápencová stena Mitteralpenturm.

Na turistike som skúšala nové topánky značky Meindl. Po prvých metroch si noha rýchlo zvykla, ale na konci dňa sa mi objavili menšie opuchy nad členkami. Takéto vyvýšené topánky mám však po prvýkrát. S paličkami Komperdell som spokojná už niekoľko rokov.

Ku chatám Grasserhütte a Herzerhütte.

Po krátkej prestávke na chate sa počasie konečne vylepšilo.

V malej, útulnej Grasserhütte sme stretli veľmi milých domácich turistov, ktorí nám odporúčili ďalšie krásne trasy v regióne Hochschwab.

Cestou na Fölzstein.

Skupinka kozorožcov.

Na širokej lúke na vrchole Fölzsteinu sme sa streli s kamzíkmi.

Fölzstein.

Alternatívny zostup ku parkovisku. My sme sa vrátili naspäť k chatám.

Fölzstein.

Cestou späť.

Fölzstein.

Región Hochschwab nás prekvapil. Pár kilometrov ďalej na západ sa nachádza krásny Národný park Gesäuse, ktorý je spolu s ďalšími pohoriami Schneeberg, Raxalpen a Semmering rovnako ideálnym miestom na 1- až 3-dňové úniky z mesta.

Vaša Luc x

Počas cesty nás sprevádzal turitický sprievodca od vydavateľstva Rother.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.