Cestovanie, Francúzsko
Pridaj komentár

Potulky po južnom Francúzsku – Gassin a Grimaud

Na ceste do Alpilles, do kraja, v ktorom istý čas býval aj Vincent Van Gogh, vedie z Nice takmer 4-hodinová cesta po diaľnici neďaleko Azúrového pobrežia. Keďže sme už v tejto oblasti pred niekoľkými rokmi boli, vynechali sme už videné miesta ako napríklad Saint-Tropez, Cannes, Antibes, Grasse, Aix-en-Provence, či Avignone a známy most Rimanov Pont du Gard. Tentokrát sme sa sústredili viac na dedinky a miesta, ktoré sme ešte nevideli a majú zaujímavé pamiatky a históriu.

Hneď v prvý deň nášho roadtripu sme ešte narýchlo odbočili z diaľnice k pobrežiu, k dvom milým dedinkám Gassin a Grimaud. Na ich obhliadku sme mali len pár hodín, keďže sme do 19.00 mali prísť k nášmu prvému ubytovaniu vo Fontvieille neďaleko Arles. Ak sa budete niekedy nachádzať pri Saint-Tropez alebo pôjdete okolo, určite sa v nich zastavte. Sú malé, kamenné a plné farebných kvetov. Jednoducho typicky provensálske.

MALEBNÁ DEDINKA GASSIN PRI SAINT-TROPEZ

Ako inak, aj táto malá obec sa nachádza v zozname najkrajších dedín Francúzska “Les plus beaux villages de France“, ktorý sa stal našim hlavným vodítkom pri plánovaní ciest do krajiny galského kohúta. Gassin leží na vrcholku jedného z kopcov pohoria Maures a sú z nej panoramatické výhľady na okolité lesy a zátoky. Vďaka svojej polohe bola obývaná už v neolite, v dávnej mladšej dobe kamennej, v stredoveku ju okupovali Saracéni a v 16. stor. ju dokonca považovali za mesto. Po tom, čo k nej v 19. stor. vybudovali železničku, stala sa prístupnejšou a lákavejšou pre turistov. Ja som sa tešila hlavne na úzke kamenné uličky s kvetinovou výzdobou, stredoveký kostol so sochou Madony a zvyšky stredovekej veže. Do dedinky sme prišli v čase obednej siesty, takže bol kostol samozrejme zatvorený a ulice ľudoprázdne. Doslova očarená som bola najmä z tunajších reštaurácií s terasami a ich výhľadmi. Sen.

Radnica v Gassin.

GRIMAUD

Z Gassin sme sa za necelých 20 minút dostali do ďalšej dediny Grimaud, ktorej dominantou sú zrúcaniny bývalého zámku. Cesta medzi nimi bola predzvesťou trasy, ktorá nás čakala neskôr. Úzka vozovka, prudké zákruty a šialene krásne výhľady do dolín pohoria Maures. Ďalšia oblasť, ktorú som podcenila pri plánovaní. Najmä časť “Plain des Maures” bola posiata obrovskými píniami (borovica píniová), pomedzi ktoré viedli turistické chodníky.

Grimaud je od dediny Gassin rozlohou väčšia, oveľa viac pokrytá zeleňou a farebnými kvetmi. Magnet pre ženy. Veľké a neplatené parkovisko sme našli neďaleko cintorína s veterným mlynom St. Roch, odkiaľ sme po schodoch vystúpili k zrúcanine s výhľadmi. Po zostúpení k samotnému centru dediny sme sa veľmi rýchlo stratili v spleti kamenných uličiek, cez ktoré sme sa nakoniec dostali ku všetkým trom kaplnkám a románskemu kostolu St. Michael, jednej z najkrajších stredovekých sakrálnych stavieb v okolí.

K zrúcaninám hradu Grimaud.

Románsky kostol St. Michael.

Mlyn St. Roch.


TIPY NA ZÁVER

– K dedine Grimaud patrí aj pekná zátoka s pieskovou plážou.

– V prírodnej rezervácii Plain des Maures sa nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú pod vysokými korunami pínií k jazeru Lac des Escarcets.

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.