Rakúsko, Turistika
Pridaj komentár

Turistika v pohorí Hochschwab – K Sonnschienhütte a tmavozelenému jazeru Sackwiesensee

Bez zdolania akéhokoľvek vrcholku a navyše v zamračenom jesennom počasí – a predsa veľmi pekná a príjemná trasa, ktorá vedie k tmavozelenému jazeru Sackwiesensee a ku chate Sonnschienhütte v pohorí Hochschwab. V lete sme už raz v tomto regióne vyšli cez horský pasienok Fölzalm na kopec Fölzstein, kde sme stretli stádo kozorožcov a kamzíkov. Na tomto chodníku sme mali šťastie len na jedného osamelého kamzíka, ale za to krásnych výhľadov, salašníckych pasienkov a lúk bolo neúrekom. Kde – tu sme stretli aj turistov, ale len zopár. Možno viac ľudí uprednostňuje trasu z vedľajšej doliny Trägoß-Oberort, kde sa nachádza aj známe modrozelené jazero Grüner See.

Zo začiatku sme chceli vystúpiť v rámci jedného dňa aj na horu Ebenstein, ale keď sme prišli na pasienok Sonnschienalm, tak sme náš plán radšej rýchlo zrušili. Jeho vrchol bol v hustých, tmavých mrakoch a nemali sme ani najmenšiu chuť šľapať ďalších 600 metrov v zime, daždi, vetre a hmle ako na škótskom Ben Nevise. Zato sme si predĺžili zostup a zašli až ku roztomilému jazierku Josersee, na ktorého dne leží mnoho starých popadaných konárov. Na tomto chodníku sú prekrásne výhľady do druhej rokliny Klammboden, ktorú vytvárajú vysoké steny kopcov Meßnerin a Pribitz. Mimochodom, na oba je možné vystúpiť. Na celú túru sme si zobrali iba čistú vodu, jablká a gumených medvedíkov. Viac nebolo nutné, keďže na trase je “len” 5 chát. My sme si dali vynikajúcu, konečne nepresolenú, polievku na Sonnschienhütte a na koniec dňa aj chutnú večeru v Alpengasthofe Bodenbauer (pri parkovisku).

Dôležité body našej trasy:

—> 1. Chodník začína z parkoviska pri Alpengasthof Bodenbauer (884m) za dedinou St. Ilgen (za parkovné sa neplatí) —> 2.  Po červenej značke vedie trasa cez les až k Häuslalm-Schutzhütte, ktorá trvá približne 1hod.45min. (1526m) —> 3. Od chaty sa klesá zopár metrov k vyschnutému jazierku so salašníckymi domčekmi, poza ktoré vedie chodník až k tmavozelenému jazeru Sackwiesensee (1414m) —> 4. My sme zišli až k nemu a obišli ho po pravej strane—> 5. Od jazera vedie trasa cez les až na obrovskú pastvinu Sonnschienalm, na ktorej pred masívnym kopcom Ebenstein leží Sonnschienhütte (1523m) —> 6. Naspäť vedie cesta už nie k jazeru Sackwiesensee, ale v smere Klammboden okružne späť k Häuslalm-Schützhütte, od ktorej je už možné zísť rovnakou trasou k parkovisku —> 7. My sme si túru predĺžili a po neznačenej, ale bezpečnej trase sme cez Sackwies Kögel zišli k jazierku Josersee v doline Josertal, ktorá taktiež končí pri Alpengasthofe Bodenbauer. GPS je v tomto prípade nevyhnutné!

Celý výstup k Sonnschienhütte so zostupom k parkovisku pri Alpengasthof Bodenbauer cez Josertal nám trval 8 hodín a prešli sme takmer 20km. Chodník raz klesal, raz stúpal, takže skromný odhad vystúpaných výškových metrov je cca 1000m.

Smerovník pri Alpengasthof Bodenbauer.

Výstup k Häuslalm-Schutzhütte.

Häuslalm-Schutzhütte.

Pasienok Häuslalm so salašníckymi domčekmi a vyschnutým jazerom.

Jazero Sackwiesensee s krásnymi odtieňmi zelenej.

Sackwiesensee.

Sackwiesensee.

Cestou na Sonnschienalm.

Sonnschienhütte a Ebenstein.

Sonnschienalm.

Sonnschienalm.

Výhľad do druhej rokliny Klammboden, vľavo je kopec Meßnerin a vpravo Pribitz.

Od Sonnschienhütte v smere Klammboden sme sa z druhej strany opäť dostali k pastvine Hölzalm, z ktorej sme sa vydali po neznačenom chodníku k jazeru Josersee.

Josersee.

Heinzleralm a Joser Hütte.

Josertal.

Chata Sonnschienhütte v regióne Hochschwab býva nocľahom pre turistov, ktorí chcú vystúpiť na vysoké kopce Ebenstein a Brandstein, alebo sa chcú prejsť len na neďaleký Pribitz, z ktorého sú pekné výhliadky na Grüner See. Ak by ste sa k Sonnschienhütte rozhodli niekedy vystúpiť, môžete si vybrať z troch rôznych trás: zo St. Ilgen ako my, z Tragöß-Oberort cez Klammboden alebo z Jassingu neďaleko Grüner See. Ak nemáte turistického sprievodcu z regiónu Hochschwab, tak vám určite pomôže stránka bergfex.at.

Vaša Luc x.

Večera v Alpengasthof Bodenbauer.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.