Írsko, Cestovanie
Pridaj komentár

Čo vidieť v Írsku za 8 dní? Ennis, Cliffs of Moher, Burren & Clonmacnoise

Moherské útesy (Cliffs of Moher) sú bez pochýb hlavným highlithom Írska. Fascinujúce, ale žiaľ aj úplne preľudnené. Z Dublinu k nim denno-denne pendlujú desiatky autobusov, z ktorých sa potom na veľkých parkoviskách vylodia masy zvedavých turistov. Všetko sú to jednodňové výlety. Masaker. Ak pôjdete individuálne požičaným autom, hlavné výhliadkové miesta si bez davov užijete len v skorých ranných hodinách alebo večer pri západe slnka. Ak si chcete útesy vychutnať po celej ich dĺžke, prečítajte si v tomto článku o našej turistike po Moherských útesoch a iných zaujímavých miestach, ktoré sa v regióne County Clare ešte oplatí vidieť.

ENNIS A ÍRSKY PUB KNOX & CO

Na ceste k nášmu ubytovaniu k Moherským útesom sme sa zastavili v malebnom mestečku Ennis. Ešte predtým, ako budem o ňom písať, musím sa zmieniť o jednom luxusnom zámku-hoteli, ktorý je po ceste. Nachádza sa pri meste Limerick, v Adore. Kliknite na tento link, odpadnete! Adore Manor je jedným z najkrajších hotelov v Írsku a jeho zariadenie je nádherné! Koľko tam však môže stáť jedna noc? Žeby celý rozpočet na našu dovolenku? 🙂 Ale späť zo snenia, my sme mali iný luxus – whiskey v originálnom írskom pube a ubytovanie priamo na Moherských útesoch.

Aj v historickom centre mesta Ennis bol autám prejazd povolený :/

O regióne County Clare sa hovorí, že je “Singing County” Írska a Ennis je jeho hlavným mestom. V miestnom pube Knox & Co sme sa o tom presvedčili naživo. Kuknite toto video, aby ste mali predstavu, o čom píšem. Každý rok sa tu uskutočňuje na konci mája festival “An Fleadh Nua”, na ktorom sa každoročne prezentujú tisícky profesionálnych i amatérskych hudobníkov. Ennis sa okrem stredovekých historických uličiek pýši aj kláštormi Quin Abbey a Ennis Abbey, ktoré sa oplatí navštíviť. Pre nás už boli v takých neskorých hodinách zatvorené.

Vľavo fasáda írskeho pubu Knox & Co.

V uliciach mestečka Ennis je ešte mnoho gregoriánkych domov.

TURISTIKA PO MOHERSKÝCH ÚTESOCH (CLIFFS OF MOHER)

Ako som už spomínala, ubytovanie sme mali priamo na Moherských útesoch cez AirBnB, v podstate na konci oficiálneho turistického chodníka, ktorý sme na druhý deň prechádzali. Chcela by som podotknúť, že tieto útesy si zaslúžia viac, ako krátky jednodňový výlet. Aj vďaka tomu, že sme tu boli ubytovaní 2 noci, sme sa napríklad od domácej dozvedeli vzácne informácie z okolia a z histórie o ťažbe kameňov z útesov, či o „vynorení“ desiatky rokov ponorenej loďky pri jednom odlive. Celú trasu v rámci dňa samozrejme zvládnete, ale v okolí sú ešte ďalšie pekné miesta, ktoré sa oplatí prebádať. Takto si toto miesto viac vychutnáte a navyše pri 2-3 dňovom pobyte podporíte domácich, ktorí sa živia miestnym turizmom. Predstavte si, že cez vašu dedinu premávajú tucty autobusov s tisíckami turistov, ničia vám okolité prostredie, zvyšujú hlučnosť a v konečnom dôsledku vám z tohto masového turizmu nepadne ani kvapka. Nečudujem sa, že sa nám domáca na tento “jav” aj trošku posťažovala.

Cestou k dedinke Doolin.

Po Cliffs of Moher vedie 13km dlhý chodník a cesta po ňom trvá približne 4 a 1/2 hod. Začína v dedinke Doolin a končí na druhej strane na Hag’s Head. Je zakázané vychádzať mimo značenej trasy, pretože by vás mohli buď vlny stiahnuť do oceánu, alebo by sa vám na mokrej tráve mohlo pošmyknúť a spadli by ste rovno do vlnobitia. Pozerali sme aj správy, či tu už niekedy takto ľudia zahynuli. Ale väčšinou išlo o samovraždy, opitých a nadrogovaných. Len minimum ľudí tu zomrelo kvôli nepozornosti a vychádzaní z chodníka.

Všimnite si skalu pred útesmi. Kto si pamätá na scénu Harryho Pottera a Dumbledora na tejto skale z časti Harry Potter a polovičný princ?

Niektorí si možno z Instagram Stories pamätáte ako vznikla táto fotka ↑. Na tomto útese sa fotila jedna kočka v letných tenkých šatách a po 5 minútách fotenia odcupkala na parkovisko. Či sa vrátila na útesy, aby si ich vychutnala, neviem, ale akosi pochybujem. Ja som sa postavila pred ňu oblečená v pršiplášti, čiapke a v turistických topánkach. Matúš spravil 3-4 zábery, pričom ma skoro odfúklo, sadli sme si do trávy, 20 minút vychutnávali výhľady na útesy a oceán a pokračovali ďalej v turistike. Raz som v rádiu počula o prieskume, ktorý robili nedávno v Británii. Vyplývalo z neho, že veľa ľudí začalo cestovať na miesta, z ktorých budú mať len pekné fotky na Instagrame. Vychutnávajú si vlastne títo “quick look around” turisti miesto, na ktoré prídu? Sú zvedaví, čo všetko ukrýva? Prečítajú si o ňom niečo, aby si rozšírili svoj prehľad? Alebo si naozaj spravia len fotky, zaplatia za to veľa peňazí a rýchlo odídu na ďalší, častokrát desiatky kilometrov vzdialený fotopoint?

V pozadí Moher Tower a O′Brien‘s Tower.

Naspäť k parkovisku v Doolin sme sa vrátili kyvadlovým autobusom, ktorý stojí na viacerých zastávkach pozdĺž Moherských útesov. Nevedeli sme koľko stojí, ale cena 6 Eur na osobu nás zaskočila. Ale keďže nám počasie prialo, chceli sme prebádať ešte jednu oblasť neďaleko útesov. Zaplatili sme a zviezli sa späť k autu do dedinky Doolin a išli najskôr hľadať reštauráciu StoneCutters Kitchen, ktorú nám odporúčila domáca.

NÁRODNÝ PARK BURREN

Krátko po obede sme sa vydali ešte na jednu z trás Wild Atlantic Way – na Black Head v Národnom parku Burren, v ktorom sa skrýva ďalší geologický poklad Írska. Burren znamená „rocky place“ a ide o kamenisté vápencové miesto, ktoré státisícky rokov obmýval oceán. Pod ich bizarné tvary sa podpísal aj človek, keď začal obhospodárovať pôdu. No a dnes sú tam obrovské ploché vápencové pláne s dlhými úzkymi štrbinami, z ktorých kde-tu vyrastá tráva a rôzne kvetinky. Nám prišlo toto miesto veľmi pusté. Možno aj preto, lebo v kontraste s Moherskými útesmi a búrlivým oceánom bol Black Head až príliš prázdny a bez života. Moje prvé slová po pár metroch boli: „Cítim sa ako na Planéte opíc“.

Black Head, Národný park Burren

Black Head, Národný park Burren

LES PORTUMNA A KLÁŠTOR CLONMACNOISE

Niekde som už spomínala, že v Írsku je dobré, ak si naplánujete viaceré alternatívy na výlety. A keďže nás z regiónu County Clare na druhý deň doslova vyhnal hustý dážď a vietor, rozhodli sme sa namiesto výletu na ostrovy Aran navštíviť kláštor Clonmacnoise zo 6. storočia, jeden z najcennejších pokladov Írska. Od Moherských útesov bola cesta dlhá, tak sme si ešte spravili krátku sviežu prestávku v lese Portumna.

Les Portumna

Clonmacnoise, ležiace na rieke Shannon, bolo významným stredovekým osídlením, ktoré v 9. storočí niekoľkokrát napadli a vyplienili Vikingovia a neskôr aj Normáni. Toto miesto je skutočným pokladom nielen pre veriacich, ale aj milovníkov histórie. V celom areáli sme sa zdržali necelú hodinku.

Clonmacnoise

Clonmacnoise

Ak plánujete niekedy navštíviť Moherské útesy, vyhnite sa jednodňovým výletom a prebádajte región Clare hlbšie. Okrem turistiky pozdĺž Moherských útesov ponúka Národný park Burren viaceré turistické chodníky a pekný deň sa určite dá stráviť aj na ostrovoch Aran.

Tu nájdete presný popis trasy po Moherských útesoch: irishtrails.ie

Vaša Luc

Itinerár nášho roadtripu po Írsku:

1. a 2. deň – Národný park Wicklow, Kilkenny a Rock of Cashel 

3. deň – Blarney Castle, Cork, Cobh a Kinsale

4. deň – Ring of Kerry a Ring of Skelligs

5. deň – Dingle Peninsula

6. deň – Killarney National Park 

7. deň – Ennis, Moherské útesy, Burren a Clonmacnoise

8. deň – Dublin (článok v príprave)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.