Írsko, Cestovanie
Pridaj komentár

Čo vidieť v Írsku za 8 dní? Ring of Kerry & Ring of Skelligs

Ring of Kerry. Jedna z najznámejších okružných trás, ktorú musí každý pri roadtripe Írskom podniknúť. Dlhá, dobrodružná a s fascinujúcimi panoramatickými výhliadkami. V hlavnej sezóne však preplnená jednodňovými autobusovými zájazdmi. Ring of Skelligs. Okruh kratší, ale dobrodružnejší, s dramatickejšími útesmi, rozbúrenejším oceánom, užšími cestami a bez autobusov a karavánov. Skellig Michael. Dve pyramídy v Atlantiku. V jednej sa skrýva jeden z najstarších kláštorov na svete, v druhej sú kolónie chránených vtákov. Národný park Killarney. Ten sa nám vo svojej plnej kráse neukázal. Tak ako to v Írsku býva, pršalo, fúkalo, nič nevidelo. Až o dva dni neskôr a to len na pol hodinu sa husté biele mraky rozostreli. V čase, keď sme prechádzali cez horský prechod Gap of Dunloe. Tam, kde aj ovečky sú dúhové.

4. DEŇ – DVOMA OKRUHMI RING OF KERRY & RING OF SKELLIGS

Ak si chcete naplno užiť krásy poloostrova Kerry, jeden deň je málo. K tomu ho väčšina ľudí prechádza s tým, že si spraví 5-minútové prestávky na obľúbených fotopointoch podobne ako na Isle of Skye v Škótsku. My sme si celkovo na tomto poloostrove naplánovali pôvodne dva dni so 4 turistickými trasami, na ktorých by sme Kerry spoznali hlbšie. Kvôli počasiu nám vyšli len dve, jedna po plážach na veľkom okruhu Ring of Kerry a druhá na útesoch na menšom okruhu Ring of Skelligs.

Derrynane Bay, zátoka, ktorú väčšina turistov na Ring of Kerry obchádza.

Zrúcaniny kláštora z 8. storočia.

Abbey Island v zátoke Derrynane.

Okruh Ring of Kerry začína oficiálne v mestečku Killarney. My sme ho začali z dediny Kenmare, v ktorej sme boli ubytovaní a pokračovali ďalej v smere na Sneem a Caherdaniel, opačným smerom, ako všetky autobusové zájazdy (tie začínajú z Killarney v smere na Killorglin). Ak sa chcete vyhnúť kolónam, odporúčam určite tento smer. Až po dedinu Caherdaniel sme nezastavovali, ale musím povedať, že tento úsek bol doslova ako prejazd po tankodromoch bez dier. Krátko za ňou sa nachádzalo parkovisko, z ktorého sme začínali našu plážovú turistiku Derrynane Mass Path. Presný popis trasy nájdete na tejto stránke. Jej najkrajšou časťou bol prechod k Abbey Island, kde sa nachádzajú ruiny bývalého kláštora Derrynane. Ten tu v 8. storočí založil Sv. Finian a dnes je obklopený cintorínom, na ktorom sa stále pochováva. V čase veľkého prílivu je ostrovček s kláštorom oddelený od pevniny, takže ak máte možnosť, choďte na túto krátku turistiku v doobedných hodinách. TIP: Ak by ste chceli vidieť len časť Abbey Island, zaparkovať môžete až pri Derrynane Seasports. 

Sivá pláž Derrynane.

Chodník viedol aj cez zátoku Quay a Pier.

Po prechádzkovej turistike sme sa vrátili späť na hlavnú cestu, na ktorej sme o pár minút zastavili na prvej výhliadke na celú zátoku Derrynane. Niekoľko stoviek metrov za ňou je ešte jedna, na ktorej už zastavovali všetky autobusy. Bolo na nej všetko, výhľady na zátoky a pasienky, masy turistov, karaván s kávou a občerstvením, ovce, žobrák so živým králikom, mačkou a psom. Mala som dosť… Odfotila so výhliadku, ovce schádzajúce na cestu popri smerovníkoch a rýchlo sme sa odtiaľ vytratili.

Na prvej, menšej výhliadke bez turistov. Chodník našej predchádzajúcej turistiky viedol kúsok od nej.

O pár minút sme sa konečne dostali na menej frekventovanú cestu na druhom okruhu Ring of Skelligs. Hladní sme už o pol 1 s malou dušičkou hľadali nejaký otvorený írsky pub a keď sme videli, v akej pustatine sme sa ocitli, naše nádeje na chutný obed sa začali rýchlo vytrácať. Nakoniec sme v dedine Ballinskelligs zbadali pri ceste tabuľku s nápisom teplé jedlo a Guinness už od 12. Zvonka nevyzeral Cable O’Leary’s Pub and Restaurant vôbec lákavo, ale riskli sme to. Iný zvonka, iný zvnútra. Pomer jedlo – cena – atmosféra, veľmi dobré, Guinness ako vždy vynikajúci, výhľady z druhej strany na tichú zátoku a zrúcaniny kláštora a hradu, neopísateľné. Odporúčam 🙂

Ring of Skelligs.

Ďalšie dobrodružtvo na nás čakalo na poloostrove Bolus Head, na ktorom sme podnikli 3-hodinovú turistiku od Allagheemore až po Ducalla Head. Táto trasa sa dá predĺžiť o výstup k bývalej vojenskej budove s tým, že za dobrého počasia máte počas celej túry výhliadky na dve pyramídy v Atlantiku – Skellig Islands. Väčší ostrov sa volá Skellig Michael a od čias rannej kresťanizácie ho obývali mnísi. Tí tu žili týždne až mesiace len o rybách a vode. Po takejto fyzickej i duševnej očiste sa potom vracali späť do civilizácie, aby mohli pokračovať ďalej v šírení kresťanstva po Európe. Dodnes tam po nich ostali ich kamenné príbytky v tvare včelích úľov, ku ktorým sa stúpa po stovkách schodov. Exkurzie na Skellig Michael sú regulované, preto by si jeho návštevu mal každý s dostatočným predstihom naplánovať. Pred pár rokmi na ňom natáčali jednu z epizód Star Wars, z čoho boli UNESCO a ochranári prírody dosť nešťastní. Na susednom ostrovčeku žije totiž niekoľko tisícová kolónia chránených vtákov súl bielych, ktorá je údajne najväčšia na svete. Neviem si predstaviť, aké škody tu hlučné vrtuľníky filmového štábu spôsobili. Viac o výletoch na tento posvätný ostrov z prístavu v Portmagee nájdete na stránkach skelligislands.comskelligmichaelcruises.com. Nám sa zdal 2,5 hod. výlet loďou príliš drahý (30 Eur/osoba), preto sme uprednostnili turistiku po spomínanom poloostrove Bolus Head. Celý popis trasy nájdete tu.

Bolus Head – Od Allagheemore po Ducalla Head.

Z Ducalla Head naspäť k Allagheemore.

Pasienky v Allagheemore.

Medzi Bolus Head a mestečkom Portmagee je jeden úsek, ktorý by nemal nikto vynechať. Must see pre každého roadtrippera. Týmto miestom sú Kerry Cliffs, podľa Írov tie najkrajšie útesy v krajine. Musím s nimi súhlasiť, ale aj tie Cliffs of Moher, ktoré sme navštívili o tri dni nekôr, boli rovnako impozantné a navyše bolo pri nich možné dlho turistikovať. Tieto na Ring of Kerry sú vďaka zloženiu hornín kontrastnejšie a dramatickejšie. Na parkovisku, na ktorom v daždi na celé okolie vyhrávala hudba z vonkajšieho reproduktora, sme síce zaplatili 4 Eurá za vstup, ale aspoň za vstupné od turistov vybudovali pozdĺž útesov chodníčky a oplotenia, ktoré chránia ľudí pred pošmyknutím.

Kerry Cliffs medzi Bolus Head a Portmagee.

Kerry Cliffs medzi Bolus Head a Portmagee.

Z prístavu v Portmagee vychádzajú výhliadkové loďky na Skellig Michael, ale v mestečku nájdete aj milé kaviarničky a reštaurácie. Odporúčiť môžem napríklad Smugglers Cafe s výhľadom do zátoky. Odtiaľto sme plánovali ešte jednu 3-hodinovú prechádzku na Bray Head na Valentia Island. Ale tak, ako to v Írsku už býva, poobede sa všetko zahalilo do bielej tmy a túto ľahšiu turistiku po útesoch sme museli bohužiaľ zrušiť. Ak tam niekedy budete za prijateľného počasia, napíšte mi, či tam bolo naozaj tak krásne, ako ukazujú fotky na internete. Presný popis trasy nájdete tu. Našou ďalšou zastávkou pred Dingle Peninsula bolo až mestečko Killorglin, v ktorom sme sa zastavili na kávu a koláčik. Ako inak, aj toto bolo plné pestrofarebných fasád s kvetinovými výzdobami a vlajočkami nad ulicami.

Ring of Kerry sa zaradil do nášho zoznamu miest, ktoré chceme ešte raz určite navštíviť. Do tejto oblasti patrí aj Killarney National park s horským prechodom Gap of Dunloe, ktorý sme mali naplánovaný na ďalší deň. Ako som už spomínala, kvôli počasiu sme menili plány a navštívili sme ho až keď sme odchádzali z poloostrova Dingle.

Itinerár nášho roadtripu po Írsku:

1. a 2. deň – Národný park Wicklow, Kilkenny a Rock of Cashel 

3. deň – Blarney Castle, Cork, Cobh a Kinsale

4. deň – Ring of Kerry a Ring of Skelligs

5. deň – Dingle Peninsula

6. deň – Killarney National Park 

7. deň – Ennis, Moherské útesy, Burren a Clonmacnoise

8. deň – Dublin (článok v príprave)

Vaša Luc x

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.