Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Tie najkrajšie mestá a dedinky v Alsasku: Časť 4. – Colmar

Kam sa oko pozrie, všade samé viniče alebo renesančné domy a studničky, stredoveké hrady a románske kostolíky. Hlavnou metropolou tejto 170 km dlhej alsaskej vínnej cesty s približne 70 romantickými dedinami, je rozprávkové mestečko Colmar. Popri svojej architektonickej kráse a autentickému stredovekému flairu ukrýva jeden z najvzácnejších svetových pokladov – Isenheimský oltár zo 16. storočia od nemeckého maliara Matthiasa Grünewalda. Colmar je navyše rodiskom stvoriteľa sochy slobody Augusta Bartholdiho, stredovekého maliara a medirytca Martina Schongauera, či známeho francúzskeho karikaturistu a grafika Jean-Jacquasa Waltza známeho ako Hansi. Ak ste väčšinu týchto mien ešte nepočuli, nie ste sami. Ale práve v tom je tá krása v cestovaní za historickými miestami a pamiatkami. Vždy sa dozviete niečo nové, čo vám nik nezoberie a určite vás obohatí o nové poznatky.

Malé Benátky v Colmare.

TIE NAJKRAJŠIE MIESTA V COLMARE

1. Malé Benátky – Petite Venise

Colmar, označovaný ako “mesto umenia”, ponúka toho k videniu skutočne veľa a určite si zaslúži viac ako len jednodňovú návštevu. Mnohé renesančné budovy a hrázdené domy v jeho centre boli citlivo zrekonštruované a dnes už viac ako 40 z nich stojí pod mestskou pamiatkovou ochranou. Obzvlášť idylickým miestom je niekdajšia rybárska a garbiarska štvrť označovaná aj ako ‘Malé Benátky – Petite Venise‘, v ktorej sa môžete previezť aj na loďke po vodnom kanáli a vidieť tak mestečko z inej perspektívy. Rybárska štvrť sa začína z mosta na ulici Rue Turenne a pokračuje ulicou Rue de la Poissonnerie. Na jej druhom konci, pri križovatke s ulicou Rue des Écoles, sa nachádza vyhľadávaný mostík s výhľadom na malý benátsky kanál s plávajúcimi loďkami a na ako z rozprávkovej knižky vystrihnuté hrázdené domčeky. Prečo sú však všetky také farebné? Každá farba má údajne symbolizovať hlavné remeslo rodín, ktoré tieto domy kedysi obývali (alebo ich potomkovia ešte stále obývajú?). Napríklad v modrých kedysi žili rybári, v žltých pekári, v hnedých garbiari a v zelených poľnohospodári. Keď už budete na tomto moste, nezabočte na ulicu Rue des Écoles, ale pokračujte ešte kúsok ďalej po Rue de la Poissonnerie až po križovatku s ulicou Rue des Tanneurs, na ktorej sa začína garbiarska štvrť. Na nej objavíte ďalší nezvyčajný fotopoint – a to srdiečkami, bocianmi a všemožnými krámami prezdobenú fasádu reštaurácie Brasserie Tanneurs. Zaujímavá v tejto časti je aj paralelná menšia úzka ulička Petite Rue des Tanneurs, na ktorej mali byť pred niekoľkými desiatkami rokov v rámci modernizácie mesta zbúrané všetky hrázdené domčeky. Našťastie sa ich mesto rozhodlo ponechať a zreštaurovať. TIP: Nástupnú stanicu na plavby loďkou Colmar au fil de leau – Sweet Narcisse nájdete v ‘Passage de la Petite Venise‘ pod mostom Boulevardu Saint-Pierre, z ktorého sú mimochodom taktiež pekné výhliadky na benátsky kanál a hrázdené domy. Najlepšie sa k tomuto miestu dostanete z mosta na ulici Rue Turenne, kde sa nevyberiete do rybárskej štvrte po ulici Rue de la Poissonnerie, ale na opačnú stranu, do ulice Rue de la Herse.

Výhľad z mosta na ulici Rue Turenne.

Ráno prázdna, cez deň preplnená davmi turistov – malebná ulička Rue de la Poissonnerie v rybárskej štvrti.

Najkrajšie miesto v Colmare – Výhliadka z mosta na križovatke ulíc Rue de la Poissonnerie a Rue des Écoles.

Prezdobená fasáda reštaurácie Brasserie Tanneurs v garbiarskej štvrti na ulici Rue des Tanneurs.

Ulicou Rue de la Herse k Passage de la Petite Venise, kde sa začínajú plavby loďkou (pozri popis v článku).

Z mosta na Boulevard Saint-Pierre. V pravo dole sa nachádza malá Passage Petite de la Venise.

2. Place l’Ancienne Douane 

Z ulice Rue des Tanneurs je to už len pár krokov na rušné námestie Place l’Ancienne Douane, na ktorom je sústredených mnoho reštaurácií s letnými terasami. Aj tu si snáď každý fotí kvetmi prezdobený kanál s farebnými hrázdenými domčekmi v pozadí. Zaujímavosťou námestia je studňa so sochou Lazara de Schwendiho s viničom v ruke, ktorú vyhotovil samotný Bartholdi. Hovorí sa, že Schwendi, v 16. storočí vojnový hrdina slúžiaci nemeckému cisárovi, priniesol do Colmaru z vojnových výprav v Maďarsku tokajský vinič. Ten tu však bol v skutočnosti vysadený až v 18. storočí. Hneď oproti studni sa nachádza dom bývalej colnice, v ktorej sa nielen preclieval tovar na predaj, či vyrábali mince, ale bol aj hlavným sídlom mestskej rady. Niet sa preto čomu čudovať, že sa tento dom z roku 1480 sústavne rozširoval a prepychovo vyzdoboval. TIP: Kúsok od námestia na ulici Grand Rue je vynikajúca cukráreň Pâtisserie Lorber

Pâtisserie Lorber na Rue Grande.

Rue Grande v smere k Rue des Marchands.

3. Historické budovy, múzeum Bartholdi a najmenší dom v Colmare na ulici Rue des Marchands 

Colmar má nielen krásne historické centrum, ale aj mnoho zaujímavých múzeí, ktoré určite stoja za návštevu. Navyše bolo vtedy na máj už od skorého rána neznesiteľne horúco a v tom pekle sme boli vďační za každú klimatizovanú miestnosť. Aj v uličkách to vyzeralo vcelku komicky. Na prikrytých terasách bolo vidieť na jednej strane domácich pokojne si vychutnávajúc svoj doobedný rituál s kávičkou, čerstvým croissantom a novinami a na druhej zas teplom zničených turistov ležérne sa presúvajúcich v synchronizovaných kôpkach, ktorí sa vyhýbali každému zaslnenému miestu. Úzka ulička Rue des Marchands je jednou z tých, v ktorých nájdete  počas horúcich dní nielen vyhľadávaný tienik, ale hlavne mnoho zaujímavých historických budov, múzem Bartholdi, ospevovanú reštauráciu Chez Hansi a obchody s cukrovinkami.

Najznámejším domom na tejto ulici je bezpochýb Maison Pfister, v ktorom kedysi žil zámožný klobučník. Už z diaľky budete vidieť, kde sa presne nachádza, keďže pred ním stojí vždy veľa turistov alebo skupiniek so sprievodcom ukazujúcim na prepychovú fasádu s maľbami, drevenou galériou, schodiskom, vežičkou, balkónom a šikmými oknami. V ďalšom hrázdenom dome č. 34 býval gotický maliar Caspar Isenmann a na križovatke ulice Rue de Marchands a Rue Schongauer zas rodina významného medirytca a maliara Martina Schongauera. Čo by ste určite nemali len tak obísť, je rodný dom stvoriteľa americkej Sochy slobody – sochára Augusta Bartholdiho. Dnes je v ňom zriadené Múzeum Bartholdi, v ktorom sú vystavené nielen jeho úžasné sochárske diela, ale aj napodobenina jeho posledného bytu v Paríži. K tomu sa dozviete zaujímavosti z jeho života, o tom, ako sa financovala Socha slobody, o jej modeloch a prevoze do Ameriky. Odporúčam si zobrať aj audioguide.

Ďalší hrázdený domček so srdiečkovými okenicami pri reštaurácii Chez Hansi v ulici Rue des Marchands.

Rue des Marchands a v pozadí jediná veža gotického kostola St-Martin.

Prepychový dom Maison Pfister jedného bohatého alsaského klobučníka.

Múzeum Bartholdi.

Jedno z vnútornych nádvorí, ktoré je možné zhliadnuť z ulice Rue des Marchands.

V ulice Rue des Marchands medzi sebou konkurenčne bojujú dva obchodíky s cukrovinkami, ktoré sú hneď oproti sebe.

Najmenší domček v Colmare nájdete na konci ulice Rue des Marchands pri námestí Place de l‘Ecole.

4. Dve gotické krásky – Dominikánsky kostol a katedrála Svätého Martina

Rue de Boulangers a Rue de Serruiers sú ďalšie dve ulice, ktorými budete prechádzať pri obhliadke dvoch kostolov – Eglise des Dominicains a Eglise St-Martin. Ten prvý sa okrem krásnych gotických okien chváli vzácnou maľbou Martina Schongauera – Madonna v ružovej záhrade (Madonna im Rosenhag) a ten druhý sa zas pýši krásnymi rannogotickými portálmi a trojloďovým usporiadaním s vysokými klenbami typickými pre gotický štýl. Nie nadarmo ho označujú aj ako katedrálu. Všimnite si, že má namiesto dvoch veží len jednu. Na tú druhú totiž pri jeho stavbe nezvýšili peniaze. TIP: Oproti kostolu St-Martin, na jeho južnej strane, kde sa nachádza Nikolausportal, neprehliadnite oproti stojaci hrázdený dom Adolph s gotickými oknami a vedľa neho stojacu budovu Corps de la Garde s renesančným balkónikom

Gotický kostol St-Martin.

Hrázdený dom Adolph s gotickými oknami (vpravo) oproti kostolu St-Martin.

Corps de la Garde s renesančným balkónom (napravo od domu Adolph), ktorý je ozdobený antickými maskami.

5. Maison des Têtes a Múzeum Hansi

Ak už budete pri najmenšom domčeku na konci ulice Rue des Marchands, alebo budete vychádzať z Dominikánskeho kostola, určite nevynechajte ulicu Rue de Têtes. Nám sa ju podarilo obísť, takže sme nevideli ani perlu renesančnej architektúry v Colmare – Maison des Têtes, ani múzeum Hansi, v ktorom sú vystavené diela známeho francúzskeho karikaturistu a grafika Jeana-Jacquasa Waltza. Informácie k múzeu nájdete na stránkach hansi.fr alebo visit-alsace.com.

Maison de Têtes. Zdroj: Tourisme Colmar

Jedno z diel francúzskeho grafika a karikaturistu Jean-Jacquasa Waltza, známeho ako Hansi.

6. Múzeum Unterlinden 

Na rovnomennom námestí Unterlinden bol kedysi cintorín a v potôčiku, pretekajúcom cez vybudovaný mestský kanál, neskôr aj verejné práčovne. Múzeum Unterlinden sa nachádza v bývalom dominikánskom kláštore, ktorý bol postavený ešte v 13. storočí v romansko-gotickom štýle. Okrem hodnotných obrazov a sôch sa pýši predovšetkým svetoznámym Isenheimským oltárom od nemeckého maliara Matthiasa Grünewalda, ktorý som spomínala už v úvode článku. Priznám sa, že sme pri tomto impozantnom oltári zloženého z viacerých tabúľ strávili takmer trištvrte hodinu. K jednotlivým maľbám je vynikajúco nahovorený audioguide (ak si dobre pamätám, bol aj v češtine, my sme si zapožičali v nemčine), ktorý dostanete v rámci nie najlacnejšieho 13-eurového vstupného. Napriek tomu múzeum Unterlinden úprimne odporúčam navštíviť aj tým, ktorí práve nie sú milovníkmi múzeí a galérií.

Svetoznámy Isenheimský oltár od nemeckého maliara Matthiasa Grünewalda v múzeu Unterlinden.

Múzeum Unterlinden je umiestnené v bývalom dominikánskom kláštore postavenom v gotickom štýle.

7. Múzeum hračiek a večerné námestie Place du 2 Février

Od múzea Unterlinden vedie dlhá ulica rue des Clefs, po ktorej sa dostanete k nečakane ďalšej ulici plnej farebných hrázdených domov – Rue Vauban. Na nej sa nachádza malé alsaské Múzeum hračiek, rozprávkové trojposchodové kráľovstvo plné bábik, parných vláčikov, autíčiek, lietadiel, lodí a lego postavičiek od 18. storočia až po súčasnosť. Informácie k tomuto múzeu nájdete na stránke museejouet.com. Vo večerných hodinách odporúčam zájsť na námestie Place du 2 Février, o ktorom sa nezmieňoval ani náš bedeker. V posledných rokoch bolo celé moderne zrekonštruované a dnes je so svojou zelenou záhradou, drevenými lavičkami a fialovým dizajnovým osvetlením obľúbeným miestom domácich. Brána do záhrady bola síce oficiálne zatvorená, ale bez problémov sme sa do nej vedeli dostať cez veľké medzery v plote.

Múzeum hračiek na ulici Vauban.

Večerné novovybudované námestie Place du 2 Février.

8. Jadis et Gourmande na ulici Rue Grande – Raňajky s medvedíkmi

V Colmare je mnoho vynikajúcich reštaurácií (niektoré aj s michelinskými hviezdami), na ktoré sme však nemali šťastie. Aj majiteľ nášho apartmánu nám darmo odporúčil reštauráciu Le Comptoir de Georges. Tá bola totiž podobne ako iné, na najbližšie dva dni vybookovaná. Nehovorím, že sme natrafili len na zlé reštaurácie, ale pomer cena – kvalita nezodpovedala našim očakávaniam. Jedna mi však urobila nesmiernu radosť. Bola ňou reštaurácia Jadis et Gourmande medzi ulicami Rue Grande a Rue des Marchands, ktorú sme objavili pri hľadaní raňajok. Jej štýlová medvedíková výzdoba ma úplne dostala 🙂 A áno, raňajky boli chutné a odchádzali sme z nej spokojní.

Raňajky s medvedíkmi v Jadis et Gourmande.


INFO NA ZÁVER

Do Colmaru sme dorazili na štvrtý deň po potulkách alsaskými dedinkami tu a tu. Nájsť si ubytovanie v samotnom centre mesta nebolo síce kvôli preplneným uliciam a parkovaniu tou najšťastnejšou voľbou, ale nestratili sme drahocenný čas dochádzaním. Ak mám byť úprimná, ani sa nečudujem, že do Colmaru prichádzajú každoročne státisícky turistov z celého sveta. A to nielen kvôli krásnej architektúre a významným osobnostiam, ktoré sa tu narodili, ale v poslednej dobe aj kvôli tomu, že toto mestečko bolo údajne inšpiráciou pre Belline rodisko v animovanej i hranej rozprávke Kráska a zviera. Táto informácia však nie je oficiálne potvrdená a po návšteve viacerých alsaských dediniek môžem povedať, že snáď v každej jednej by sa mohol odohrávať dej tejto rozprávky.

Vaša Luc x

V colmarských uličkách mimo hlavného centra.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.