Cestovanie, Škótsko
Pridaj komentár

Isle of Skye – 13 čarovných miest, ktoré sa oplatí vidieť

Len málokto vie, že okolo celého škótskeho pobrežia sa nachádza viac ako 800 ostrovov, z ktorých je osídlená len necelá stovka. Najznámejšie z nich sú Vonkajšie a Vnútorné Hebridy, prehistorické Orkneje a Shetlandské ostrovy. Ako prvý sme sa rozhodli navštíviť ikonický Isle of Skye (najväčší z Vnútorných Hebríd). Naplánovala som na ňom celé 3 dni plné výletov, ten posledný nám však kvôli intenzívnemu dažďu a vetru nevyšiel. V článku napriek tomu popíšem aj tie miesta, ktoré sme na ostrove nevideli. Možno vám tieto tipy pomôžu pri vašej návšteve.

O tom, že počasie na tomto ostrove býva málokedy pekné a väčšinou pochmúrne, napovedá aj jeho samotný názov. The Isle of Skye (Eilean a’Cheò) znamená v preklade Ostrov hmiel. Ťažké sivé mraky a husté, biele hmly tu v kombinácii so slnkom vytvárajú prekrásne scenérie, ktoré sú snom každého fotografa. Ak ste o Isle of Skye čítali, že je raj na zemi, či magické, tajomné a rozprávkové miesto s fascinujúcou prírodou, tak všetky tieto klišé prirovnania k nemu sedia. Býva mu pripisovaný aj superlatív najnavštevovanejší, čo je bohužiaľ taktiež pravda. Avšak turistické trasy, ktoré som pre nás našla, masové autobusové zájazdy a jednodňoví “quick around” turisti so selfie tyčami obchádzali.

Nasledujúcich 13 idylických miest kopírujú naše 3 (2) dni na ostrove Isle of Skye:

1. EILEAN DONAN CASTLE

Stredoveký hrad Eilean Donan Castle je povinnou zastávkou pred vstupom na Isle of Skye! Nachádza sa totiž len necelých 10 míľ od Skye Bridge, ktorý od 90-tych rokov minulého storočia spája ostrov s pevninou. Hrad leží doslova na križovatke 3 jazier Loch Long, Loch Alsh a Loch Duich v blízkosti známych kopcov The Five Sisters of Kintail (5 kintailských sestier). Vybudovaný bol síce už v 13. storočí, ale v roku 1719 bol totálne zničený výbuchom 343 sudov plných pušného prachu. Na začiatku 20. storočia hrad zrekonštruovali a prebudovali na zaujímavo spracované múzeum. V hlavnej sezóne je preplnený turistami a nepomohlo ani to, že sme prišli hodinu pred jeho zatvorením.

2. CARBOST, TALISKER BAY & TALISKER DISTILLERY

Všetky naše výlety na ostrove sme podnikali z dedinky Carbost pri Loch Harport, v ktorej sme boli ubytovaní v Marsco B&B. Ak budete mať šťastie, tak pri jazere môžete zahliadnuť vydry alebo orla zlatého. Napriek tomu, že sme známu destilárňu Talisker mali doslova pod nosom (2 minúty autom), nestihli sme ju počas nášho pobytu navštíviť. V celej tejto oblasti sme našli len jednu reštauráciu – The Old Inn, ktorá je hneď vedľa destilárne. Neďaleko dediny sa nachádza zátoka Talisker Bay s malým prírodným bazenóm v skalách, vodopádom a sivou pieskovou plážou, ktorú domáci volajú strieborná zátoka.

Carbost.

Prírodná scenéria v okolí dedinky Carbost.

3. OLD MAN OF STORR A VÝSTUP NA THE STORR

Poloostrov Trotternish severne od mesta Portree skrýva viaceré prírodné poklady. Jedným z nich je 48m vysoká skalná ihla Old Man of Storr, ktorá je časťou veľkého skalného brala The Storr. K tomuto známemu prírodnému útvaru prichádzajú denne stovky ľudí, čo sa začína prejavovať na miestnej vegetácii. Ak Škóti popri skalách nevybudujú čo najrýchlejšie cestičky s malým oplotením (ako na bretónskom pobreží Côte de Granit Rose), obávam sa, že o pár rokov tam  turisti chaotickým šliapaním zničia všetku faunu a flóru.

Akonáhle vystúpite k výhliadke na Old Man of Storr, nevracajte sa späť na parkovisko ako väčšina turistov. Chodník vedie ešte ďalej, až na vrchol skalného brala The Storr. Ponúka prekrásne výhľady na oceán, ostrovy Rona a Raasay, ostrovné pohorie Cuillins a za pekného počasia až na ďaleké Vonkajšie Hebridy a kopce poloostrova Applecross. Pri zlej viditeľnosti však túto trasu radšej vynechajte. Chodník je neznačený, rýchlo môžete zablúdiť, alebo sa pošmyknúť do jedného z hlbokých, úzkych zrazov skalného brala. Podrobný popis trasy nájdete na tomto linku. My sme na Storr síce vystúpili, ale nešli sme okružne ďalej k parkovisku. Vrátili sme sa po rovnakej strane, po druhom chodníku vedúcom tesne pod dlhým hrebeňom.

INFO: Výstup a zostup na The Storr 719 m.n.m. trvá cca 3,5 hodiny a trasa začína od 150 m.n.m.

Cestou od Portree k Old Man of Storr a skalnému bralu The Storr.

48 mestrov vysoká skalná ihla Old Man of Storr (vľavo).

Z výhliadky na Old Man of Storr. Tu väčsina turistov trasu končí a vracia sa späť na parkovisko.

Chodník nebol jasný, tak sme sa po niekoľkých metroch stočili doľava a vystúpili k rozľahlej náhornej plošine.

Výhľady z plošiny pri výstupe na The Storr.

Na vrchole skalného brala The Storr.

Cestou späť po rovnakej strane, po druhom chodníku vedúcom tesne popod hrebeň.

Hlboké zrazy s fascinujúcimi výhľadmi na skalné útvary, ktoré sú súčasťou brala The Storr.

4. VODOPÁDY LEAT A KILT ROCK

Od parkoviska Old Man of Storr v smere na Staffin sa oplatí zastaviť pri vodopádoch Lealt. Čo by ste však určite nemali vynechať, je o pár minút vzdialený vodopád Kilt Rock, ktorý padá z vysokej červeno-čiernej skaly priamo do oceánu. Pri oboch sú záchytné parkoviská, pri druhom dokonca aj s povozným občerstvením. Ak sa tu raz niekedy vrátime, radi by sme si prešli krátku turistickú trasu na najvýchodnejší cíp Rubha nam Brathairan.

Vodopád Kilt Rock pri Elishader.

5. SKALNÝ LABYRINT QUARAING

Zosuvy pôdy vytvorili v severnej časti poloostrova Trotternish kaskádové sýtozelené planiny. Jedny z najkrajších sa skrývajú medzi tmavými čadičovými bralami a ostrými skalnými útvarmi v Quaraing. Niektoré z nich majú svoje vlastné mená: The Needle – 37 metrov vysoká ihla, The Table – rovná zelená plocha v podobe stola a The prison – pyramídový skalný kopec, ktorý pripomína stredoveký hrad s väzením.

Tento skalný labyrint je veľmi obľúbený medzi turistami, ale z preplneného chodníka nemusíte mať obavy. Väčšina z nich si na neďalekej výhliadke pri parkovisku spraví fotky a na okružnú 3-hodinovú turistiku sa vydá len zopár z nich. Hneď na začiatku sme sa rozhodli, že začneme trasu vedúcu po pravej, menej náročnej strane. Táto možnosť sa ukázala ako veľmi dobrá voľba, nakoľko nebola táto časť ešte v tieni a v ľavej bolo v neskorších hodinách vynikajúce svetlo na fotenie. Presný popis túry v Quiraing nájdete na stránke walkinghighlinds.co.uk.

V pozadí skalný útvar The Prison.

Na chodníku pri pohľade späť.

Kaskádové zelené planiny vytvorené zosuvom pôdy.

Spätný pohľad na Fir Breugach – miesto, v ktorom sme vyšli zo skalného labyrintu.

Jazerá Loch Hasco a Loch Fada.

Výhľad na malé dediny Digg, Glasphein a Brogaig.

Zostupovanie ku parkovisku. Výhľad na Loch Leum nu Luirginn a Loch Cleat.

6. RUBHA HUNISH 

Na ostrove Isle of Skye sa skrýva malý poklad, o ktorom vie málo turistov. Po turistike na The Storr a v labyrinte Quaraing sme preto ku koncu dňa zaradili ešte jednu 3-hodinovú túru, tretiu za jeden deň. Rubha Hunish je najsevernejší cíp ostrova s malou stanicou bývalej pobrežnej stráže. Celá je obklopená fialovými vresmi a sú z nej prekrásne výhľady na západ slnka. V turistickom sprievodcovi sa písalo, že je možné zísť až na malú zelenú plochu pod vysokými kolmými útesmi, na ktorej zvyknú oddychovať tulene. Dlho sme k nej hľadali chodník, ktorý sme síce nakoniec objavili, ale kvôli zotmievaniu sme sa rozhodli vrátiť k autu. Celý popis trasy s mapou je na walkinghighlands.cou.uk.

Na ceste z Kilmaluag.

Z útesu Rubha Hunish.

Farebné vresy na útese pri západe slnka.

Zo spodnej časti malého poloostrova sú výhľady na celú zátoku a vysoké steny červených skalných útesov.

Zrúcanina hradu Duntulm.

7. THE FAIRY GLEN

Ďalšia neobvyklá, kúzelná krajina je skrytá v neďalekej dedinke Uig. Rovnako ako v Quaraing, aj tu kedysi dávno zosuvy pôdy vytvorili kužeľovité kopčeky, malé jazierká a prírodné skalné vežičky. The Fairy Glen je malé údolie, v ktorom sa nezdržíte viac ako hodinku. Podrobný popis s mapkou a ďalšími krásnymi fotkami nájdete na tomto linku. Určite si pozrite aj  krátke video od cestovateľkej rodinky Earth Trekkers.

8. PORTREE A CESTY NA SKYE

Portree s malým prístavom obklopeným farebnými domčekmi je jedno z najvyhľadávanejších miest v Škótsku. Zároveň má na ostrove najširšiu ponuku ubytovania, reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi. Isle of Skye je známy aj svojimi úzkymi cestami s úžasnými výhľadmi na okolitú krajinu. Najviac ma očarila tá, ktorá spájala dedinku Struan s Portree. Možno aj preto, že ňou neprechádzali takmer žiadne autá. Takže ak hľadáte ďalšie krásne fotomotívy, táto trasa vás  určite nesklame.

9. ZÁMOK DUNVEGAN 

Zámok klanu MacLeodovcov bol postavený ešte v 13. stor. na skalnom výbežku pri jazere Loch Dunvegan. Viac ako 800 rokov v ňom sídlil klan Macleodovcov, ktorý má v škótskej histórii zvláštne postavenie. Dočasné útočisko v ňom totiž našiel princ Bonnie Charlie, ktorého krátko po bitke pri Culloden pred anglickými prenasledovateľmi zachránila Flora MacLeod. Na ostrov, až do zámockých komnát, sa jej princa podarilo previezť v ženskom prestrojení. Dnes je Dunvegan sprístupnený verejnosti za nemalý poplatok 13 libier. Aj keď sme na prehliadku prišli ráno medzi prvými, davy turistov nás o pár minút dobehli. V jeho vnútorných miestnostiach sa skrývajú poklady klanu MacLeod, krásne úžitkové predmety a nábytok, veľa malieb a popisov k histórii zámku. Najviac ma však očarila veľká zámocká záhrada, ktorá je v tejto neúrodnej a nehostinnej krajine naozaj nezvyčajná. V areáli zámku, na pobreží jazera Loch Dunvegan, sa môžete vydať aj na pozorovanie kolónie tuleňov, ktorá obýva neďaleký ostrovček. Choďte tam však ešte pred tým, než sa začnú valiť turistické zájazdy. My sme išli až po prehliadke zámku, po ktorej boli na najbližšie 2 hodiny všetky lístky vypredané.

Zámok Dunvegan klanu MacLeod.

V zámockých záhradách.

10. RAMASAIG, BÝVALÁ DEDINKA LORGILL A TURISTIKA PO STRMÝCH ÚTESOCH

Od zámku Dunvegan sa presúvajú takmer všetci turisti smerom k známemu majáku Neist Point. Po východnom pobreží poloostrova Duirinish však vedie po útesoch niekoľko turistických chodníkov, ktoré by bolo škoda vynechať. Približne v polovici cesty smerom k majáku sme sa po rýchlom občerstvení v Cafe Lephin odtrhli od davu a odbočili k Ramasaig. Na hrboľatej, úzkej cestičke nebolo okrem nás žiadne auto, len ovce a pustatina. Na jej konci, pri poslednom (jedinom) dome sme odstavili auto a dúfali, že nás náš turistický sprievodca nezaviedol na chodník, ktorý už dávno neexistuje. V daždi sme na začiatku prechádzali popri ovečkách cez rozľahlé pasienky. Obávala som sa, že by mohli byť niektoré úseky pri útesoch šmykľavé a nebezpečné, napriek tomu sme to riskli a šľapali ďalej. Približne v polovici trasy sme prišli do malého, pustého údolia, v ktorom bola kedysi významná dedinka Lorgill. Anglickí vojaci ju však počas “čistenia Vysočiny” zničili a jej obyvateľov vysídlili do kanadskej provincie Nova Scotia. Cez lúku popri ruinách domov, bývalých záhradkách a políčkach sme prekročili rieku vedúcu cez stred dediny a vydali sa smerom k zátoke. Z nej vedú na okolité útesy 2 nevýrazné chodníky. Smerom doľava pokračovala trasa až do dediny Orbost a doprava naša do Ramasaig. Po vystúpaní na najvyšší bod útesu viedol “chodník” až k autu len po jeho vrchole. Na walkinghighlands.co.uk je táto túra ešte dlhšia, my sme z nej prešli len polovicu.

Vodopády rieky Lorgill.

Ruiny domu bývalej dediny Lorgill.

Zátoka Lorgill.

Zátoka Lorgill.

Nevýrazný chodník sa miestami úplne strácal. Nasledovali sme preto ovečky.

Z diaľky prichádzala ďalšia oblačnosť. Na konci trasy sme nielen zmokli, ale aj zablúdili.

11. MAJÁK NEIST POINT

Na najzápadnejšom cípe ostrova Neist Point bol na začiatku 20. storočia postavený maják, ktorý bol v roku 1971 vyhlásený za Národnú chránenú pamiatku. V súčasnosti je stále v prevádzke a spolu s dramatickými útesmi je lákadlom pre turistov z celého sveta. Ak má niekto šťastie, zazrie pri ňom aj tulene, delfíny či veľryby. Až k samotnému majáku vedie dobre udržiavaný chodník, na začiatku dokonca s oplotením a betónovými schodíkmi. Plánovali sme pri ňom stráviť pokojný večer pri západe slnka. Domnievali sme sa, že v takom neskorom čase tu už nebudú žiadni ľudia. Náš romantický plán sa však po príchode na parkovisko rýchlo rozplynul…

Nest Point a v pozadí Vonkajšie Hebridy.

12. THE FAIRY POOLS

Čistá, priezračná voda rieky Brittle s vodopádmi a jazierkami pred úpätím pohoria Cuillins bola kedysi neznámym miestom. Po jej zverejnení v zozname ‘Places to see before you die’ a viacerým promovaným článkom patrí tento malý prírodný poklad s názvom The Fairy Pools k najviac navštevovaným na ostrove. Dnes už nielen domáci, ale aj viaceré cestovateľské magazíny odporúčajú Fairy Pools v hlavnej sezóne radšej vynechať a uprednosniť niektorú z iných pekných trás v temných horách Cuillins. Ak sa napriek varovaniu pred davmi turistov rozhodnete k  rozprávkovým jazierkám Fairy Pools ísť, neotočte sa hneď po zazretí prvých vodopádov. Trasa k tomu najkrajšiemu miestu vedie ďalej k horám. A ak máte so sebou plavky a ste otužilí, môžete sa v nich aj okúpať.

The Fairy Pools. Zdroj: The Skye Guide

13. V SRDCI POHORIA CUILLINS

Hornatú oblasť v južnej časti ostrova Isle of Skye volajú miestni ‘The Black Cuillins’. Na turistiku tu nechoďte, pokiaľ nie ste skúsení turisti. Naopak, ak máte v nohách už niekoľko kilometrov, poprípade obľubujete lezenie po skalách, tak toto pohorie bude pre vás lahôdka. V posledný deň sme plánovali vystúpiť buď na horu Marsco zo Sligachan, alebo sa prejsť v srdci týchto temných hôr popri ľadovom jazere Loch Coruisk a Loch na Creitheach od Kilmarie. Silný dážď a vietor naše plány zrušil. Aspoň nám ako-tak vyšiel ďalší alternatívny výstup mimo ostrova, a to k vodopádu Glomach z Morvichu.

Starý most v Sligachan, z ktorého začína trasa na horu Marsco.


Tri dni na spoznanie ostrova Isle of Skye sú strašne málo. Viacerí ho chcú prejsť dokonca za 1-2 dni a preto sú tie najkrajšie miesta preplnené chaoticky pobehujúcimi a uponáhľanými turistami. K tejto situácii neprispievajú ani masové autobusové zájazdy. Našťastie je pri každom známom bode turistický chodníček vedúci do tichších častí, v ktorých si môžete nerušene vychutnať prekrásnu prírodu ostrova. V článku som ku každej trase pripojila aj linky, na ktorých nájdete podrobné popisy, detailné mapky a GPS súradnice. Aj keď sa vám bude zdať turistika na ostrove ľahká, nepodceňujte počasie, ktoré vie byť veľmi nehostinné.

Vaša Luc

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.