Cestovanie, Francúzsko, Iné
Pridaj komentár

Tie najkrajšie mestá a dedinky v Alsasku: Časť 1. – Molsheim, Obernai a Barr

Alsasko, neobyčajne krásny región na východe Francúzska, známy svojimi vinicami, hrázdenými domčekmi, bohatou kvetinovou výzdobou a rozprávkovými vianočnými trhmi. Stačila nám len jedna návšteva Štrasburgu a tento kraj si nás opantal. Vlastne ako už celé Francúzsko. Tentokrát sme sa vydali na 12-dňový roadtrip, z ktorého sme prvú polovicu strávili práve v Alsasku a druhú vo francúzskych Alpách. Mestá a dediny tu nie sú veľké a všetky sú medzi sebou vzdialené pár minút. Napriek tomu sme tretinu z nášho zoznamu nevideli. Namiesto troch plánovaných turistických chodníkov v pohorí Vogesen sme prešli len jeden jediný vedúci k stredovekému hradu Haut-Koenigsburg. Nesťažujeme sa. Atmosféru v tomto kraji si človek musí jednoducho vychutnať a neponáhľať sa. Zastavil sa tu totiž čas.

Čím je Alsasko ešte jedinečné? Jednoznačne svojou krásnou tradičnou keramikou, flammkuchen, veľkým počtom bocianov, ježibabami a plyšovými medvedíkmi. A ak sa ako my zatúlate aj do miest, kde nie je veľa turistov, stretnete sa s typickým francúzskym Savoir-vivre: uvidíte domácich pokojne popíjajúcich na terasách svoju rannú kávičku, ktorí si k tomu ešte aj cez pracovný týždeň doprajú dlhú obednú siestu. Čo ma na Francúzoch fascinuje je, že večer dokážu jesť aj 3-4 chody a popri tom sa niekoľko hodín rozprávať.

Miesta, ktoré sme v Alsasku navštívili a popíšem ich v niekoľkých článkoch, boli nasledovné: Molsheim -> Obernai -> Barr -> Ribeauvillé -> Haut Koenigsburg -> Selestat -> Hunawihr -> Riquewihr -> Kaysersberg -> Colmar -> Munster -> Equisheim -> Mulhouse. (Pozn. Na zozname sme mali, ale nestihli sme prejsť: Mittelbergheim, Andlau, Itterswiller, Dambach-la-Ville, Kintzheim, Bergheim, Niedermoschwihr a Guebwiller).

-MOLSHEIM-

Malá obec, v ktorej sa narodil legendárny konštruktér športových automobilov Ettore Bugatti. Založil v nej rodinnú firmu, v ktorej sa ešte aj dnes nachádza ateliér a predajňa luxusných áut. V turistickej informačnej kancelárii na hlavnom námestí sme zistili, že vila s obrovským areálom bohužiaľ nie je prístupná pre turistov. Rozsiahlu zbierku od historických áut po moderné kúsky je možné vidieť len v obrovskom múzeu vo vzdialenejšom Mulhouse. Molsheim sa však oplatí navštíviť najmä kvôli meštianským a sakrálnym stavbám zo 14. až 16. storočia, z obdobia, kedy bolo toto miesto významným biskupským sídlom. Jezuiti tu vystavali krásne kostoly a v roku 1517 dokonca založili aj katolícke kolégium, z ktorého vznikla univerzita. Tú však o pár rokov neskôr nariadil francúzsky kráľ presunúť do Štrasburgu. Okrem jezuitov zanechali v Molsheime svoje stopy aj kartuziámi a kapucíni a ja som sa opäť tešila na tú stredovekú ponurú a tajomnú atmosféru, ktorá panovala vo viacerých kostoloch a kláštoroch v Normandii.

Bronzová socha Bugatti. Molsheim je rodiskom svetoznámeho konštruktéra športových a luxusných automobilov.

Smer a popis našej trasy dedinkou: Parkovisko sme našli rovno pri Eglise des Jesuites a Notre-Dame, na ulici Rue de la Garde. Oba kostoly sme však navštívili až na konci prehliadky dediny. Do historického centra sme prešli cez bránu Porte des Forgerons, ktorá je jedným z posledných zvyškov stredovekého opevnenia zo 14. stor.. Hneď za bránou sme popri hrázdených domčekoch prešli až na námestie Place de l‘Hôtel de Ville, na ktorom nechýbal typický francúzsky kolotoč. Dominantou na ňom prekvapivo nebola radnica, či katedrála, ale Metzig, elegantná budova, ktorú si tu nechal postaviť cech mäsiarov. Jeho členovia sa v nej nielen stretávali, ale aj predávali svoje mäsové výrobky. Po rue Saint Martin sme ďalej prešli až k bývalému kartuziánskemu kláštoru s múzeom Chartreuse, ktorý bol zničený počas Francúzskej revolúcie. Až nedávno ho zrekonštruovala skupinka domácich dobrovoľníkov a svojpomocne v ňom vybudovala pôsobivé múzeum o kartuziánskom ráde a bežnom živote mníchov. Pozor! Súčasťou múzea je aj Fondation Bugatti, ktoré spomína na časy, kedy Ettore Bugatti spolu so svojim synom Jeanom konštruoval v Molsheime svoje prvé autá, železnice i lode. Vystavené sú tu aj 2 historické kúsky – Bugatti 57 cabriolet Stelvio z roku 1936 a Bugatti de course (racing-car) model 35 z roku 1926. Po prehliadke sme sa vydali ešte na menšie námestie Liberté, odkiaľ sme po rue de la Monnaie prešli až ku dvom kostolom, ktoré som spomínala v úvode.

Place de l‘Hôtel de Ville. Na obrázku nie je radnica ale Metzig, budova, v ktorej sa kedysi predávalo mäso a bola hlavným centrom cechu mäsiarov.

Place de l‘Hôtel de Ville.

Kartuziánsky kláštor bol počas Francúzskej revolúcie zničený. Svojpomocne ho zrekonštruovala až skupinka miestnych dobrovoľníkov.

V múzeu sa môžete dozvedieť o živote mníchov a kartuziánskom ráde.

V záhradách si domáci vybudovali komunitné záhradky.

Súčasťou kláštora je aj malé múzeum Bugatti.

V uličkách Molsheimu.

Jezuitský kláštor z Rue de la Monnaie.

Hlavná loď Jezuitského kostola, v ktorom sa nachádzajú vzácne orgány od Silbermanna.

Jezuitský kostol.

-OBERNAI-

Ďalšia na našom dlhom zozname bola susedná obec Obernai, do ktorej sa už z okresnej cesty tvorili dlhé zápchy tvorené nie domácimi, ale turistami. Bola som skutočne zvedavá, čím môže byť taká mini-pidi dedina jedinečná, keďže som z nej dosiaľ videla len obrázky typických hrázdených domov. K tomu sme sa rozhodli ísť na parkovisko na námestí Notre-Dame, na ktoré sa dalo dostať len cez centrum. Už tam som rezignovane pochopila, že sedem dedín v rámci jedného dňa určite nestihneme. Obernai bola tak čarovne krásna, že sa v nej nebolo možné zdržať len chvíľu!

Neogotický kostol St-Pierre-et-St-Paul a renesančná studňa.

Smer a popis našej trasy dedinkou: Obernai je ako jedna z mála obklopená pôvodným stredovekým opevnením s viacerými vežami. Pri jednej z nich, Tour d‘enceinte, sme začali našu obhliadku. Hneď vedľa veže sa nachádza aj neogotický kostol St-Pierre-et-St-Paul, v ktorom ma fascinoval krásny chór, fresky od elsaského maliara Martina Feuersteina a netradičná byzantská kopuľa. Ako som sa dočítala, tak sa táto dedina pýši nielen tým, že sa v nej narodila Odile-patrónka Alsaska, ale aj renesančnou studňou so šiestimi vedierkami, ktorá je označovaná za najkrajšiu v celom kraji. Našli sme ju na ulici Rue Chanoine Gyss, keď sme prechádzali na ‘Place du Marché‘. Hlavné námestie je obkolesené farebnými hrázdenými domami, radnicou s krásnym gotickým balkónom a vysokou zvonicou. V jeho strede je ďalšia studňa, tentokrát so sochou svätej Odile. Jediným mínusom v Obernai sú autá, ktoré majú povolenie prechádzať cez historické centrum. Cez úzke nákupné uličky Rue du Marché a Rue du Canal de l‘Ehn sme sa vydali ďalej k hradbám maršála Focha (Rempart Maréchal Foch). TIP 1: Na námestí André Neher, vedľa synagógy, je malá pekárnička ‘Maison Alsacienne de Biscuiterie‘ s vynikajúcimi koláčmi a sušienkami. Namiesto prechádzky po hradbách sme nakoniec uprednostnili potulky centrom, pokým sme sa nedostali až na námestie Place de l‘Etoile na opačnej strane dediny. To bolo spolu s roztomilým kolotočom ďalším vďačným fotomotívom. TIP 2: Pár metrov od námestia, smerom k ulici Rue Athic, sa nachádza netradičná reštaurácia Les Petites Casseroles. Jej fasáda je tak prezdobená plyšovými medvedíkmi (viď foto), že sa pri nej nejeden vráti myšlienkami do svojich detských čias. 

Rue du Marché – pešia zóna s reštauráciami, suvenírmi, pekárňami a cukrárňami.

Pekáreň Maison Alsacienne de Biscuiterie.

Netradičný obchod s vintage suvenírmi v jednej zo slepých uličiek pri hlavnom námestí.

Place de l‘Etoile.

Place de l‘Etoile.

-BARR-

Len necelých 15 minút od Obernai sa nachádza ďalšia sympatická dedinka Barr, ktorá bola niekoľko storočí významným remeselníckym a vinárskym centrom. Ešte aj dnes je v jej uličkách vidieť stopy po garbiarstve, či textilníctve a v okolitých vinohradoch sa stále pestuje kvalitná vinná réva. Navyše sa v nej každý rok v októbri koná jeden z najväčších vínnych festivalov v Alsasku. Pri jej návšteve sa odporúča zájsť aj do susedných obcí Gertwiller a Heiligenstein. Prvá je známa perníkmi, druhá dobrým vínom.

V dedinke Barr ešte chýbala výzdoba. Cez leto sú okenice radnice, hrázdených domov a zábradlia v uliciach preplnené farebnými kvetmi.

Smer a popis našej trasy dedinkou: Do Barr-u sme prišli až v podvečerných hodinách, takže sme našli poloprázdne parkovisko rovno na hlavnom námestí ‘Place de l‘Hôtel de Ville‘, ktoré je inak úplným fotokazičom! Ako to na francúzskych námestiach býva, aj na tomto je postavená krásna renesančná radnica, pred ktorou je studňa so sochou mladého chlapca nasluchajúceho šum mora z mušle. Za radnicou vpravo sme po schodoch vystúpili k evanjelickému kostolu, za ktorým sme sa po úzkej ceste Chemin du Kirchberg popri viniciach dostali až k múzeu ‘Folie Marco. Tento meštiansky dom so záhradou nechal postaviť ešte na konci 18. storočia vtedajší starosta v krásnom francúzskom štýle, v ktorom dnes môžu turisti na troch poschodiach obdivovať cenný nábytok a hodnotné fajansové, porcelánové a cínové zbierky kuchynského riadu. TIP: Pri prechádzke sme natrafili na bocianmi prezdobenú cukráreň Oster Jacky. Nachádza sa na začiatku ulice Rue du Collège.

Radnica so sochou chlapca naslúchajúceho šum mora z mušle.

Okolité vinice.

Fasáda cukrárne Oster Jacky.


TIPY NA ZÁVER

– Mnoho turistov zvykne prejsť alsaskú vínnu cestu aj na bicykli.

– Ubytovanie sme si rezervovali 3 mesiace v predstihu v Ribeauvillé, ktoré patrí k tým najnavštevovanejším miestam Alsaska. Už vtedy bolo všetko na 90% vybookované.

– Tento región sa okrem kvetinového mája a júna oplatí navštíviť v októbri, kedy sú vínne sady v krásnych jesenných farbách a v decembri. Vianočné trhy sa v tejto oblasti zaraďujú medzi najkrašie na svete. Davom turistov sa v niektorých miestach bohužiaľ nevyhnete.

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.