Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Yvoire – Malý francúzsky poklad pri Ženevskom jazere

Na francúzsko-švajčiarskych hraniciach pri Ženevskom jazere leží malá obec Yvoire, ktorá sa nachádza v známom zozname najkrajších dedín FrancúzskaLes Plus Beaux Villages de France′. O ňom som sa už zmieňovala napríklad v článkoch z Bretónska, či Alsaska a z osobnej skúsenosti môžem len odporúčiť, aby ste si vždy pred plánovaním dovolenky v akejkoľvek časti Francúzska tento zoznam s mapkou určite pozreli. Objavíte v ňom možno také miesta, na ktoré vás nenavedú ani cestovateľské knižky.

Stredoveká Yvoire

Medzi tie najkrajšie francúzske dedinky bola zaradená práve kvôli zachovalému historickému centru, bohatej kvetinovej výzdobe a zeleni. Prvé základy opevnenia tu položil gróf Amadeus V. Savojský, ktorý videl vynikajúcu strategickú polohu tohto miesta pre svoju armádnu stráž. Dôležitú vojenskú úlohu zohrávala síce len necelého pol storočia, ale vďaka nej bola potom dlhé roky oslobodená od všetkých daní. Yvoire prekvitala až do 16. storočia, pokým celý región neobsadil Bern. Opevnenie okolo dediny bolo vtedy zničené a zámok vyhorel. Ten ostal bez strechy celých 350 rokov. Z významného vojenského opevnenia sa tak stala nevýznamná roľnícko-rybárska dedinka. Jej zašlú slávu sa podarilo obnoviť až v polovici 20. storočia, kedy začal silnieť turizmus. Prvú Národnú cenu za kvetinovú výzdobu získala už v roku 1959. K tomu boli pozostatky z hradieb so vstupnou bránou zaradené do zoznamu historických monumentov Francúzska. Ospevovaná je aj Záhrada piatich zmyslov s labyrintom, ktorú sme kvôli neskorému príchodu už nestihli navštíviť.

Stredoveký zámok, ktorý bol bez strechy celých 350 rokov. Zaujímavosťou je, že jeho rekonštrukcia bola ukončená večer pred vypuknutím druhej svetovej vojny v roku 1939.


INFO NA ZÁVER

Yvoire je skutočne malá dedinka, ktorej centrum, záhradu a prístav prejdete za dve hodinky aj s chutnou večerou napríklad v Le Bateau Ivre. Na jej začiatku nájdete veľké záchytné parkovisko, keďže vstup do centra je autám zakázaný. Pre nás bola Yvoire veľmi príjemnou zastávkou na ceste z Alsaska do Annecy a Chamonix. Veľmi blízko nej sú však aj švajčiarske mestá Ženeva a Lasaunne.

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.