Rakúsko, Turistika
Pridaj komentár

Malý Tibet v Tirolsku – Klein Tibet

Malý Tibet v Tirolsku. Najkrajšie miesto v Rakúsku. Selankové, pokojné, nerušené masami turistov. Ešte deň pred jeho objavením sme netušili, aký poklad región Zillertal ukrýva. Taký, ktorý bude ešte dlhé roky vyčnievať medzi všetkými spomienkami z našich výletov. Náhodne nám ho odporúčila domáca, keď sme v piatok večer na terase hotela popíjali miestne pivo Zillertal Märzen a študovali turistickú mapu. Turistiku v najvýchodnejšej oblasti, ktorej kopce hraničia s talianskym Južným Tirolskom, sme pôvodne vôbec nemali na pláne. Dokonca ani v našom bedekri nebola o Malom Tibete žiadna zmienka. Nuž, po zhliadnutí prvých obrázkov na internete bolo rozhodnuté.

CESTA K MALÉMU TIBETU POPRI VODNEJ NÁDRŽI ZILLERGRÜNDL 

Na celý deň hlásili slnečné počasie bez búrok. Od mesta Mayrhofen sme zabočili ku krátkemu tunelu na Branderbergstraße, na konci ktorého sme zaplatili 7,5 Eur za vstup do údolia Zillergrund. Po kľukatej, úzkej ceste bolo možné ísť len rýchlosťou 40-50 km/h. Navyše sa mohli za každou zákrutou objaviť kravy z okolitých pasienkov. Pri Bärenbadalm sme zaparkovali auto, a rýchlo naskočili na linkový autobus, ktorý premáva po serpentínach až ku vrcholu mohutnej vodnej nádrže Zillergründl.

Vodná nádrž Zillergründl je jedna z mnohých v rakúskych Alpách, ktorá zbiera vodu z okolitých kopcov a slúži na výrobu zelenej elektriny. Aj keď sme už boli pri nádrži Mooserboden v Národnom parku Hohe Tauern, napriek tomu sme opäť ostali v nemom úžase zo skalných masívov a azúrovej, krištálovo čistej vody. Emócie. Turistický chodník nás hneď na začiatku zaviedol do 500 metrov dlhého, chladného tunela, na konci ktorého sa začínalo dlhé priehradné nábrežie s panoramatickými výhľadmi na Veľký Magner (2873). Po niekoľkých zákrutách sme sa dostali na pustú alpskú pastvinu Hohenaualm a ocitli sa v Malom Tibete.

Cesta popri priehrade Zillergründl nám kvôli častým prestávkam trvala dlhšie, ako bolo uvedené v turistickej mape. Na vine boli výhľady na masívne, kolmé svahy kopcov padajúce do azúrovej nádrže.

V pozadí údolie, v ktorom sa ukrýva Malý Tibet.

Hneď ako som dofotila prvé farebné vlajky a nápis “Malý Tibet”, tak sa na nás spoza kamennej maštale vyrútili fľakaté prasiatka. “Servas liebe Schweinchen!” pozdravili sme sa a odkráčali ku útulnej chatke, v ktorej si už prví turisti vychutnávali alpské raňajky a kravské mlieko s lesnými plodmi, tzv. Buttermilch. Ak sa vám bude zdať, že 10-20 turistov je veľa, nezúfajte. Väčšina tu totiž svoju trasu končí a ďalej, hlbšie do skalnej doliny, sa vydá už len zopár dobrodruhov.

Buttermilch – kravské mlieko s čučoriedkami dodá na ďalšie kilometre veľa energie.

Farebné tibetské vlajky s budhistickými modlitbami.

Tabuľka s nápisom: Najkrajšie miesto na svete.

Aby sme dodali sebe i svetu pozitívnu energiu a karmu, zatočili sme budhistickymi valčekmi v smere hodinových ručičiek.

Mladé teliatka na pasienku v Malom Tibete.

OD MALÉHO TIBETU NA VYSOKOHORSKÚ PROMENÁDU HANNEMANNWEG KU CHATE PLAUENER

Po krátkej prestávke sme sa vydali od chatky v Malom Tibete (Hohenaualm) po červenej značke do pustej, ľudoprázdnej, skalnatej doliny. Pomalým stúpaním sme sa dostali až ku úpätiu posledných kopcov, kde sa cesta stočila a viedla strmo do kopca. 600-metrové prevýšenie k najvyššiemu bodu túry Seekar sme zdolali za hodinku. Ďalej nás čakala už len dlhá, prechádzková promenáda s výhľadmi na okolité trojtisícovky so snehovou pokrývkou a do hlbokého údolia s vodnou nádržou Zillergründl. Chodník križovali viaceré potôčiky a kde-tu sa objavila zelená pláň s farebnými kvetinami. Na chate Plauener sme sa nakoniec pridali k ďalším hladným turistom a objednali zaslúženú obedo-večeru. Zostup naspäť k nádrži bol pomerne prudký, ale za to rýchly 🙂

Chodník od Malého Tibetu (Hohenaualm) do pustej doliny. Za kopcami v pozadí je už Taliansko.

Výstup k najvyššiemu bodu trasy.

Dlhá vysokohorská promenáda Hannemannweg.

Pokračovanie promenády Cesta troch krajín (Drei-Länder-Weg).

Chata Plauener.

Zostup späť na začiatok vodnej nádrže Zillergründl.

Dôležité body trasy v skratke:

—> 1. Po prejdení plateného údolia Zillergrund (7,50 Eur) začína trasa pri parkovisku Bärenbadalm (1450m) a vedie ďalej na vrchol nádrže Zillergründl (1850m). Cestu je možné skrátiť autobusom, ktorý premáva až na vrchol priehrady každú pol hodinu (1 osoba/1 smer – 2,90 Eur) —> 2. Na konci zastávky je cca. 500m dlhý tunel —> 3. Po prejdení tunela vedie chodník popri nádrži, na ktorom sú aj 2 odbočky na chatu Plauener  —> 3. Na konci nádrže sa nachádza Malý Tibet (Hohenaualm 1885m) —> 4. Červená značka vedie s malým prevýšením hlbšie do údolia, kde sa na jeho konci trasa točí doľava a začína najstrmšie stúpanie k Seekar (2475m) —> 5. Dlhé promenády Hannemannweg a Drei-Länder-Weg  končia pri chate Plauener (2363m). —> 6. Zostup k vodnej nádrži Zillergründl.

Ak sa raz ocitnete v regióne Zillertal v letnej sezóne, čarovný Malý Tibet jednoducho musíte vidieť!

Vaša Luc x

Podrobne popísanú trasu nájdete aj v turistickom sprievodcovi Zillertal mit Gerlos- und Tuxer Tal od vydavateľstva Rother.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.