Turistika, Škótsko
Leave a Comment

Výstup na 3 škótske hory – Ben Lomond, Ben Nevis a Braeriach v Cairngorms

Na počasie a turistiku v Škótsku sa musí človek pripraviť. Fyzicky aj psychicky. Môže buď týždeň pršať, alebo svietiť slnko. My sme mali v auguste ako v apríli. Jedeň deň bolo krásne, druhý daždivo a veterno. Teploty sa pritom pohybovali od 10 do 20 stupňov. V prekrásnom Glencoe, v ktorom sa natáčali viaceré filmy, sme museli turistiku úplne zrušiť. V ten deň tak intenzívne pršalo a fúkalo, že jednej turistke hneď po vystúpení z auta pretrhlo pršiplášť. Na iných trasách sme zmokli aj 10 krát za deň a nepomohli nám ani kvalitné nepremokavé bundy a nohavice. Pri ďalšej návšteve Škótska berieme so sebou aj hrubé pršiplášte. Po zem.

Pri výstupoch na 3 škótske “Munros”, čo je označenie pre 21 kopcov vyšších ako 3000 stôp (914,4 metrov), sme mali z každého počasia niečo. Na kopci Ben Lomond bolo teplo a polooblačno, na najvyššom Ben Nevis sme videli tak maximálne 5 metrov pred seba a omŕzali nám mihalnice a výstup na Braeriach v Cairngorms sme kvôli silnému vetru v polovici vzdali.

 V KRAJINE OBROV – VÝSTUP NA BEN LOMOND

Severovýchodne od mesta Glasgow sa nachádza Národný park Loch Lomond a Trossachs, ktorý sa stal v roku 2002 prvým národným parkom na území Škótska. Táto oblasť je skutočne nádherná divočina s množstvom jazier a členitých kopcov, ktorá zároveň predstavuje prechod medzi škótskou Nížinou a Vysočinou (Uplands and Highlands). Okrem najväčšieho sladkovodného jazera Británie Loch Lomond sa v ňom nachádza aj Ben Lomond. Náš prvý Munro, ktorý sme v tejto divokej krajine zdolali.

Loch Lomond s výhľadom na Ben Lomond.

Ubytovanie sme mali rezervované v mestečku Balloch, v ktorom sme sa ešte večer pred výstupom bezcielne motali po pobreží jazera Loch Lomond a z diaľky obzerali začínajúce kopce Vysočiny. Bola som zaskočená veľkým množstvom divých zajacov, ktoré pred nami hupkom odskakávali do kríkov. Neklamem. Z okolitých lesov ich na trávniky vychádzali snáď tucty. TIP: Ubytovať sa v malom meste Balloch skutočne odporúčam. Nájdete tu vynikajúcu reštauráciu The Balloch House, zámok s obrovským parkom, prístav s centrom Loch Lomond Shores a veľké akvárium.

Trávniky v okolí Loch Lomond sa pred zotmením zaplnia hladnými malými zajacmi.

Na ďalší deň, po výdatných raňajkách a milej konverzácii s turistami z New Jersey, sme sa konečne vydali zdolať Ben Lomond. Dostať sa na východné pobrežie jazera k parkovisku v Rowardennan nám trvalo približne hodinu. Na ceste od mesta Drymen bol síce niekoľkomíľový zákaz zastavenia, ale úzka vozovka vedúca cez husté lesy nám nedovolila ísť rýchlejšie. Zdržali sme sa aj na parkovisku. Zistili sme, že nemáme žiadne drobné na parkovné. Nefungoval ani automat na kartu a v okolí neboli momentálne žiadni turisti, ktorí by nám rozmenili aspoň 10 libier. Pri pokute za takýto priestupok by sme sa asi prepadli od hanby, ale riskli sme to a bez lístka sme sa vydali hľadať začiatok chodníka. Našťastie bol dobre viditeľný, ale samozrejme neznačený. Akonáhle sme vyšli z pekného lesného úpätia, objavila sa pred nami krajina s pustými, oblými kopcami, ktorú Škóti nazývajú “Land of Breadalbane” – Krajina obrov.

Cestou na Ben Lomond vyberali kravy mýto 🙂

Prvé výhľady po vystúpení z lesnej cestičky.

Ďalším prekvapením bolo, že na chodníku sme stretli len zopár turistov, pričom niektorí šľapali aj s malými deťmi (tipujem od 4 do 10 rokov). Celou cestou sme sa neustále otáčali. Nebolo snáď jediného miesta, ktoré by zakrývalo výhľady na Loch Lomond s 37 ostrovčekmi. Približne v polovici výstupu sa nám odkryli aj výhľady na druhú stranu národného parku, ktorú by sme radi niekedy navštívili. Nachádza sa tu totiž hrob legendárneho Roba Roya pri jazere Loch Voil, či ruiny významného stredovekého kláštora Inchmahome Priory, ktorý leží na jednom z troch malých ostrovov v jazere Menteith. K tomu sú tu lákavé ďalšie výstupy, napríklad na Ben A′an od jazera Loch Achray alebo na pochmúrny Ben Ledi s výhľadmi na Loch Lubnaig. Doteraz však ľutujem, že sme prešvihli Finich Glen neďaleko mesta Drymen. V tejto červenej rokline, ktorá v preklade znamená Diablova kazateľnica, sa údajne v minulosti stretávali Druidi a vykonávali v nej náboženské rituály. Potok pretekajúci cez červený pieskovec, sýtozelený mach a vysoké kamenné steny tu musia vytvárať ozajstnú strašidelnú atmosféru. Milovníci seriálu Outlander budú určite vedieť, v ktorej časti sa táto roklina objavila.

Výhľad na opačnú stranu Národného parku Lomond a Tossach.

Na vrchole kopca Ben Lomond.

Po balkónovom výstupe nás na vrcholku čakala odmena. Široká planina, fascinujúce výhľady a gumené medvedíky. K tomu sme mali naozaj štastie na počasie. Na všetkých stranách každú chvíľu pršalo, len Ben Lomond všetky mraky obchádzali. Niektorí turisti začali prichádzať aj z druhej trasy, ktorá viditeľne viedla taktiež z nášho parkoviska. Aj keď sa v našom sprievodcovi odporúčalo zísť po rovnakej ceste, vydali sme sa touto druhou, čo sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba.

Zostup z vrcholu Ben Lomond druhou trasou.

Ben Lomond. Stúpali sme po pravej strane, zostupovali po ľavej.

Pri parkovisku v Rowadennan.

INFO: Celá okružná trasa na Ben Lomond 974 m.n.m. je dlhá približne 12 km a začína sa v 15 m.n.m.. Aj s dlhou prestávkou na vrcholku trvala naša túra 7 hodín.

BEN NEVIS – VÝSTUP NA NAJVYŠŠIU HORU V ŠKÓTSKU

Medzi najznámejšie oblasti v Centrálnej a Západnej Vysočine patria Glen Coe, Glen Etive a Glen Nevis. Tieto divoké, romantické údolia obklopené mohutnými kopcami sú mekkou pre tých, čo milujú turistiku, horolezectvo, cyklistiku, fotografovanie a cestovanie za históriou. Natáčali sa tu aj známe filmy, ako napríklad Rob Roy, Statočné srdce, či Harry Potter a väzeň z Azkabanu. Keďže je táto oblasť veľmi známa, rezervovali sme si  ubytovanie ešte niekoľko mesiacov vpred a to v dedinke Ballachulisch, z ktorej je to do týchto údolí doslova na skok. Počasie nám bohužiaľ nedoprialo vidieť všetko, čo sme mali na pláne. A keďže nám tu domáci pri večernom popíjaní malt whiskey porozprávali o ďalších tunajších krásnych miestach, rozhodli sme sa, že sa sem musíme bezpodmienečne vrátiť.

Údolie Glen Nevis, v ktorom sa natáčalo mnoho scén z filmu Statočné srdce.

Ben Nevis je nielen najvyššou, ale zároveň aj turisticky najnavštevovanejšou horou vo Veľkej Británii. Za dobrej viditeľnosti je z jej vrcholku vidieť až na ostrov Isle of Skye, oceán a na mnoho ďalších kopcov a údolí škótskej Vysočiny. Trasu sme začali z parkoviska pri Visitor Centre neďaleko mesta Fort William, kde sme najskôr prešli cez most ponad rieku Nevis a potom sa napojili na kamenný chodník vedúci až na vrchol Ben Nevisu. Zo začiatku som nechápala, ako môže na takej oblej hore ročne zahynúť niekoľko turistov. Pri zdolávaní posledných 300 metrov som však pochopila prečo. Teplota klesla k nule, viditeľnosť bola na 5 metrov a k tomu fúkal taký silný vietor, že som mala problém s dýchaním a miestami aj s udržiavaním rovnováhy… Ako vyzerajú výhľady z vrcholu a ďalšie dôležité informácie nájdete na tomto linku.

Chodník vedúci z údolia Glen Nevis na Ben Nevis.

Na vrchole najvyššej hory Veľkej Británie.

Ruiny bývalého observatória.

Zostup k parkovisku. Vľavo údolie Glen Nevis, vpravo jazero Lochan Meall an t-Suidhe.

Naše ubytovanie v Ballachulish.

INFO: Výstup a zostup na Ben Nevis 1344 m.n.m. je dlhý približne 13 km a začína sa v 14 m.n.m.. Táto trasa nám trvala 5 hodín, turisticky sprievodca uvádzal 7.

VÝSTUP NA BRAERIACH  V CAIRNGORMS

Cairngorms je najväčším Národným parkom vo Veľkej Británii. Nachádza sa v ňom lyžiarske stredisko a známa úžľabina Lairig Ghru, okolo ktorej sme plánovali prechádzať popri výstupe na žulový kopec Braeriach. Napriek tomu, že bolo krásne počasie, museli sme turistiku v polovici cesty kvôli silnému vetru zrušiť a vrátiť sa späť. Už chápem, prečo sú hory v Cairngormskej náhornej plošine také pusté a nemilosrdné. Ak niekto hľadá úplnu samotu, tak tu ju určite nájde 🙂 Viac turistov tu podniká výstup na Ben Macdui, o ktorom si ľudia až do 20. storočia mysleli, že je najvyššou horou v Škótsku. Táto trasa je však nielen rušnejšia, ale aj náročnejšia.

Začiatok trasy vedie popri “The Cairngorm Reindeer Center“, v ktorom sa môžete prechádzať v ohradách popri soboch.

Hlavným strediskom v tejto lyžiarskej a turistickej oblasti je mestečko Aviemore. Našli sme v ňom útulné ubytovanie a večer sme sa nevedeli rozhodnúť, v ktorej reštaurácii sa najeme. V jeho centre stojí aj krásna drevená železničná stanica z viktoriánskeho obdobia, kedy ešte po tratiach prechádzali parné vlaky. Pri Aviemore a v nižšie položených oblastiach Národného parku sú husté lesy, ktoré skrývajú vzácny poklad. Vyskytujú sa v nich jedny z posledných vzácnych škótskych borovíc (jedna taká oblasť je ešte v okolí Loch Affric v centrálnej Vysočine). Ak ste otužilci, môžete sa okúpať aj v okolitých jazerách. Najznámejšie sú Loch an Eilan, na ktorom je malý ostrovček so zrúcaninou zámku a Loch Morlich s Loch Insch, ktoré sú centrami vodných športov.

Pustou cestou k Lairig Ghru.

Lairig Ghru. Vpravo je vrchol kopca Braeriach.

Cez kamenistý brod. Chodník bol neznačený a zle viditeľný.

INFO: Výstup a zostup na Braeriach 1296 m.n.m. je dlhý približne 20 km a začína sa v 460 m.n.m.. Táto trasa trvá 7,5 hod. a začína od “Sugarbowl Car Park”. Ak pôjdete po ceste ešte ďalej, prídete na parkovisko v lyžiarskom stredisku Cairngorms, odkiaľ začína trasa na Ben Macdui.


Mnohým sa zdá, že hory v Škótsku nie sú vysoké. Veď najvyšší Ben Nevis má „len 1344m.n.m.” Málokto však počíta s tým, že takmer každá trasa začína pár metrov nad morom a nie ako v našich končinách, zo 400 až 1000 m.n.m.. Okrem týchto turistických trás sme ešte na Isle of Skye vystúpili na The Storr, Quiraing a dve túry sme si prešli po útesoch. Veľmi pekná bola aj prechádzka k vodopádu Glomach, či okolo jazera Affric. Pri plánovaní nám pomohla stránka walkinghighlands.co.uk. Škóti chodníky neznačia, takže by si mal každý dôsledne turistiku vopred naplánovať. Vo viacerých miestach je navyše slabý signál, tak pri vyjdení z chodníka vám nepomôže ani GPS.

Vaša Luc x.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s