Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Tie najkrajšie mestá a dedinky v Alsasku: Časť 5. – Munster a Eguisheim

Na vínnej ceste južne od Colmaru sa nachádza ďalšia malebná dedinka Eguisheim, ktorá rovnako ako Hunawihr, Riquewihr, či Yvoire patrí nielen k najkrajším francúzskym obciam les-plus-beaux-villages-de-france.org, ale dokonca aj k najobľúbenejším miestam Francúzov. Okrem návštevy Eguisheimu sme si na tento deň s Greeterkou Elisabeth dohodli aj obhliadku jej rodného mestečka Munster, ktoré je známe syrmi, bocianmi a jednou z najznámejších textilných fabrík Francúzska. Eguisheim a Munster boli našou zastávkou na ceste z Colmaru do Mulhousu, do mesta s jednými z najkrajších a najzážitkovejších múzeí na svete.

EGUISHEIM

Ak sa raz budete prechádzať v Eguisheime, tak sa budete doslova točiť ako keby v jednom kruhu, pričom sa vôbec nemusíte báť, že by ste v ňom zablúdili. Dedinka bola totiž vybudovaná do troch koncentrických kruhov okolo jedného spoločného stredu, 8-uhlového hradu. Mimo nich je táto obec celkom obyčajná, s novopostavenými domami a tichými príjazdovými ulicami. Akonáhle však prejdete do historickej zóny, ocitnete sa v rozprávkovom svete.

Bývalý holubník a kurín.

Turistickým magnetom v Eguisheime je holubník a kurín, bývalá poľnohospodárska budova, v ktorej chovali sliepky a holuby. Áno, dobre čítate, vo Francúzsku môže byť aj kurín a holubník jedným z najobľúbenejších fotomotívov. Celá okružná prechádzka po dláždených úzkych uličkách Rue de Rempart a Rue du Allmend nám trvala takmer hodinu. Bez pomalého obzerania všetkých tých za sebou “pozliepaných” farebných hrázdených domov s ich bohatou kvetinovou výzdobou na predných fasadách, balkónoch a vstupných dverách to v tejto malej dedine jednoducho ani nejde.

Bociany s hniezdami nechýbali samozrejme ani na historických budovách na námestí Place du Château.

V strede tohto kruhu je námestie “Place du Château”, ktoré sa pýši veľkou studňou so sochou pápeža Lea IX., ktorá bola vyhotovená v polovici 19. storočia a vďaka svojmu objemu 80.000 litrov patrí k najväčším studniam v Alsasku. Za ňou sa nachádzajú 8-uhlové múry z 13. storočia s neorománskou kaplnkou Saint Leo a historickou budovou, ktorá bola kedysi sídlom tunajších grófov. Milovníci sakrálnej architektúry by nemali obísť ani kostol St-Pierre-et-St-Paul s gotickou vežou a románskym portálom, ktorý je vzdialený len pár metrov od hlavného námestia.

Hlavné námestie s najväčšou studňou v Alsasku.

V ulici Rue du Rempart.

V ulici Rue du Rempart.

Typický obchod so strigami v Alsasku.

V Eguisheime bolo v porovnaní s dedinkami severne od Colmaru prekvapivo málo turistov.

MUNSTER 

Ďalej na juhozápad od Colmaru sme navštívili ešte jednu väčšiu obec Munster, ktorú sme pôvodne vôbec nemali na našom zozname a na poslednú chvíľu sme ju uprednostnili pred ďalšími plánovanými dedinami – Thann a Guebwiller. Prečo? Pár dní pred príchodom do Alsaska totiž reagovala na našu žiadosť spoznať niektoré z tunajších miest očami domácich greeterka Elisabeth (Lili) z dobrovoľníckej organizácie Greeters Vallée de Munster. PS: Pri vyhľadávaní informácií si obec Munster nepomýlte s nemeckým mestom Münster.

Ruiny bývalého kláštora a hniezda bocianov na okolitých budovách.

V dávnom 7. storočí postavili na sútoku riek Fecht a Malý Fecht mnísi z Írska kláštor “Monasterium ad Confluente” (preklad – Kláštor na sútoku). Síce z neho ostali už len ruiny, ale za to mestečku zanechali mnísi malý poklad – recept na chutný munsterský syr, ktorý sa tu nielen vyrába, ale aj široko-ďaleko predáva. Pri ňom sme sa stretli aj s Lili, ktorá nám o ňom čo-to porozprávala a po chvíľke zaviedla k neďalekému protestantskému kostolu. Počas cesty nás upozornila na početné obrovské hniezda bocianov, pod ktorými sú na uliciach na niektorých miestach výstražné tabule so zákazom priblíženia sa k budove. Také jedno hniezdo môže vážiť údajne až neuveriteľných 500kg a pri páde len jednej jeho časti by to už asi nikto nerozchodil. Zaujímavou informáciou je, že v 19. storočí bolo v Alsasku napočítaných viac ako 2000 párov bocianov, v roku 1948 ešte 173 párov a v roku 1974 už len 9 párov. Znižovanie ich počtu malo na svedomí ničenie ich prirodzeného biotopu (mokrastov a bažín), v ktorom nachádzali potravu, k čomu došlo intoxikáciou z pesticídov a posýpacích prostriedkov proti hmyzu. Ich úbytok zapríčinili aj smrteľné kolízie s elektrickými vedeniami a lov na vtáky. Aj vďaka dobrovoľníckym organizáciam, akou je napríklad Park bocianov v Hunawihr, si začali bociany v Alsasku opäť stavať svoje hniezda.

S greeterkou Lili, ktorá nás previedla svojim rodným mestom. V Munsteri sa nachádzajú 2 kostoly – jeden protestantský a jeden katolícky.

Známe munsterské syry. Zdroj: Parc Naturel Régional des Ballons des Voges.

Na hlavnom námestí “Place du Marché”.

Centrom mesta je námestie “Place du Marché” s renesančnou radnicou, studničkou so sochou leva zo 16. stor. a s protestanstkým i katolíckym kostolom. Tu nám začala Lili rozprávať o bohatej rodine Hartmannovcov, ktorá tu založila textilnú fabriku. Tvrdila, že pod celým mestom je sieť riečnych kanálov a práve na niektorých z nich vybudovali Hartmannovci svoje výrobné haly. Silný tok kanálov totiž poháňal obrovské mlyny a stroje na látky. Kedysi sa aj pokúšali zistiť presný počet týchto kanálov a to nalievaním farieb do horných tokov, avšak nie všetky farebné škvrny sa objavili na ich opačnej strane. Niektoré kanály sa preto pravdepodobne strácajú niekde pod domami. V samotnom Munsteri už v súčasnosti nenájdete veľa zachovalých historických budov, nakoľko bolo kvôli priemyselnej fabrike terčom útokov počas 1. a aj 2. svetovej vojny. Lili nám ukázala aj jednu dlaždičku na jednej z ciest v centre, ktorá pripomína miesto pádu prvej bomby v Munsteri.

Námestie Place du Marché so studňou a sochou leva. V pozadí veža katolíckeho kostola.

Moderný orloj v katolíckom kostole.

Veža protestantského kostola.

Jedny z mála zachovalých starších budov.

Munster bolo v 19. a 20. storočí významnou priemyselnou zónou, kvôli čomu sa stalo terčom útokov v 1. a 2. svetovej vojne.

Dom hudby – v lete sa v ňom konajú hudobné vystúpenia.

V bývalých záhradách zničeného zámku bohatej rodiny Hartmannovcov. Lili spomínala, že sa pod týmto stromom často hrávala so svojou sestrou. Potajomky. Donedávna bol do celého areálu zámku vstup prísne zakázaný.


TIPY NA ZÁVER

– Mestečko Munster je obklopené lesmi a horami pohoria Vogesen s množstvom turistických chodníčkov s výhliadkami na alsaské údolia. Táto oblasť je súčasťou Národného parku “Parc Naturel Régional des Ballons des Voges”, ktorý zasahuje do 3 regiónov: Alsaska, Franche-Comté (Burgundska) a Lotrinska.

– Medzi odporúčanými trasami patrí výstup na Hohneck z Col de la Schlucht, počas ktorého môžete stretnúť aj kamzíkov. Jeho presný popis s fotkami od turistov nájdete tu. Lákavý je aj výstup na Le Grand Ballon od jazera La du Ballon. Popis trasy tu.

Route des Crêtes je takmer 60 km dlhý úsek po hrebeňoch kopcov pohoria Vogesen od Col du Bonhomme až po Vieil Armand, ktorý vybudovala francúzska armáda počas 1. svetovej vojny a v súčasnosti patrí k tým  najkrajším panoramatickým trasám Európy. Informácie k Route des Crêtes nájdete na stránke routes-alsace.com

– Ak by ste zatúžili spoznať tento región ešte viac, na oficiálnej stránke Valley of Munster nájdete mnohé ďalšie zaujímavé miesta.

– Aj v Eguisheime sú ďalšie tematické lesné chodníky, ktoré sú počas ranných hmiel čarovne mystické a rovnako, ako aj k iným alsaským turistickým chodníkom, vznikli aj k týmto viaceré legendy a balady. Tie najzaujímavejšie z celého Alsaska sú napríklad spísané v jednej nemeckej knihe od vydavateľstva Bruckmann: Mystische Pfade, Elsass und Vogesen – 35 Wanderungen zu Geschichten und Traditionen.

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.