Cestovanie, Umenie & Kultúra, Škótsko
Pridaj komentár

Vojenská prehliadka v Edinburghu – The Royal Military Tattoo Festival

“There are no stars so lovely as Edinburgh streets lamps”, citát od R.L. Stevensona, ktorý je napísaný na kamennom chodníku v jednej z edinburských uličiek, dokonale vystihuje jeho večernú atmosféru. Ak vás lákajú kľudné potulky známou stredovekou The Royal Mile alebo po Victoria street, či romantické prechádzky popri honosných, gregoriánskych domoch v Novom meste, tak Edinburgh navštívte vo všetkých mesiacoch, len nie v auguste. Naopak, ak chcete mať kultúrny zážitok do konca života, tak si naplánujte svoju dovolenku práve v tomto mesiaci. Už od roku 1947 sa tu totiž pravidelne koná svetoznámy festival The Royal Military Tattoo, na ktorom vystupujú nielen zástupy škótskych oddielov hrajúcich na gajdách, ale aj mnohé vojenské hudobné skupiny z celého sveta. Pre akčných Škótov bol však jeden festival v rámci jedného mesiaca málo a preto popri ňom organizujú ešte ďalšie štyri: Edinburgh International festival, Art festival, medzinárodný Knižný festival a kultúrny festival Fringe.

Záznamy z minulých ročníkov The Military Tatto nás veľmi rýchlo presvedčili, aby sme sa aj my zúčastnili tohto populárneho svetového festivalu. Vstupenky sme kupovali ešte v januári, avšak už vtedy boli na 90% vypredané. Keďže niekoľko týždňov pred prvým vystúpením býva v Edinburghu všetko obsadené a dvojnásobne drahšie, rezervovali sme si rovno aj ubytovanie a letenky. Osem mesiacov v predstihu!

Festival Royal Military Tattoo sa uskutočňuje každý rok, tri týždne v auguste. Vojenské prehliadky bývajú dvakrát do dňa na esplanáde Edinburgského hradu.

Do Edinburghu sme prileteli v obedných hodinách do chladného, upršaného počasia, ktoré bolo doslova vykúpením z rozhriatej, štyridsať stupňovej Viedne. Vstupenky sme mali až na večerné vystúpenie s ohňostrojom, takže sme mali dostatok času na ubytovanie, potulky mestom, večeru v Red Squirrel a horúci čaj a koláčik v útulnej kaviarničke Deacon′s House Cafe. Ten nám padol práve vhod, keďže sa zima nepríjemne dostávala pod kožu. Nikdy preto nezabudnite na výrok, ktorý vyslovil jeden škótsky komik a herec Billy Connoly: “In Scotland, there’s no such thing as bad weather, only the wrong clothes.” Ak aj napriek všetkým varovaniam podceníte počasie, v meste nájdete mnoho obchodov, v ktorých si môžete zakúpiť teplú deku v škótskom károvanom vzore.

Približne hodinu pred začiatkom predstavenia vojenskej prehliadky The Royal Military Tattoo sa začal na slávnej ulici The Royal Mile vytvárať dlhý rad ľudí, ktorých usmerňovali desiatky dobrovoľníkov a policajtov kričiacich: “Potlačte sa a posúvajte sa rýchlejšie, je vás vyše 8000”. Do tohto momentu som ani len netušila, akú kapacitu má dočasne postavený amfiteáter na esplanáde Edinburského hradu. Takže s tisíckami ďalších ľudí sme sa pomaly presúvali popri kostole a Cafe Hub na Johnstone Terrace a Camere Obscure na Castlehill až ku hradnému nádvoriu. Ženy, na záchod nechoďte, pokiaľ nemusíte.

Amfiteáter má kapacitu viac ako 8000 miest. Festival býva každoročne vypredaný niekoľko mesiacov pred jeho začatím.

Každý rok má táto grandiózna prehliadka iný program a iných hostí z celého sveta. Škótske oddiely hlučne hrajúce na gajdách a disciplinovane pochodujúc v tartanoch slávnostne otvorili hodinový program plný vojenskej hudby, farebných kostýmov, tancov a v niektorých prípadoch aj malých divadelných scén. Na festivale účinkovali hostia z Indie “Indian Naval Band”, Japonska “The Japanese Ground Self Defence Force Central Band”, či z francúzskeho Bretónska “The Fanfare Band of the 9th French Marine Infantry Brigade”, ktorí ako inak zahrali aj Get Lucky od Pharella – niektorí z vás ich možno už raz zahliadli, a to vďaka vystúpeniu počas návštevy Donalda Trumpa vo Francúzsku 🙂 Ako fanúšičku seriálov Outlander a Vikingov od History Channel ma potešili najmä hrané scény škótskych skupín “The Band of The Royal Regiment of Scotland”, ktorá prerozprávala jednu z mnohých príhod z jakobitského povstania a “The Shetland Fiddlers”, ktorá predviedla ukážku invázie a usadenie Vikingov na Shethlandských ostrovoch. Na 68. ročníku vystupovalo približne 1200 účinkujúcich, z ktorých bolo až 250 hudobníkov hrajúci na škótskych gajdách a bubnoch.

Hjaltibonhoga – The Shetlands Fiddlers, škótska skupina predviedla inváziu a usadenie Vikingov na Shetlandských ostrovoch.

Japonsko bolo na Military Tattoo festivale špeciálnym hosťom. Na tejto svetoznámej prehliadke vystupovali po prvýkrát.

Hostia z Indie.

Ako som spomínala v úvode, lístky bývajú už na začiatku roka vypredané. Rezervácie začínajú už v decembri, takže ak plánujete navštíviť The Royal Military Tattoo Festival v roku 2018, sledujte stránku edintattoo.co.uk už od decembra 2017. Moje osobné odporúčanie: dobré a cenovo prijateľné miesta sú od 5 radu a vyššie. My sme boli v prvých radoch a výhľad na javisko nám miestami clonili osvetlenia. Pre motiváciu si môžete pozrieť tohtoročné vystúpenie, ktoré natočilo BBC. (PS: Get Lucky v podaní francúzskej skupiny môžete zahliadnuť na videu od 21:40 minúty).

FRINGE, ART,  INTERNATIONAL & BOOK FESTIVAL

Päť festivalov v jednom mesiaci. Edinburgh v auguste doslova žije kultúrou a umením. Tento rok sa počas 25 dní zúčastnilo len The Fringe festivalu 53.232 umelcov v 3.398 vystúpeniach na 300 rôznych miestach. Môžete si preto vybrať skutočne zo širokej ponuky kabaretných, tanečných, či divadelných predstavení alebo rôznych malých exhibícií a eventov. V uliciach to bolo miestami ako v cirkuse, pretože na každom rohu prezentovali umelci svoje kreácie. Lístky na platené predstavenia si môžete zakúpiť cez oficiálnu stránku festivalu, ale my sme stretávali aj mnoho pouličných predajcov, ktorí nás pozývali na voľné vystúpenia. Najvtipnejšie boli Guru Dudu‘s Silent Disco walking Tours a doteraz ľutujem, že sme sa jednej nezúčastnili.

Edinburgh Art festival sa organizuje od roku 2004 a je najväčším vizuálnym festivalom vo Veľkej Británii. Zúčastniť sa môžete rôznych výstav a vedených prehliadok, na ktorých každoročne prezentuje svoje diela okolo 250 umelcov. Vstup býva na väčšinu z nich vďaka sponzorom zdarma.

Hlavnou myšlienkou Edinburgh International festivalu bolo obohatiť kultúrny život po druhej svetovej vojne, ktorý mal odkazovať na “provide a platform for the flowering of the human spirit”. Na festivale každoročne vystupujú operní speváci, divadelní herci, tanečníci a predstavitelia klasickej hudby z celého sveta.

Ak ste fanúšikovia čarodejníckej ságy Harryho Pottera od J.K. Rowling, básni a historických románov od Sira Waltera Scotta, či Sherlocka Holmesa od Arthura Conana Doyla, určite vás neprekvapí, že práve v Edinburghu sa uskutočňuje aj International Book Festival. Do knižných dediniek na Charlotte Squarre Gardens a George street príde každoročne viac ako tisíc spisovateľov z celého sveta, ktorí sa na debatách, storytellingoch, workshopoch a rôznych iných predstaveniach stretávajú so svojími fanúšikmi. Vítané sú samozrejme aj deti a vstupné je ako inak zdarma.

Niekedy je ťažké rozhodnúť sa, či ísť do veľkého kultúrneho mesta v čase, kedy sú ulice, múzeá a galérie prázdnejšie, alebo v období, kedy sa naopak všade pretĺkate medzi stovkami až tisíckami turistov. Ak sa druhej možnosti vyhýbate, risknite to a do Edinburghu v auguste choďte. Po našom tohtoročnom zážitku na The Royal Military Tattoo festivale úprimne odporúčam vidieť túto show aspoň raz za život. Neoľutujete!

Vaša Luc

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.