Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Tie najkrajšie mestá a dedinky v Alsasku: Časť 2. – Ribeauvillé, Hunawihr, Riquewihr a Kaysersberg

Alsasko je bezpochýb jedným z najkrajších regiónov Francúzska a miestna architektúra nebola jediným dôvodom, prečo sme sa rozhodli túto oblasť navštíviť. Viacero tunajších dedín a miest sa tu pýši prívlastkom ‘Village Fleuri‘, kvetinovým označením, ktoré môže získať každá francúzska obec i mesto na základe určitých kritérií. Pri udeľovaní počtu kvietkov sa zohľadňuje napríklad výsadba zelene alebo snaha o zlepšenie životného prostredia a to čistotou, kvetinovou výzdobou, obmedzovaním reklamných priestorov a účasťou miestnych na výzdobe verejných priestranstiev. Na regionálnej úrovni môžu byť mestám a obciam pridelené najviac 3 kvety a na celonárodnej až 4. Toto kvetinové ocenenie s hrdosťou pridávajú k svojim názvom na všetkých reklamných materiáloch. Uvidíte ich dokonca aj na tabuliach pri vstupe do miest a obcí.  Francúzskou neziskovou organizáciou “le Conseil national de villes et villages fleuris“, ktorá vznikla ešte v roku 1971 za účelom skrášlenia životného prostredia, by sa mohli inšpirovať dediny po celom svete. Podrobný zoznam kvetinových miest a obcí v tomto kraji nájdete na oficiálnej stránke tourisme-alsace.com a z celého Francúzska na stránke francevoyage.com.

Ďalšie malebné obce, ktoré sme počas nášho roadtripu prešli, boli Ribeauvillé (4 kvety), Hunawihr (3 kvety), Riquewihr (2 kvety) a Kaysersberg (3 kvety). Každá bola rovnako krásna a niečím výnimočná. Navyše nie sú veľké, všetky sú blízko seba a prešli sme ich za jeden deň.

-RIBEAUVILLÉ-

Keď budete niekedy cestovať po alsaskej vínnej ceste, očarí vás nespočetné množstvo vinohradov, ktoré obklopujú každú jednu dedinu. Hneď pri vystúpení z auta v Ribeauvillé sme dostali “facku” od intenzívnej kvetinovej vône, ktorú sme nevedeli zo začiatku definovať. Neskôr sme zistili, že v okolitých lesoch odkvitajú posledné zvyšky agátových kvetov. Ďalším prekvapením boli ruiny hradov, aby som bola konkrétna, presne 3 hradov Château St-Ulrich, Guirsberg a Chateau du Haut-Ribeaupierre, ktoré sú postavené netradične vedľa seba, vo vzdialenosti pár desiatok metrov. Táto idylka má však aj svoju daň. Ribeauvillé patrí k desiatke najnavštevovanejších obcí a miest v Alsasku. My sme našťastie prišli v podvečerných hodinách, ale ruch a chaos nás dobehli nasledujúci deň. V hoteli, v ktorom sme sa zároveň aj chutne navečerali, sme dostali opäť vynikajúco spracovanú mapku s odkazom na pamiatky a zaujímavosti, ktoré by sme nemali pri prechádzke prehliadnuť. Popisovať trasu tentokrát nie je potrebné, keďže dedina má len jednu dlhú hlavnú ulicu s množstvom reštaurácií, malých kaviarní a obchodov so suvenírmi.

Vyzdobené vchodové dvere na jednom z farebných domov v Ribeauvillé.

Stredoveké opevnenie ako v Obernai tu už nenájdete, v Ribeauvillé ostali z neho len dve vysoké veže (Tours des Cigognes), ktoré dostali nezvyčajné pomenovanie po bocianoch. Tie nie sú totižto v Alsasku ničím výnimočným a v jednej obci ich môžete s prehľadom narátať aj desiatky. Neprehliadnuteľná je stredoveká veža v strede dediny, v ktorej bolo kedysi väzenie a malý potôčik, pri ktorom sa ešte do roku 1965 stretávali miestne žienky pri spoločnom praní. Veľký význam tu má aj jeden hrázdený domček s číslom 14, ktorý je od 15. storočia sídlom speváckeho združenia trubadúrov a pouličných muzikantov. V roku 1482 vydal cisár Fridrich III. pre vládnucích pánov z Ribeaupierre povolenie, ktoré im dovoľovalo zdaňovať každého hudobníka. Tí sa však šikovne zoskúpili do jedného bratstva, o ktorom v zákone nebola žiadna zmienka. Ich patrónkou bola sv. Mária, ktorej obrázok v medajlóniku nosil každý člen na krku. Všetci sa pravidelne už niekoľko storočí spoločne stretávajú práve v deň narodenia Márie, kedy vo farebnom sprievode 3 dni hlučne oslavujú svoje bratstvo. Veľkosťou malá Ribeauvillé ponúka služby ako malé mesto. Na holíčstvo, krajčírstvo či kvetinárstvo neupozorňujú žiadne vysvietené reklamy, ale kovové štítky na predných fasádach domov, pri ktorých veru majitelia fantázii medze nekládli.

Verejná požičovňa kníh.

Hlavná ulica Grand Rue v Ribeauvillé.

Stredoveká veža, v ktorej bolo kedysi väzenie.

Jeden z troch hradov nad Ribeauvillé.

V bočných a hlavne menej rušných uličkách.

Place de la République, neďaleko ktorého sme mali ubytovanie.

Obchod so suvenírmi a detskými hračkami.

Jedna z miestnych vinární v Ribeauvillé

Hlavná ulica Grand Rue v Ribeauvillé. Vo večerných hodinách je v dedinách atmosféra kľudnejšia.

Výhľad na zrúcaniny troch stredovekých hradov nad Ribeauvillé z kostola vo vedľajšej dedine Hunawihr.

– HUNAWIHR A PARK BOCIANOV –

Do susednej dedinky Hunawihr je možné prejsť aj pešo alebo na bicykli popri vinohradoch, cez ktoré sa dokonca premávali turistické vláčiky. Úprimne, tie som na takomto mieste skutočne nečakala. Hlavnou dominantou Hunawihru je stredoveký kostol so 14 prekrásnymi freskami, ktoré ešte dodnes neboli zreštaurované. Vidieť ich preto môžete v pôvodnom stave z 15. storočia. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že kostol je spolu s cintorínom ohraničený opevnením s baštami. V ňom počas nepokojov a 30-ročnej vojny hľadali dedinčania útočisko pred vojakmi. Pri plánovaní sme prehliadli, že pri vstupe do Hunawihr sa nachádza obrovský zvierací park s oplotením (Parc des Cigognes), v ktorom chovajú nespočetné množstvo bocianov, kačiek, husí, volaviek a veľkých škrečkov. Pred obednou prestávkou sa tu pravidelne uskutočňuje polhodinové vystúpenie, počas ktorého sa vo veľkom okrúhlom bazéne kŕmia tučniaky, tulene a vydry. Dokonca je možné vidieť naživo kormoránov loviacich úhorov. Celý čas nám navyše lietali nízko nad hlavami bociany, ktoré mali v okolitých stromoch obrovské hniezda s mladými.

K stredovekému kostolu s opevnením, ktorý skrýva vo svojom vnútri vzácny poklad.

V uličkách Hunawihru.

Vstup do zvieracieho parku pri Hunawihr.

V zvieracom parku zachraňujú bociany.

Bociany sú jedným z hlavných symbolov Alsaska.

Počas obedného predstavenia vo zvieracom parku.

Kormorán pri love.

Zvierací park je pri vstupe do dediny Hunawihr. V pozadí je vidieť stredoveký kostol.

V parku chovajú biele i čierne labute.

– RIQUEWIHR –

Ďalšou našou zastávkou bola dedinka Riquewihr, ktorá asi najviac trpí kvôli svojej kráse. Vďaka tomu, že sa vyhla obom svetovým vojnám, ostali jej ulice a budovy v pôvodnom stave a dnes túto relatívne malú obec navštevujú ročne státisíce turistov. Do centra je samozrejme zakázané ísť autom, ale dobré a neplatené parkovacie miesto sme našli pri požiarnej stanici. Ešte šťastie, že sme sa nerozhodli zaparkovať bližšie, lebo by sme stáli v zápche niekoľko minút. Úplné šialenstvo však nastalo po tom, čo sme prekročili spodnú vstupnú bránu pri radnici. Hneď za ňou sme vďaka Bohu našli vynikajúcu zmrzlináreň, lebo ten prvotný šok z davu ľudí sa dal predýchať len so zmrzlinou v ruke a na kľudnom mieste v tieni pri fontáne. Musím však povedať, že v Alsasku sme boli práve vtedy, keď bol vo Francúzsku, Nemecku i Rakúsku predĺžený víkend.

Hlavná ulica Rue du Général de Gaulle v Riquewihr.

Riquewihr má jednu hlavnú ulicu Rue du Général de Gaulle, ktorá začína od radnice a končí za vrchnou bránou na námestí ’Place des Charpenitiers’. Z nej sme sa viackrát zatúlali do bočných úzkych uličiek, v ktorých bolo oveľa menej turistov. Takmer v každom hrázdenom dome bola buď pekárnička alebo obchod so suvenírmi, vináreň, či reštaurácia. Mám pocit, že domáci v tejto dedine už ani nebývajú a väčšina z nich v nej len podniká. Čo sa týka histórie, tak Riquewihr má okrem toho, že sa úspešne vyhla bombám v oboch svetových vojnách, aj svoju smutnú stránku. Pri jej vrchnej bráne sa kedysi upaľovali čarodejnice, v roku 1416 bol v dedine židovský pogrom a v 1527 zasiahol dedinu mor. Keď do Riquewihr vpadli počas 30-ročnej vojny lotrinské vojská, nažive ostalo len 35 obyvateľov. Ostatných neľútostne popravili. Odporúčam určite navštíviť malé múzeum v ’Maison du Vigneron’ pri vrchnej bráne, v ktorom kedysi väznili a mučili zlodejov a ženy vyhlásené za čarodejnice a ’La Maison de l’Oncle Hansi’ pri spodnej bráne, kde sú vystavené diela známych i neznámych alsaských umelcov. Z obchodov určite neprehliadnite celoročne otvorené vianočné kráľovstvo na rohu ulice Rue du Cerf a bosorkami, vílami a škriatkami preplnený dom č. 30 na hlavnej ulici R.D. Général de Gaulle.

V Riquewihr sú cukrárne, pekárne a vinárne s reštauráciami takmer v každom dome.

V bočnej farebnej uličke Rue des Ecunes.

Pohľad späť na spodnú bránu a radnicu.

Nájdite ten najkrajší reklamný kovový štítok v dedine. Ponuka je skutočne široká.

Vrchná stredoveká veža.

Obchod s ježibabami, škriatkami a vílami je ako múzeum. Vnútri je žiaľ zakázané fotiť.

Jedna z miestnych pekární. Mňam!

Múzeum v Maison du Vigneron, v ktorom kedysi väznili a mučili zlodejov a údajné čarodejnice.

V ružovom dome na rohu ulice Rue du Cerf je obrovský obchod s vianočnými dekoráciami, ktorý je otvorený po celý rok. Rovnako aj v ňom bolo zakázané fotiť.

– KAYSERSBERG –

Pár kilometrov ďalej od Riquewihr, bližšie ku vlnitým kopcom pohoria Vogesen a pritom stále pri viniciach, sa nachádza ďalšia perla alsaskej vínnej cesty – Kaysersberg.  Ak sa vám zdajú už všetky dediny rovnaké, nemajte obavy. My sme boli počas celého roadtripu zmätení a dlho nám trvalo, kým sme si ich názvy a odlišné črty zapamätali. Info: Hneď pri vstupe do Kaysersbergu sú tri veľké záchytné parkoviská.

Výhľad na rieku La Weiss, hrázdené domy a zvyšky stredovekého opevnenia hradu z mostu Pont fortifié.

Nad Ribeauvillé, ktorú som opisovala ako prvú v tomto článku, ležia napríklad ruiny troch stredovekých hradov a nad Kaysersbergom len jedného. Ten bol postavený ešte v 13. storočí a vďaka jeho vynikajúcej pozícii a ďalekým výhľadom slúžil už v stredoveku na kontrolu obchodu a dopravy. Ďalším turistickým lákadlom je most ’Pont fortifié’, z ktorého je impozantný pohľad na rieku ’La Weiss’, kaplnku a typické hrázdené domy, z ktorých niektoré majú nezvyčajne špicaté strechy. Cez celú dedinu vedie jedna dlhá hlavná cesta ’Rue du Gén-de-Gaulle’. Upozorniť by som však chcela na pitoresknú vedľajšiu ulicu ’Rue Forgerons’, ktorá vedie k ruinám hradu. Pri výbere farieb fasád hrázdených domov sa v nej skutočne nešetrilo a spolu s kvetinovou výzdobou sa v nej budete cítiť ako v cukríkolande.

Malebná ulička Rue Forgerons, ktorá vedie k ruinám hradu.

V pozadí veža stredovekého hradu.

V Kaysersbergu by mali byť ostražití najmä milovníci sakrálnej architektúry. V jeho centre sa nachádza krásny kostol ’Ste-Croix’ z 13. storočia s románskymi a gotickými prvkami. Vnútri kostola sú viaceré zvieracie a rastlinné motívy, trojúrovňový portál a bohato zdobené stĺpy. Na zadnom nádvorí sa skrýva ešte malá kaplnka s vojenským cintorínom. Pri potulkách sme náhodou zašli aj do jedného nádvoria pri kostole, v ktorom sme objavili dielňu umeleckého ateliéru ’Verrerie d’Art. Ak nemáte radi teplo, pri horúcich peciach tam vydržíte len chvíľu. Ale určite stojí za to vojsť dnu a pozrieť sa na ručnú výrobu sklenných fliaš a rôznych umeleckých dekoračných predmetov.

Place Jean Ittel.

Dielňa umeleckého ateliéru Verrerie d’Art.

Vojenský cintorín v zadnom nádvorí kostola.

Pri potulkách v bočných uliciach.


TIPY NA ZÁVER

– Na potulky po týchto štyroch dedinkách alsaskej vínnej cesty severne od mesta Colmar je 1 deň postačujúci. Rovnako ako Molsheim, Obernai a Barr sú všetky od seba vzdialené len niekoľko minút a je možné ich prejsť na bicykli, či pri dlhšom pobyte aj pešo.

– Návštevu zvieracieho parku s bocianmi pri Hunawihr si naplánujte pred 12 hodinou, kedy môžete v rámci vstupného vidieť kŕmenie tučniakov, tuleňov, kormoránov a veľkých škrečkov.

– Hunawihr a Riquewihr sú na zozname najkrajších dedín Francúzska les-plus-beaux-villages-de-france.org ako napríklad bretónske dediny Rochefort-en-Terre a Ploumanach, o ktorých som písala tu a tu.

– Ubytovanie sme mali celý čas v Ribeauvillé. Rezerváciu hotelov či penziónov v hlavných sezónach odporúčam urobiť minimálne 2-3 mesiace vpred.

Ak vás článok inšpiroval alebo pomohol pri plánovaní, poteším sa komentáru alebo správe 🙂

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.